Категорії
Міста, країни, люди

Гідрогеназой

«Паперова архітектура» – концепт неприкладного проектування, тобто мистецтво утопії, спроба через фантазію автора передбачити образ будівлі майбутнього. Жанр зародився у XVIII столітті, і «паперова архітектура» довгий час розглядалася лише як гра розуму і політ уяви, але після Другої світової війни рівень розвитку технологій досяг таких висот, що дозволив реалізовувати сміливі мрії багатьох архітекторів.

Ще недавно роботи Рема Колхаса і Заха Хадіда вважалися занадто нездійсненними на практиці, а сьогодні будівлі, спроектовані ними, стоять у США, Німеччині, Франції, Японії, Нідерландах та інших розвинених країнах.

Одним з архітекторів, що проектують утопічні будинки на стику біотехнологій і власне архітектури, є молодий бельгієць Венсан Кальбо. Архітектор Венсан Кальбо впевнений, що люди скоро будуть жити в літаючих будинках і плавучих містах.

Головним джерелом натхнення для Венсан Кальбо є природа, яка на практиці показує закони процвітання. Основним джерелом енергії, з використовуваних природою, є енергія сонця, причому використовується тільки необхідна кількість. Природа також підпорядковує форму функціональності, робить ставку на різноманітність видів, трансформує труднощі в переваги, перетворює відходи в натуральні ресурси і посилює місцеву специфіку. Венсан Кальбо розробляв свої проекти з опорою на ці принципи.

Спираючись на закони природи, Венсан Кальбо також вивів три основні вимоги, яким повинні відповідати будівлі майбутнього:
1) біоморфізм, тобто повторення природних форм (наприклад, вертикальні крила степового орла, спіралевидна мушля молюска наутілуса тощо);
2) біоніка – технічні рішення моделюються, відштовхуючись від структури і стратегії життєдіяльності організмів (пластичність листя водяних лілій, гіперстійка структура бджолиних вуликів);
3) біомімікрія: зразком для створення інноваційних рішень стають природні механізми.

З незапам’ятних часів першорядним завданням архітектури було захищати людину від природи. Завдання міста майбутнього – примирити місто і екосистему. Фасади будинків майбутнього будуть виконувати роль органічного епідермісу, здатного до регенерації.

Будинки майбутнього – це найчастіше об’єкти, що рухаються: частково або повністю енергетично автономні і тому не зобов’язані бути прив’язаними до землі. Також в такому будинку всі поверхні, всі конструкції мультифункціональні, а сад не розбивають за межами будинку – він сам заходить до хати. Така архітектура дає людині нові майданчики для розведення рослин.

По суті біоархітектура створює нову екологію. Зводити Екополіси майбутнього будуть ґрунтуючись на наукові дослідження, які перебувають одночасно на стику кількох наукових дисциплін. Вже зараз конвергенція знань та міждисциплінарні дослідження стають трендом.

Сьогодні міста споживають до 75% всієї електроенергії, виробленої у світі, виділяють до 80% викидів вуглекислого газу. Сучасна урбаністична модель енергозатратна, також недешево обходиться видобуток енергетичної сировини і її подальше транспортування і переробка. Цього можна уникнути, якщо перемістити село і фермерські угіддя в місто, створивши таким чином ферми-хмарочоси, такі вертикальні зелені «легені», де енергію вироблятимуть сонячні батареї і вітряні млини.

Гідрогеназой (Hydrogenase) – місто-сад, що літає на біопаливі, одна з найбільш футуристичних робіт Венсана Кальбо. У цьому вертикальному літаючому замку, який за формою нагадує не те стеблинку трави, не те лист, передбачені житлові приміщення, офіси, наукові лабораторії та виробничі центри, а також сади і плантації зелених мікроводоростей. Водорості будуть виробляти біоводень – він стане головним паливом для корабля.

Архітектор вважає, що ідея не настільки утопічна, якою може здатися на перший погляд. В останнє десятиліття активно ведуться експерименти по біотехнологічному отриманню водню, і вже доведено, що деякі види водоростей в певних умовах починають бурхливо виробляти H2. У свою чергу, за допомогою водню можна виробляти електрику та екологічно чисте паливо. За задумом Кальбо, Гідрогеназой буде напівавтономним.

Літаючим домівкам знадобляться станції підзаправки. Такі станції поставлятимуть літаючим замках і навколишнім населеним пунктам водень, поглинатимуть вуглекислий газ і перероблятимуть органічні відходи. Це такі собі плавучі конструкції, які зверху обладнані сонячними і фотоелектричними батареями, а нижче рівня води – турбінами (турбіни теж перероблятимуть енергію морських припливів). Крім того, ці станції виконуватимуть роль очисних споруд. На них планується висадити плантації зелених водоростей, які в свою чергу перероблятимуть відходи з під’єднаного корабля в біоводень, ще одне джерело енергії.

Гідрогеназой
Літаюче місто – кокон

Проект Венсана Кальбо Hydrogenase – це літаючі міста-кокони. Дальність польоту Гідрогеназою – до 10 тис. км. Частину підйомної сили судна повинен забезпечувати гелій, а частину – водень. Таким чином, під час польоту корабель буде легше повітря.

Для швидкого спуску водень на борту будуть стискати компресорами. Якщо Гідрогеназою знову знадобиться злетіти, газ можна знову випустити в багатосекційні еластичні підйомні балони. Літати Гідрогеназой повинен на висоті близько двох кілометрів. Повітряні гвинти забезпечать колоссу як вертикальну тягу для прискореного злету, так і горизонтальну.

За прогнозами деяких аналітиків до 2020 року може настати так званий пік Хуберта – ситуація, коли світові обсяги видобутку і виробництва палива почнуть скорочуватися через виснаження ресурсів. Внаслідок цього за прогнозами футурологів до 2030 року прийде кінець масовим повітряним перевезенням. Надалі будуть розроблятися літаючі апарати нового покоління. Очевидно, що ті апарати, які будуть легше повітря, в силу повільності не зможуть замінити літаки. Тому Венсан Кальбо уявляє Гідрогеназой як мобільну платформу для гуманітарних місій і наукових досліджень.

Гідрогеназой
Екополіс Lilypad

За прогнозами кліматологів в найближчі сто років рівень Світового океану значно підвищиться, і безліч людей, що живуть в низинах, будуть змушені шукати нові будинки. Кальбо пропонує вихід із ситуації – повністю плавучі автономні міста, де одночасно зможуть жити до 50 тис. людей.

Три гавані і три гори будуть розташовуватися навколо центральної лагуни штучного походження. Лагуна буде перебувати нижче рівня океану і таким чином виступати в якості необхідного для стійкості міста баласту. Крім того, вона стане природним резервуаром дощової води. На горах розташують зони відпочинку, торгові та розважальні центри, в той час як сади і підводні акваферми стануть давати місту їжу і біомасу.

Плавуче місто буде використовувати всі види екологічно чистої відновлюваної енергії – сонячну, термальну, приливну і енергію вітру, при цьому рівень викиду вуглецю в атмосферу стане нульовим. Такі міста зможуть плавати як поблизу суші, так і у відкритому морі.

Конструкція плавучих міст заснована на будові листя гігантського тропічного латаття Вікторії Регії. З нижнього боку вони покриті глибокими жолобами, що надає стійкості на воді. В якості основного будівельного матеріалу для «листя латаття» планується використовувати пластикове волокно, яке вкриють шаром двоокису титану, він має здатність під впливом сонячних променів вбирати забрудненні частки з атмосфери.

Залишити відповідь