Категорії
Різне

Хвіст чорної діри відкрився вченим

Вчені вже дуже давно вивчають чорні діри, але тільки зараз вони змогли виявити чорну діру, повернену до нас «хвостом», випромінювання якого можна було вивчити за допомогою сучасних телескопів.

Астрономам на сьогоднішній день відомо два типи чорних дір. Перший тип – це звичайні чорні діри, що виникли в результаті колапсу зірки, а до другого відносяться надмасивні діри, розташовані в центрі галактик. Всі чорні діри здатні поглинати енергію і викидати її у вигляді джетів – пучків розігрітої плазми, що рухаються зі швидкістю, близькою до швидкості світла. Деякі вчені вважають, що чорні діри різних типів повинні відрізнятися за своїми властивостями, повідомляє sci-news.com.

Дослідники з Європейської південної обсерваторії в Гархинге (Німеччина) детально розглянули радіоспектр джету, вивчили його властивості і виявили в ньому «розігнані» іони водню. Такі дослідження проводилися на об’єкті 4U 1630-47, який складається з чорної діри і великої зірки, що обертається навколо неї, матерія якої поступово «падає» на диск акреції.

«Цікаво, що ми не виявили ліній там, де вони повинні були бути, але побачили, що вони були значно зрушені»,- сказав один з авторів дослідження доктор Джеймс Міллер (Dr James Miller).

Дослідники детально проаналізували спектр струменя чорної діри, що викидається нею, і знайшли сліди розігнаного іона водню всередині нього. Раніше в такому ефекті сумнівалося багато астрономів. Також варто відзначити, що під час спостереження структура чорної діри сильно змінилася. Це пов’язано з тим, що зірка-супутник втрачає свою матерію, підживлюючи чорну діру.

Згідно усталеним теоріям, чорні діри всмоктують в себе абсолютно все, що потрапляє в радіус їх сили, в тому числі зірки і планети. Проте дослідники встановили, що надмасивна чорна діра нашого Чумацького Шляху дуже погано «засвоює» матерію, яку поглинає. Практично 99 відсотків всього газу вона викидає назад в космос. З цього випливає, що всього один відсоток від усієї матерії, що потрапляє в зону домінування притягання чорної діри, провалюється за обрій подій. Дане відкриття не тільки дозволяє підняти завісу таємниці на деякі стереотипи моделей, а й пояснює відносну тьмяність ядра у більшості галактик Всесвіту.

Залишити відповідь