Історія по запаху

Чим пахне Європа минулих часів з її городянами і селянами, які милися не дуже часто, і ароматом парфумів королів чи принцес, першим тютюном і рибними ринками та бойнями, нечистотами, які зливали прямо під ноги, присмаком металу перших паровозів і двигунів внутрішнього згоряння…

Замість того, щоб гадати, вчені в рамках нового проекту Odeuropa (Єврозапах), вартістю майже 2,8 млн євро, вирішили скористатися послугами штучного інтелекту і на основі літературних джерел відтворити в лабораторних умовах запахи минулих віків, починаючи з XVI по самий початок XX століття.

За результатами отриманої інформації про запахи вони планують створити Енциклопедію запахів, послугами якої зможуть користуватися музеї, що розміщують експозиції на історичні теми, щоб відвідувачі змогли, так би мовити, з головою зануритися в атмосферу потрібного періоду.

«Коли вивчаєш друковані тексти, що з’явилися в Європі починаючи з 1500 р., то знаходиш безліч описів запаху тютюну або запахів, пов’язаних з богослужінням, таких як ладан», – говорить один з учасників проекту, доктор Вільям Таллет (автор книги «Запах Англії XVIII століття»).

Запах відіграє важливу роль у нашому повсякденному житті. Запах супроводжував всі історичні зміни, які привели до становлення сучасної Європи, – пояснює доктор Таллет. – Колонізація, урбанізація, індустріалізація, націоналізм, комерціалізація, – майже всі ці процеси супроводжувалися власними запахами і асоціювалися з ними. Чим більше запахів ми дізнаємося, чим краще розуміємо їх, тим більш барвистим стає навколишній світ».

А сьогоднішня епідемія коронавірусу супроводжується в ряді випадків втратою нюху, зайвий раз підкреслюючи, яку важливу роль відіграє запах в підтримці нашого психічного і фізичного стану. До речі, в результаті локдаунів змінився і запах наших міст.

Першим кроком проекту, розрахованого на три роки, стане розробка програми, здатної виокремлювати описи запахів з історичних текстів на семи європейських мовах, а також виявляти об’єкти зі специфічним ароматом в ілюстраціях і картинах. Ця інформація ляже в основу інтернет-енциклопедії європейських запахів разом з описом ряду специфічних ароматів, а також емоцій і місць, які асоціювалися з певними запахами. Заодно можна буде дізнатися і про професії, в яких ці запахи грали важливу роль, наприклад, про медицину.

Як пояснює доктор Таллет, для медиків минулого запах розмарину, наприклад, був пов’язаний зовсім не з кулінарією, – їм пропонувалося оберігатися від чуми. А ароматичні солі 200 років тому були призначені не для любителів спа-салонів, а для дам, схильних до припадків і непритомності. Те ж саме стосується і тютюну.

«Цей товар (тютюн), що з’явився в Європі в XV столітті, спочатку розглядався як екзотика, але дуже швидко перетворився в повсякденний запах багатьох європейських міст, – розповідає Таллет, – а до XVIII сторіччя люди вже бурхливо скаржилися на нестерпний запах тютюну в театрах». Але сьогодні, через заборону куріння в громадських місцях, ця пам’ять вже стала зникати.

Власне, ідея використовувати запах для відтворення історичної атмосфери минулого не нова. Музей вікінгів Йорвік (на півночі Англії) славиться тим, що там можна (у кого вистачить сміливості) вдихнути сморід поселення Х століття. І, судячи з відгуків відвідувачів, це незабутнє враження.

Втім, за словами Таллета, запах минулого не обов’язково може бути неприємним. «Зазвичай в музеях згадується запах вбиральні або диму, ми ж хочемо відчути не тільки огидний сморід, а й пахощі європейського минулого», – підкреслює він.

Історія людства дуже багата подіями, тому вченим цікаво, як жили люди в давні часи. Чи можуть вчені відтворити запахи давніх часів? Завдяки винайденому в XV столітті друкарському верстату, сьогодні у нас в розпорядженні є книги, написані сотні років тому назад. Виходячи з залишеної в них інформації, вчені планують з’ясувати, чим харчувалися жителі минулих століть, як вони розважалися і тому подібне.

І сучасні можливості у вчених, завдяки древнім книгам, настільки великі, що вони можуть відтворити навіть запахи. Наприклад, дізнатися, чим пахла середньовічна кузня або палаци правителів тощо. А технологічний прогрес вже дозволяє вченим відтворювати давно забуті запахи.

Про незвичайний проект Odeuropa, який був створений істориками, мистецтвознавцями та фахівцями з штучного інтелекту, було розказано в науковому виданні The Guardian. Ідея відтворення запахів давніх часів спала на думку вчених в ході вивчення книг, виданих в Європі після 1500 року. За словами одного з авторів проекту Вільяма Туллетта (William Tullett), в цих роботах можна знайти описи безлічі запахів. Якщо зібрати всі ці дані воєдино, можна залучити до проекту хіміків і парфумерів, щоб вони відтворили аромати на основі зібраної інформації.

Історія по запаху
Один з учасників проекту Матія Стрліц (Matija Strlic) вдихає запах стародавньої книги

Старовинних книг дуже багато, тому вчені не зможуть самостійно прочитати їх і знайти всі згадки про запахи. Тому вони вирішили поставити цю задачу перед штучним інтелектом, який може швидко обробляти великі об’єми інформації. Штучний інтелект навчать шукати всі згадки про запахи – знайдена інформація буде записуватися на комп’ютер.

Історія по запаху
Автори проекту Odeuropa хочуть створити нейронну мережу, яка буде шукати об’єкти, що мають запахи, на картинах давніх художників.

Зібрані нейронними мережами дані насамперед будуть використані для створення онлайн-енциклопедії запахів Європи. На цьому порталі можна буде дізнатися, які саме запахи вітали в різних спорудах і чим ароматизували всілякі страви і відвари. Також сотні років назад люди вважали, що запахи мають різні властивості. Наприклад, в Європі XVII століття люди вірили, що запах розмарину (Rosmarinus officinalis) може врятувати від чуми. А в наступні століття люди використовували сіль з різким запахом для виведення людини з непритомності. Про ці та інші властивості різних запахів можна буде дізнатися з енциклопедії.

Також вчені хочуть з’ясувати, як змінювалося ставлення людей до різних заходів. Якщо вірити книгам, в XVI столітті запах тютюнового диму асоціювався з чимось багатим і екзотичним, а вже в XVIII столітті люди скаржилися на тютюновий дим і від нього у багатьох боліла голова. Втім, до цього запаху негативно ставляться і сьогодні, як і до самого паління тютюнових сигарет. Найімовірніше, ставлення і до інших запахів у людей з часом змінювалося. Але точна відповідь буде дана тільки в рамках програми Odeuropa.

Ну і нарешті, автори проекту хочуть зібрати цікаву інформацію про професії, які колись були пов’язані з запахами. Наприклад, їм було б цікаво з’ясувати, в чому полягала робота парфумерів, що жили сотні років тому, або лікарів, які явно використовували різні аромати для лікування певних хвороб. Загалом, Odeuropa розповість про минулі епохи багато чого цікавого. На виконання всіх перерахованих вище завдань вчені планують витратити не більше трьох років.