Інжир звичайний

Інжир звичайний

Хімічний склад інжиру звичайного,
Дія інжиру звичайного,
Способи застосування інжиру звичайного.

Інжир звичайний (Ficus carica L.) – рослина родини Moraceae (шовковицеві). Народні назви: смоковниця, смоківниця, смоква, фікус, фігове дерево, винна ягода.

Інжир звичайний
Інжир

Інжир звичайний – однодомна трав’яниста рослина або чагарник висотою до 10 м, з гладкою сірою корою і широкою розкидистою кроною. Листки інжиру чергові або супротивні, великі, черешкові, цілісні або 3-5-лопатеві, знизу світлі, опушені, зверху гладкі, темно-зелені, зі специфічним запахом.

Квітки інжиру тичинкові і маточкові дрібні, сидять на внутрішній стороні грушоподібного квітколожа, що перетворюється після запліднення в супліддя.

Плоди – дрібні численні горішки, укладені всередині фіги, або винної ягоди – інжиру. Супліддя жовті або червонуваті, їстівні, солодкі.

Цвіте інжир звичайний в квітні – травні, червні – липні і серпні 2-3 рази на рік. Зростає на кам’яних відкритих схилах. Культивується в садах середньої і південної смуги європейської частини материка. У дикому вигляді інжир поширений в Криму, на Кавказі і в Середній Азії.

Для лікування використовують свіжі або сушені супліддя інжиру. Заготовляють їх у серпні – жовтні, сушать звичайним способом. Вживають в їжу в свіжому і сухому вигляді, готують з них варення, джеми і консервують.

Інжир звичайний
Плід інжиру звичайного

Хімічний склад інжиру звичайного. Супліддя інжиру містять до 70% цукрів, особливо багато глюкози, фруктози і сахарози, багато білків і вітамінів A, B1, B2, C, жири, дуже багато калію (до 1160 мг/ 100 г), кальцію (до 220 мг/ 100 г ), магнію (до 115 мг/ 100 г), фосфору (до 260 мг/ 100 г), заліза (до 46 мг/ 100 г), лимонну, яблучну, оцтову, щавлеву кислоти, крохмаль, пектинові речовини, фермент фіцин, амілазу і протеазу. Всі частини рослини містять їдкий молочний сік. Супліддя інжиру мають велику поживну цінність.

Дія інжиру звичайного. Супліддя інжиру мають антисептичну, дезинфікуючу, пом’якшувальну, обволікальну, відхаркувальну, сечогінну, легку проносну дію. У медицині супліддя інжиру завдяки наявності фіцина вельми корисні при лікуванні тромбоемболії і серцево-судинної системи

У народній медицині відвар інжиру в молоці застосовують для лікування гострих трахеїти, бронхітів, бронхоектатичної хвороби, коклюшу, набряків голосових зв’язок. Відвар використовують як лікувальний засіб при гастритах, хронічних запорах, для поліпшення складу крові, при нирково- і сечокам’яній хворобах, як відхаркувальний і сечогінний засіб, а також для полоскання горла при ангінах.

Припарки з розварених суплідь використовують при флюсі, для прискорення дозрівання наривів, при запаленні слизових оболонок, як засіб, що перешкоджає росту злоякісних новоутворень. Свіжий інжир застосовують при анемії, шлункових і багатьох інших захворюваннях.

Інжир протипоказаний хворим на цукровий діабет та пацієнтам із порушеннями обміну речовин в організмі.

Способи застосування інжиру звичайного:

– відвар: 2 столові ложки сухих плодів відварити в 1 склянці молока, розтерти; приймати по ½ склянки 2-4 рази на день.

Leave a comment