Індетермінантний томатний Спрут F1

Індетермінантний томатний Спрут F1
Спрут F1

Індетермінантні (високорослі) томати в умовах опалюваних теплиць і в теплих краях мають необмежене зростання основного стебла і можуть рости більше року. Кущ індетермінантного томату формують в одне стебло, удаляючи всі пасинки.

Вирощувати таку рослину можна як в теплиці, так і на вулиці, підв’язуючи до кілків або на шпалери (для середньої і північної смуги такі сорти підійдуть для теплиць). Урожай ці сорти віддають пізніше інших сортів томатів.

Індетермінатний томатний Спрут F1 – гібридний сорт китицевих томатів, виведений кілька років тому. Рослина не має обмежень у зростанні, гібрид з добре розвиненою здатністю до інтенсивного утворення пагонів. Його висота може становити понад 4 метри, площа крони – 40-50 метрів квадратних. Дерево-помідор наче спрут обплітає весь каркас теплиці, збудований для нього, через що і отримав таку назву. За рік Спрут F1 дає близько 14 000 томатів, загальною вагою 1,5 тонни.

Характерні особливості сорту: величезна енергійність зростання, врожайність, стійкість до хвороб. Коренева система Спруту F1 потужна. Листя цього томату добре розвинені. Китиця гібрида Спрут F1 закладається через два-три листка. Кожна наступна китиця дає по 5-6 томатів масою 100-160 г.

Томати округлої форми з відмінними смаковими якостями, м’ясисті, соковиті. Процес зростання томатного дерева в середньому триває 1-1,5 року. Перші 7-8 місяців формують томатне деревце, не дозволяючи йому плодоносити. В кроні томатного дерева пасинкування не проводять – всі пагони крони будуть цвісти і давати врожай. Коли крона Спруту F1 сформувалася, настає період утворення плодів.

Вирощують томати Спрут F1 як в професійних так і в аматорських теплицях. Початківець в звичайному парнику за літо може отримати досить високу рослину, яка за сезон принесе близько 10 кг томатів.

Якщо рослина отримує достатньо тепла і світла і інтенсивне мінеральне живлення, виросте величезне дерево з гарною врожайністю. У професійній теплиці при вирощуванні томатного дерева Спрут F1 слід відмовитися від ґрунтів – потенційних розсадників та накопичувачів шкідників.

Незважаючи на стійкість томату до хвороб, несприятливі фактори бажано виключити. Для цього індетермінантного томату найкраще обрати гідропонний метод, тобто вирощування на штучному живильному середовищі, що забезпечить гарну повітропроникність коріння, виключить надходження великої кількості вологи і пересихання. В якості субстрату для томатів Спрут F1 можна використати скловаті кубики.

Вирощувати дерево-томат можна і у відкритому ґрунті, але висота і врожайність будуть набагато скромнішими.

Якщо зёявилося бажання вирощувати томатне дерево:
1. Приготуйте ванну розміром 2 x 2 x 0,5 м (всередині пофарбуйте її в чорний колір), кришку з щільної чорної плівки і пінопласту, яка легко відкривається, по всьому периметру, в центрі з отвором для рослини. Зовні ванна повинна бути білою для запобігання нагрівання в літній період. Чорний колір всередині ванни запобігає цвітінню живильного розчину, тобто розмноженню одноклітинних водоростей.
2. Блоки скловати.
3. Набір макро- та мікродобрив для живильного розчину для гідропоніки.
4. Ємність для приготування маточного і поживного розчинів.
5. Компресори для подачі повітря в розчин, можна акваріумні.
6. Прилади для визначення концентрації і для визначення вмісту елементів живлення в поживному розчині.
7. Лампи для підсвічування рослини.

Індетермінантний томатний Спрут F1
Томати Спрут F1

Живильний розчин по В. А. Чеснокову і Е. Н. Базиріної для гідропоніки із розрахунку на 1000 л води: амоній азотнокислий 200 г, калій азотнокислий 500 г, магній сірчанокислий 300 г, суперфосфат простий 550 г, залізо лимоннокисле 9 г, борна кислота 3 г, цинк сірчанокислий 0,2 г, мідь сірчанокисла 0,2 г, марганець сірчанокислий 2 г.

Спочатку готують маточний розчин: окремо всі добрива розчиняють у малій кількості води і зливають в 10-ти літрову ємність, доводять об’єм води до 10 л і ретельно перемішують.

Маточний розчин зберігають протягом 3-х місяців в закритій ємності і в темному місці при 15-25 ° C. За добу до приготування розчину, навіску суперфосфату заливають 3-ма літрами теплої води, ретельно перемішують до повного розчинення гранул.

Потім для приготування живильного розчину беруть 1 л маточного розчину і розчиняють в 100 л води.

Далі необхідно нарізати зі скловати кубики для розсади розміром 20 x 20 x 10 см; для вирощування томатного дерева – 50 x 50 x 30 см. В середині маленьких кубиків робимо невелике поглиблення розміром з кубічний сантиметр для посіву насіння. Змочуємо їх в живильному розчині і поміщаємо в ванночки, щоб кубик наполовину знаходився в розчині. Час від часу потрібно зволожувати верхній шар кубика.

В поглиблення кубиків висіваємо насіння томатів Спрут F1 і накриваємо склом або плівкою. Після появи сходів, скло потрібно зняти і вирощувати розсаду до 5-7 листків.

З моменту появи сходів томатів під кожен кубик підводимо тоненьку гнучку трубочку від міні-компресора, з подачею повітря до коріння розсади. Надалі щоденно через кожні 4-6 годин визначають концентрацію поживного розчину. Необхідно підтримувати початкову концентрацію: при перевищенні рівня концентрації добрив додають відповідну кількість води, при зниженні – поживний розчин.

Нескінченно додавати живильний розчин не можна, томатна рослина в окремі фази свого росту і розвитку може більш інтенсивно поглинати одні поживні елементи, значно менше – інші. Тому в розчині може бути накопичення одних і тих же елементів складу. Аналіз складу розчину проводять кожні 5-7 днів. Частота аналізів залежить від обсягу живильного розчину, віку томатної рослини і погодних умов.

При зміні змісту розчину необхідно міняти весь розчин. Через 50-55 днів з моменту посіву томатів в центрі ванни встановлюємо великий кубик і наповнюємо ванну живильним розчином на 30-35 см. Розсаду помідорів потрібно поставити в центр великого кубика і підв’язати до шпалери. Під великий кубик з кожного боку підводимо тоненькі гнучкі трубочки для повітря від міні-компресора.

У міру розростання маси коренів томатів чисельність трубочок теж потрібно збільшувати і встановлювати їх через кожні 30-50 см в шаховому порядку. Саму ванну щільно закриваємо чорною плівкою і зверху пінопластом.

На висоті шпалери 2,5 – 3,0 м натягують горизонтальну сітку з крупними осередками, по досягненню цієї висоти, пагони томату рівномірно укладають на сітці в різні боки. Головне стебло томатного дерева при перевищенні ним висоти сітки прищипують.

Температура живильного розчину повинна дорівнювати 18-22° C, взимку не нижче 17-18° C, а влітку не вище 25° C. Вночі температура повітря в теплиці – 17-19° C, удень в похмуру погоду – 20-25° C.

Період вирощування томатного дерева F1 Спрут збігається з дуже тривалим осінньо-зимовим періодом з недостатнім сонячним освітленням, як по довжині дня, так і відсутністю ясних сонячних днів.

Для вирощування розсади томату в грудні-лютому, застосовують електролампи. Електролампи для досвічування рослин володіють спектром світла, що здатний забезпечити лише вегетативний приріст рослини. Тому необхідно обирати період вирощування томатного дерева Спрут F1 таким чином, щоб період плодоутворення і плодоношення збігся з весняним і літнім періодами.

Ліпше висівати томат Спрут F1 на початку серпня, з жовтня по лютий включно потрібно застосовувати доосвічування рослин електролампами.

Залишити коментар