Категорії
Природа Тварини

Хвіст собак передає інформацію

Як відомо, собаки дуже чутливі до мови тіла людини. Вони краще за всіх інших тварин вміють розшифровувати наші жести. Зрівнятися з ними в цьому можуть хіба що шимпанзе. Однак італійські вчені встановили, що домашні собаки дійсно добре розуміють не тільки наші жести, а й рухи тіла інших собак.

Вченими досить давно було припущено, що ця здатність собак розвинулася з досвіду їх предків – вовків, які, як відомо біологам, мають здатність до «читання» мови тіла інших вовків.

«Напрямок руху хвоста при виляння відповідає роботі півкуль, – коментує Джорджіо Валлортігара з центру нейронаук при Університеті Тренто. – Тобто собака шукає іншого собаку, помахує хвостом в праву сторону: ліва півкуля активізується при позитивному емоційному стані. Коли ж собака бачить виляння собаки хвостом в ліву сторону, знає, що той налаштований негативно. У такого собаки активовано праву півкулю, і цей пес відчуває негативні емоції; собаки, які спостерігають за ним, в свою чергу відчувають тривогу», – повідомляється в останньому номері британського наукового журналу «Current Biology».

У дослідженні брали участь 43 здорові домашні собаки різних порід. Їм були показані фільми за участю собаки, яка виляє хвостом то вліво, то вправо, а вчені спостерігали за зміною серцебиття «учасників» експерименту. Причому демонструвалися кадри як зі звичайним видом «родича», так і тільки силуету собаки. В ході спостереження було відмічено, що коли собака на екрані виляла хвостом вліво, серцебиття собак, що дивилися фільм, збільшувалося. Їхня поведінка вказувала на те, що вони стурбовані. І навпаки, коли хвіст собаки на екрані виляв в праву сторону, то собаки-глядачі ставали розслабленими і заспокоювалися.

Асиметричність руху хвоста собаки пояснюють асиметрією мозку, аналогічно, наприклад, мозку людини, коли різні емоції активують різні півкулі мозку, що і позначається на рухах тіла.

До слова, в своїх попередніх дослідженнях та ж команда вчених виявляла, що собаки, стаючи агресивними, виляли хвостом в ліву сторону, тому що рух хвоста вліво контролюється правою півкулею мозку, яка, як вважають вчені, відповідає за обробку емоційної інформації, особливо страхів і тривоги.

Хвіст собак передає інформацію
Виляння собаки хвостом в ліву і праву сторону, реакція організму

Участь правої півкулі мозку собаки в обробці загрозливих подразників було недавно підтверджено групою дослідників з Університету Лінкольна, які виявили, що собаки повертають голову вліво (що має на увазі управління правою півкулею) при погляді на картинку з агресивним собакою, і вправо – дивлячись на зображення щасливої ​​тварини.

Зрозуміло, вчені не можуть бути повністю впевнені в тому, як саме в останньому дослідженні собаки інтерпретували побачене в цих фільмах, але одне можна сказати точно – вони реагують. Логічно було б припустити, що собаки, які дивилися фільм, повинні були використовувати поведінку інших собак в якості основи для прийняття рішення – підійти чи відступити. Таким чином, відповідно до висновків попереднього дослідження італійської команди вчених, собака, виляючи хвостом вліво, як би сигналізує «Я боюся вас», але пес, який дивився фільм, сприймає такого «опонента», думаючи, що він говорить «Я боюся тебе!»

Це дозволяє зробити висновок, що собаки, які дивилися фільм, не можуть природно сприймати собаку на екрані в якості реального партнера по взаємодії. І вже напевно не в якості власного відображення в дзеркалі, яке, як здається вченим, не має великого значення для собак. Можливо суть сприйняття поведінки собаки з фільму собаками-глядачами полягає в віддаленому емоційному «зараженні».

Тобто собака, що спостерігає за тим, що відбувається на екрані, сприймає виляння хвоста «героя» вліво не як сигнал тривоги, викликаної тим, що «герой» бачить «глядача» і тому так реагує саме на нього. Собаки, які бачать свого родича на екрані стривоженим, інтерпретували це як реакцію на поведінку якоїсь «третьої сторони» і як сигнал про наявність небезпеки поблизу від когось, кого собаки-глядачі бачити не могли.

Однак вчені припускають, що отримані висновки можуть бути застосовані саме до емоційної реакції собак на поведінку інших собак, але не на поведінку людей. І якщо собаки по вилянню хвоста здатні розрізняти «своїх» і «ворогів» серед собі подібних, то як саме вони сприймають і реагують на людину, вченим ще належить з’ясувати. «Можливо те, з якого боку людина підходить до тварини, впливає на ставлення і реакцію собаки», – припускає Джорджіо Валлортігар.

Тому, напевно, не слід сміливо підходити до незнайомого собаки з метою погладити, навіть якщо хвіст виляє в «добру» сторону. Можливо, тварина просто плутає «ліво» і «право», як і деякі люди.

Залишити відповідь