Категорії
Кухня країн світу Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Ірга

Хімічний склад ірги,
Дія ірги,
Варення з ірги,
Компот з ірги,
Родзинки з ірги,
Сік з ірги,
Желе з ірги.

Ірга (Amelanchier) – листопадний чагарник або невелике дерево родини Rosaceae (розові). У деяких місцях ірга відома під назвою коринка.

Ірга
Ірга, квітка рослини

Ірга – одна з небагатьох культур, яка відрізняється високою зимостійкістю, швидкоплідністю, рясною та щорічною врожайністю. З 25 видів, що зустрічаються в зоні Північної півкулі, найбільш поширені сорти: ірга колосиста, ірга канадська, ірга круглолиста. Порівняно недавно з’явився новий канадський сорт ірги Тіссен з дуже великими плодами.

Ірга – рослина висотою від 4 до 6 метрів, з твердою деревиною, коренева система добре розвинена, пагони повстяно-опушені, прямостоячі. Листя округле або овальне, на черешках, з зубчиками по краю, темно-зелене (знизу блідо-зелене), восени жовто-червоне.

Квітки численні, білі або кремові, зібрані в щиткоподібні китиці на кінцях пагонів, зав’язь нижня, маточка одна. Особливо рясне цвітіння і плодоношення відбувається на минулорічних верхівкових пагонах.

Ірга – медоносна рослина.

Ірга
Ірга. Китиці рослини

Плід – округле яблуко, діаметром до 10 мм, синювато-чорного або червонувато-фіолетового кольору з сизим нальотом, солодкий на смак. Плоди ірги дозрівають неодночасно, в липні – серпні, тому їх збирають в кілька прийомів.

Плоди ірги вживають в свіжому вигляді, сушать, в’ялять, заморожують, варять варення, компоти, готують соки. З плодів ірги виходить смачне і цілюще вино, тому в США для цих цілей з XVIII століття садять великі плантації ірги. Висушеними плодами начиняють кондитерські вироби.

Ірга невимоглива до умов зростання, однаково добре росте на ґрунтах різного складу і кислотності. Розмножують іргу насінням, кореневими паростками і діленням куща. В такому разі кущі ірги слід розташовувати на відстані не менше 2,5-3 м, тільки якщо ви не ставите за мету виростити живопліт, для чого ірга дуже підходить.

Іргу можна висаджувати в місцях, підданих дії холодних вітрів, тому на садовій ділянці вона може служити надійним захистом для інших плодових і ягідних рослин.

Зростає ірга швидко, повне плодоношення наступає у віці 6-7 років. Плоди починають дозрівати в липні і закінчують в серпні. Середня врожайність – 9-14 кг плодів з куща.

Завдяки зимостійкості, невибагливості і рясному щорічному плодоношенню ірга зацікавлює багатьох садівників. Рослина є однією з витривалих підщеп для вирощування низькорослих груш і яблунь.

Ірга
Плоди рослини

Хімічний склад ірги. В плодах ірги міститься до 12% цукрів, яблучна та інші органічні кислоти, аскорбінова кислота (до 45 мг/100 г), каротин (до 0,6 мг/100 г), вітаміни групи В, P, близько 0,5% дубильних речовин, пектинові речовини (1,5 – 3,7%), флавоноли, мікроелементи, фарбувальні речовини, клітковина.

Плоди ірги багаті фенольними сполуками (антоціанів до 4%), які сприяють зміцненню капілярів, мають антигіпертонічну дію. У шкірці і м’якоті ірги є кумарини та ситостерин, який наділений антисклеротичною дією, знижує згортання крові та попереджає розвиток тромбозу судин.

В насінні – жирна олія, в корі і листі ірги – великий відсоток дубильних речовин.

Ірга
Ірга, листя рослини

Дія ірги. Свіжі плоди ірги покращують травлення, зміцнюють і нормалізують роботу кишечника. У вигляді в’язких відварів ірга корисна при запаленнях шлунково-кишкової системи.

У свіжому вигляді плоди ірги застосовують як полівітамінний засіб для профілактики і лікування гіпо- та авітамінозів, атеросклерозу, а також серцево-судинних і шлунково-кишкових захворювань. Велика кількість вітаміну P дозволяє рекомендувати плоди ірги і соки з них літнім людям для зміцнення стінок судин і підвищення їх еластичності, попередження інфаркту міокарда і варикозного розширення вен.

Ірга широко використовується в лікувальному і дієтичному харчуванні. У людей, що вживають плоди ірги, зміцнюється імунітет, нормалізується сон, поліпшується зір. Настій настоянки квіток ірги покращує роботу серця і знижує кров’яний тиск.

У народній медицині свіжий сік плодів ірги застосовують для полоскань при запаленнях ротової порожнини і горла. Сік свіжих плодів п’ють при розладах кишечника. Гарним дієтичним засобом з терпкими властивостями є суміш соків ірги, диких яблук і груш.

Небезпечні властивості ірги. Відомі випадки індивідуальної непереносимості ірги. Протипоказані плоди рослини людям з гіпотонією. Надмірне вживання ірги в їжу може привести до зниження концентрації, через седативні властивості рослини. Протипоказана вона пацієнтам з гемофілією – ірга знижує згортання крові.

Ірга
Ірга, плоди рослини
Ірга
Ірга. Квітучий кущ рослини
Ірга
Ірга Княжа
Ірга
Ірга круглолиста
Ірга
Ірга канадська, квітка рослини

Свіжозібрана ірга відрізняється поганою соковіддачею, тому плоди попередньо в’ялять в сухому затемненому приміщенні на стелажах, ситах або піддонах (це підвищить вихід соку і поліпшить аромат продукту), шар ягід при цьому повинен бути не більше 5 см, після чого (через 7-10 днів) пров’ялені плоди ірги подрібнити і відділити сік за допомогою преса або соковарки. При правильному виконанні технології можна віджати до 70% соку.

В силу низької кислотності сік з ірги рекомендують змішувати з соками інших плодово-ягідних культур:
– 35% соку смородини чорної або червоної, 25% соку ірги, 40% сиропу (250 г цукру, 750 мл води);
– 70% соку яблучного, 20% соку ірги, 10% цукрового сиропу (100 г цукру, 900 мл води).

Суміш соків і цукрового сиропу слід відфільтрувати через кілька шарів марлі або капронову тканину, нагріти до 80-85 ° C, розлити в гарячі стерилізовані банки. Пастеризувати при 85 °C: півлітрові банки – 15 хвилин, літрові – 20 хвилин.

Варення з ірги. Підготовлені плоди ірги потрібно бланшувати в киплячій воді 1-2 хвилини. Потім перенести в гарячий цукровий сироп і поступово довести до кипіння. Зняти з вогню, витримати 5-6 годин і знову варити до готовності. Наприкінці варіння додати лимонну кислоту.

Інгредієнти для варення з ірги:
– 1 кг плодів ірги,
– 300-400 г цукру,
– 400 мл води,
– 1 г лимонної кислоти.

Ірга
Варення з ірги

Компот з ірги. Плоди ірги слід бланшувати 1-2 хвилини в киплячій воді (перезрілі плоди бланшувати не потрібно), укласти в гарячі стерилізовані банки і залити гарячим сиропом. Пастеризувати в киплячій воді: півлітрові банки – 10-12 хвилин, літрові – 15-20 хвилин.

Інгредієнти для компоту з ірги:
– 200-300 г цукру на 800 мл води,
– 2 г лимонної кислоти.

Ірга
Компот з ірги

Родзинки з ірги. Китиці з плодами помістити в чисті сухі ящики з фанери або на папір шаром не більше 1,5 см, винести на сонце і висушити. Можна сушити в духовці або печі при температурі не вище 60° C. Потім плоди ірги відокремити від плодоніжок, укласти в сухий, викладений зсередини чистим папером ящик і пошарово пересипати цукром або пудрою. На верхній шар плодів укласти дощечку і невеликий вантаж. В’ялена ірга за смаком нагадує родзинки і використовується як начинка для пирогів, булочок, для приготування компотів або десерту.

Ірга
Родзинки із ірги

Желе з ірги. Плоди ірги вимити, потім притиснути і прогріти хвилин 10. Після чого отриману суміш віджимають через марлю. У свіжий вичавлений сік додають цукор і доводять до кипіння. Потім розливають у чисті банки, закочують.

Інгредієнти для желе з ірги:
– 0,5 кг плодів ірги,
– 0,5 кг цукру,
– 0,3 кг чорної смородини.

Ірга
Желе з ірги

Залишити відповідь