Категорії

Categories: Різне

Хто такий банкрут?

У часи кризи банкрутства підприємств, фінансових структур, фізичних осіб все частіше стають звичайним явищем. Але як з’явився термін «банкрут» і що він означає?

З давніх часів обміном монет однієї держави на монети іншої держави займалися міняйли. Їх діяльність нагадувала роботу сучасних обмінних валютних пунктів. Вони сиділи у великих портових містах або на торгових площах.

Міняйли були справжніми знавцями своєї справи – на місці могли визначити справжність монети і її курс до монет інших країн.

Для успішного ведення свого бізнесу під рукою у них завжди були запаси монет різних держав. Міняйли об’єднувалися в товариства і мали своїх представників у різних куточках світу.

Багато заможних купців воліли зберігати свої заощадження у міняйл. В інші країни вони вже не везли з собою готівку, це було досить небезпечно, а брали у міняйла розписку і, прибувши до місця призначення, пред’являли її місцевим міняйлам і, сплативши певну суму за «безготівковий розрахунок», отримували потрібну суму.

В дванадцятому столітті в Генуї міняйл вже називали банкірами, від італійського слова «Banco», що означало лавка або лава. Малася на увазі та сама лавка, на якій сидів чоловік, який мав усю інформацію про монетні системи різних країн світу і переводив гроші з однієї монетної системи в іншу. Саме ця лава пізніше отримала назву банка (фінансової установи), який займається залученням грошових коштів та видачею позики під певний відсоток. Від міняйл ведуть свій початок сучасні великі фінансові підприємства.

З часом міняйли накопичували величезні капітали, тримали у себе вклади самих різних верств суспільства – від еліти до простих городян і селян.

Епоха первісного нагромадження капіталу була відзначена страшними злочинами. Нерідко, міняйли фінансували вельми сумнівні проекти: піратські експедиції, работоргівлю. Не обходилося без шахрайства в обмінних операціях. Не всі володіли знаннями у фінансовій сфері, який був у міняйл, тому простаку могли зробити обмін за нижчим курсом, а то і всучити фальшиву монету.

Але, якщо міняйла викривали в обмані, то покарання слідувало негайно. Розлючені городяни проганяли афериста з насидженого місця, а його лаву публічно ламали. Тому вираз «Banca Rotta» (банкрут) в дослівному перекладі означає «розбита лава».

Recent Posts

Закуски з оселедця (п’ять рецептів)

Рольмопси, Оселедці у пряному маринаді, Матіяси – молоді голландські оселедці, Оселедець у медовій підливі, Пструг маринований.Читати далі Закуски з оселедця…

2 дні ago

Вміє відростити собі голову

Гідрактинія (Hydractinia) - тварина, що здатна заново відростити собі голову. Як вона це робить? Чи може мешканець морських глибин, який…

4 дні ago

Коли прищеплюється тіньова економіка

Тіньова економіка прищеплюється ще в дитинстві, коли вчителька каже: «Один пишемо, два - в умі!»Читати далі Коли прищеплюється тіньова економіка

4 дні ago

Картопляний торт з начинкою

Рецепт смачного овочевого торта з начинкою з плавленого сиру, варених яєць і подрібненої зелені, для соковитості коржі торта вкривають тонким…

4 дні ago

Хропунам необхідно відмовитися від вечері

Що можуть зробити хропуни для того, щоб дати своїм близьким можливість спокійно спати? Схуднути, – вважають німецькі вчені.Читати далі Хропунам…

5 днів ago

Припухлість суглобів зніме… кизил

Якщо турбує біль у суглобах та з'явилася припухлість, приготуйте лікувальний настій кизилу.Читати далі Припухлість суглобів зніме… кизил

5 днів ago