Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Індійська вишивка Шиша

Шиша (shisha – на хінді означає невелике скло) – вид індійської вишивки, що заслуговує особливої уваги, оскільки сама по собі оригінальна і незвичайна. Невеликі частинки дзеркал обшивають вишивкою.

Народження вишивки шиша відбулося в Індії в часи правління шаха Джахана (1628 – 1658), який побудував Тадж-Махал в пам’ять про свою дружину Мумтаз Махал. ЇЇ, у свою чергу, вважають засновницею техніки вишивки на дзеркалах, хоча до неї ця техніка була знайома бідним селянам, які використовували замість дзеркал слюду або лискучі крила жучків.

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Вишита сумка (індійська вишивка)

Шишу стали виготовляти зі скла, зворотний бік якого фарбували сріблянкою. Велике дзеркало розбивали на невеликі шматочки. Краї шматочків підпилювали, згладжуючи гострі кути (край дзеркальця не обов’язково має бути рівним – вишивка все одно закриє його, але він обов’язково повинен бути гладким, щоб не перетерти нитки).

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Індійська вишивка Шиша (шаг 1-й)

Зараз індійською вишивкою шиша прикрашають різні вироби, наприклад, сумки. Практично і зручно застосовувати в роботі пластик, іноді навіть старі CD диски, розрізаючи і підпилюючи їх.

Для вишивки шиша використовують шовкові, бавовняні і вовняні тканини з щільною структурою плетіння ниток полотна. Нитки для вишивки можуть бути різного складу і якості залежно від виду вишивки (шовк, бавовна, металізована нитка).

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Індійська вишивка Шиша (шаг 2-й)

Потрібно бути обережними при прасуванні виробу з вишивкою, в якій використовувався пластик.

Існує величезна кількість різних швів. Вишиті вироби варіюються від найтонших делікатних контурних вишивок до щільних «килимових», які повністю заповнюють тканину основи.

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Індійська вишивка Шиша (шаг 3-й)

Найчастіше використовують фабрично пофарбовані нитки, хоча в деяких частинах Індії досі вишивають нитками, пофарбованими вручну рослинними барвниками.

Замість дорогих дорогоцінних каменів і золота застосовують скляні намистини, дріт з різних металів, дзеркала. Але, незважаючи на заміну матеріалів, вишивка залишається барвистою і привабливою. Готові вироби вражають елегантністю і красою.

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Індійська вишивка Шиша (шаг 4-й)

Як виконати вишивку шиша. В першу чергу потрібно зробити основу-решітку, яка тримає дзеркальце на місці. У процесі вишивки стежте за тим, щоб нитка була щільно натягнута. Стібки, що утворюють решітку, повинні бути паралельними в обох напрямках і проходити якомога ближче до центру дзеркальця.

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Індійська вишивка Шиша (шаг 5-й)

Згодом, коли навколо решітки будуть виконані інші стежки, вони відтягнуть її (решітку) від центру дзеркальця, відкривши його. Якщо стібки решітки будуть занадто вільними або виявляться дуже близько до краю, вони не зможуть утримати «шишу» на місці.

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Вишивка в стилі шиша

Можна доповнити решітку декоративними стібками. Вони можуть розташовуватися близько один до одного, утворюючи щільну рамку навколо дзеркальця.

Крок 1: Притримуйте дзеркальце на поверхні тканини великим пальцем вільної руки (ви можете також прикріпити його за допомогою клею або двосторонньої липкої стрічки).

Виведіть нитку на лицьову сторону біля краю дзеркальця.

Виконайте два горизонтальних паралельних стібка якомога ближче до центру дзеркальця, а потім – невеликий стібок на протилежній стороні, після чого поверніться до сторони, з якої почали роботу.

Проведіть голку на виворіт і виведіть на лицьову сторону у однієї зі сторін дзеркальця. Виконайте два вертикальних паралельних стібка під прямим кутом до першої пари стібків. Працюйте у напрямку знизу вгору і від себе.

Пропустіть голку під кожним зі стібків першої пари біля краю дзеркальця і виконайте невеликий стібок в сторону. У вас вийде решітка-основа.

Крок 2: Тепер проведіть голку на виворіт і виведіть на лицьову сторону в будь-якій точці біля краю дзеркальця. Розташуйте нитку у напрямку вперед і вгору і, працюючи за годинниковою стрілкою, виконайте обметочний стібок, спрямований вниз, під решіткою-основою.

Крок 3: Розташуйте нитку у напрямку вперед і вниз, виконайте стібок «ланцюжок» уздовж краю дзеркальця. Повторюйте кроки 2 і 3 по всьому колу дзеркальця. Закріпіть останню ланку «ланцюжка», провівши голку на виворіт.

Індійська Шиша (рідкісне рукоділля)
Індійська вишивка Шиша (готовий виріб)

Залишити коментар