Категорії
Різне

Історія мила

Рецепт мила ручної роботи,
Склад для білої основи,
Склад для коричневого мила,
Склад для жовтого мила,
Помилки при виготовленні мила.

Понад 6 тисяч років людство користується милом. В ті далекі часи стародавні греки часів Гомера обтирали тіло дрібним піском, привезеним з берегів Нілу, а стародавні єгиптяни вмивалися розчиненим у воді бджолиним воском. Дикі галльські племена робили з золи букового дерева і сала спеціальну мазь, а скіфи розтирали в порошок деревину кипарису і кедра, додаючи в нього воду і ладан.

Історія мила
Історія мила

Для прання речей використовували тоді такі незвичайні засоби, як бичачу жовч, мозкові кістки, свіжий послід, а найчастіше розкладену сечу тварин, яка пінилася у воді через високий вміст аміаку. Вмивалися сумішшю рослинних компонентів (деревна зола, порошок кори дерев, рослина мильнянка) в поєднанні з тваринним жиром, що поклало початок миловарінню.

Історія мила
Шумерська табличка

Виявлено стародавні шумерські таблички (2500 р. до н. е. ), на яких описано процес виготовлення мила: золу дерева заварювали і топили в ній жир.

Історія мила
Мило в Давньому Єгипті

В Стародавньому Єгипті 6000 років тому на стародавніх папірусах освічені люди написали, як тваринні і рослинні жири нагрівали з лужними солями і содою.

Латинське «sapo» (мило) походить від назви гори Сапо в Стародавньому Римі, на якій відбувалися жертвоприношення. Жертва при спалюванні виділяла жир, який змішувався з золою від вогнища. Під час дощу ця маса стікала в Тибр, тоді і помітили, що білизна в цій річці відпирається краще.

Від слова «sapo» і сталося англійське – soap, італійське – sapone і французьке – savon.

Про миловаріння в Римській імперії писав ще історик Пліній Старший в 37-томному трактаті «Природна історія». Професія миловара-сапонаріуса зустрічається в роботах Теодора Прісціана в 385 р. н.е. Лікар Гален описав мило, вказавши, що воно очищає від забруднення не тільки одяг, але і тіло. І як доказ в Помпеях археологи знайшли залишки миловарні і мило.

Історія мила
Миловаріння
Історія мила
Стародавня лазня

В Європі в Середньовіччі мило як цінний товар доступним було тільки дворянству і духовенству. В ті часи інквізиція жорстоко карала за зайву увагу до тіла, а не до душі.

У Західну Європу мило у вигляді мильних кульок було завезено в XII столітті з Дамаска лицарями-хрестоносцями.

Історія мила
Варіння мила

XII ст. вважають початком епохи миловаріння в Європі. Венеціанські, грецькі, іспанські миловари почали свій розвиток з кінця XIV століття. В Італії почали випускати перше промислове тверде мило, з’єднуючи жири з кальцинованою содою. Заміна золи содою значно знизила собівартість мила.

У 1399 р. король Генріх IV заснував орден, привілеєм якого було миття в лазні з милом. Була створена особлива гільдія миловарні, членам гільдії, щоб уникнути розкриття секретів миловаріння, заборонялося навіть спати під одним дахом з представниками інших ремесел. Ближче до XVII ст. в Європі з’явилася справжня мода на чистоту і в Англії вже перебувало кілька великих миловарень. Перший патент на виробництво мила в Англії був виданий в 1662 році.

Історія мила
Стара листівка

Також і Марсель завдяки доступу до такої сировини для миловаріння як оливкова олія сода, ароматизовані олії, стає одним з основних центрів миловаріння. У 1685 р. французький фізик Ніколас Леблан відкрив заводський спосіб виробництва соди з солі, що значно здешевило процес виготовлення мила.

Історія мила
Реклама мила в Англії
Історія мила
Мило в Європі

У Німеччині для створення мила використовували кінське, свиняче, бараняче і яловиче сало або жир кита, риб’ячий і кістяний жир, а також різні рослинні олії.

Історія мила
Формула мила

У 1808 році французький хімік Мішель Ежен Шеврель на прохання власників текстильної фабрики встановив склад мила і розвинув хімію жирів.

Історія мила
Мило в історії реклами

Сьогодні виготовлення мила стало справжнім мистецтвом. Якщо кілька століть тому за видачу таємниці миловаріння можна було залишитися без голови, то зараз створити неймовірні мильні шедеври різних форм, розмірів і ароматів може кожен: шматок мила (можна дитячого) потерти на тертці, додати воду чи відвари трав, розтопити на водяній бані або в мікрохвильовій печі, коли суміш стане однорідною, додати ефірні олії або обраний аромат, кольорові добавки і вилийте у форму.

Історія мила
Формочка для мила
Історія мила
Рецепт мила ручної роботи

Рецепт мила ручної роботи. Мило ручної роботи можна зробити зі спеціальної мильної основи, що продається.

На 100 г основи додати: 3-7 крапель ефірної олії або суміші олій, 1/3 ч. л. жирної олії, 3-4 краплі ароматизатора (не змішувати з ефірними оліями), 1-7 крапель рідкого барвника, 1/6 – 1/3 ч. л. пігменту або перламутру, 1-3 ч. л. косметичної глини, 2-4 ч. л. меленого вівса, 1-3 ч. л. меду та ін.

Залишити у формочці остигати, в холодильник ставити не потрібно. Дати підсохнути.

Історія мила
Мило з орнаментом «верблюди»
Історія мила
Господарське мило

Мило ручної роботи гірше милиться, швидше змилюється і досить слизьке. При охолодженні клейового мила виходить господарське мило: 40-72 % – основної речовини, 0,1-0,2 % – вільної луги, 1-2% – вільних карбонатів Na або K, 0,5-1,5% – нерозчинного у воді залишку.

Історія мила
Бруски мила з ароматом трав

Склад для білої основи: 210 г дитячого мила, 3 ст. л. вершків, 2 ст. л. оливкової олії, 10 крапель кокосової віддушки, 8 г ваніліну, 4 ст. л. води.

Історія мила
Подрібнений брусок дитячого мила

Склад для коричневого мила: 210 г дитячого мила, 1,5 ч. ложки меленої кориці, 1,5 ч. ложки меленої гвоздики, сік апельсина, 9 ст. ложки лляної олії, 5 крапель ефірної олії кориці і гвоздики, 2 ст. ложки води.

Історія мила
Коричневе мило ручної роботи

Склад для жовтого мила:: 210 г дитячого мила, 2 пакетики шафрану (2-3 щіпки), 10 крапель ефірної олії апельсина, сік апельсина, 3 ст. ложки лляної олії, 2 ст. л. води.

Історія мила
Жовте мило ручної роботи

Змастити олією формочки для мила, покласти в них мильні кубики різних кольорів. У білу основу влити віддушку, засипати ваніліном, ретельно перемішати і залити форми з кубиками. Мило залишити застигати на кілька годин.

Історія мила
Різнокольорове мило ручної роботи

Помилки при виготовленні мила:

– мило не густішає – високий відсоток «м’яких» олій (соняшникова, сафлорова і т.д.) – розмішувати 15-20 хвилин і розігріти до 70-100 °C;

– мило ламке – багато їдкого натру або забули додати яку-небудь з олій – мило знову розтопити і додати відсутній компонент;

– занадто м’яке мило – залишити мило дозрівати на 10 – 14 днів або порізати тонкою гітарної струною на шматки;

– при розрізанні мила виявляються діри (повітряні бульбашки або лужний розчин) – визначити рівень pH, мило розтопити і добре перемішати;

– мило занадто маслянисте – можливо було покладено недостатньо NaOH, перевірте рівень pH.

Залишити відповідь