Категорії
Різне

Хто такий банкрут?

У часи кризи банкрутства підприємств, фінансових структур, фізичних осіб все частіше стають звичайним явищем. Але як з’явився термін «банкрут» і що він означає?

З давніх часів обміном монет однієї держави на монети іншої держави займалися міняйли. Їх діяльність нагадувала роботу сучасних обмінних валютних пунктів. Вони сиділи у великих портових містах або на торгових площах.

Міняйли були справжніми знавцями своєї справи – на місці могли визначити справжність монети і її курс до монет інших країн.

Для успішного ведення свого бізнесу під рукою у них завжди були запаси монет різних держав. Міняйли об’єднувалися в товариства і мали своїх представників у різних куточках світу.

Багато заможних купців воліли зберігати свої заощадження у міняйл. В інші країни вони вже не везли з собою готівку, це було досить небезпечно, а брали у міняйла розписку і, прибувши до місця призначення, пред’являли її місцевим міняйлам і, сплативши певну суму за «безготівковий розрахунок», отримували потрібну суму.

В дванадцятому столітті в Генуї міняйл вже називали банкірами, від італійського слова «Banco», що означало лавка або лава. Малася на увазі та сама лавка, на якій сидів чоловік, який мав усю інформацію про монетні системи різних країн світу і переводив гроші з однієї монетної системи в іншу. Саме ця лава пізніше отримала назву банка (фінансової установи), який займається залученням грошових коштів та видачею позики під певний відсоток. Від міняйл ведуть свій початок сучасні великі фінансові підприємства.

З часом міняйли накопичували величезні капітали, тримали у себе вклади самих різних верств суспільства – від еліти до простих городян і селян.

Епоха первісного нагромадження капіталу була відзначена страшними злочинами. Нерідко, міняйли фінансували вельми сумнівні проекти: піратські експедиції, работоргівлю. Не обходилося без шахрайства в обмінних операціях. Не всі володіли знаннями у фінансовій сфері, який був у міняйл, тому простаку могли зробити обмін за нижчим курсом, а то і всучити фальшиву монету.

Але, якщо міняйла викривали в обмані, то покарання слідувало негайно. Розлючені городяни проганяли афериста з насидженого місця, а його лаву публічно ламали. Тому вираз «Banca Rotta» (банкрут) в дослівному перекладі означає «розбита лава».

Залишити відповідь