Категорії
Різне

«К’юріосіті» знайшов древню органіку

Марсохід «К’юріосіті» знайшов древню органіку і підтвердив сезонність метанових викидів.

Автономна марсіанська наукова лабораторія «К’юріосіті» аерокосмічного агентства NASA, кілька років займається дослідженнями Червоної планети, зробила два дивовижних відкриття. По-перше, марсоходу вдалося підтвердити припущення про те, що концентрація метану в атмосфері планети залежить від зміни сезонів, а по-друге, апарат знайшов дуже давню органіку. Ні, на жаль, живе життя він не знайшов, але зате знайшов сліди стародавньої органіки, які можуть говорити про те, що в якийсь момент історії на планеті дійсно могли перебувати живі істоти. Знахідка була виявлена ​​на дні пересохлого озера. Статті вчених, що описують відкриття, опубліковані в журналі Science.

«Відкриття метану і органіки на Марсі носить величезне значення для пошуків слідів життя. «К’юріосіті» вже показав, що озеро, яке покривало дно кратера Гейл 3,5 мільярда років тому, було потенційно жилим. З огляду на присутність органіки на його дні, тепер питання про існування марсіанського життя стало ще більш актуальним», – прокоментував відкриття Інге Кейт, планетолог з університету Утрехта (Нідерланди).

Вчені давно сперечаються на тему того, чи існують в приповерхневих шарах марсіанського ґрунту – там, де потенційно є рідка вода, прийнятна температура і куди майже не проникають космічні промені, – запаси органіки або мікроби.

При перших дослідженнях атмосфери в 2012 і 2013 роках «К’юріосіті» не вдалося знайти слідів метану. Однак буквально через кілька місяців датчики ровера зафіксували одразу декілька сплесків в концентрації метану. Згідно з іншими припущеннями, ці сліди могли стати результатом якихось «неживих» процесів в ґрунті Марса.

Керівник наукової команди марсохода «К’юріосіті» Ашвін Васавада і його колеги дали вичерпну відповідь усім критикам, представивши результати шестирічних спостережень за концентрацією метану в атмосфері Марса і зробивши дивовижне відкриття в місці, що отримало ім’я Мохаве три роки тому.

«К'юріосіті» знайшов древню органіку
Сезонні цикли в метані Марса

За шість років перебування на Червоній планеті марсохід Ровер побачив по дві марсіанські зими, осені, весни і літа. Це дозволило Ашвіну Васаваді і його команді точно виміряти сезонні коливання метану в атмосфері Марса, а також уточнити минулі результати вимірів.

Палеонтологи повністю впевнені в тому, що концентрація метану в атмосфері Марса зростає під час літа і падає під час зими, досягаючи концентрацій в 2,5 і 6,5 частин на десять мільярдів. Триразове підвищення частки метану в літньому повітрі Марса, як підкреслюють вчені, не можна пояснити атмосферними процесами або тим, що сонячний ультрафіолет краще розкладає органічні уламки астероїдів, що падають на Червону планету.

Все це говорить про те, що метан утворюється в нижніх шарах ґрунту Марса або в результаті діяльності мікробів, або в результаті розкладання клатратів, з’єднань метану і води, або ж завдяки якимось геотермальним процесам.

Як показують різкі сплески місцевої концентрації метану, що перевищують типові значення в десятки разів, цей газ накопичується всередині своєрідних мікропещер і резервуарів в ґрунті і періодично виривається назовні.

В кінці 2012 року Джон Гротцінгер, колишній керівник наукової команди марсохода «К’юріосіті», оголосив про відкриття, яке, за його словами, повинно було потрапити на сторінки підручників. Однак через два тижні, коли новина вже встигла обрости найфантастичнішими чутками, планетологи NASA розповіли про відкриття перхлоратів – примітивних органічних молекул – в ґрунті Марса.

Це відразу похитнуло надії на відкриття перших слідів позаземного життя – подібні молекули можуть формуватися в ґрунті в результаті «неживих» хімічних реакцій і взаємодії інших форм органіки з ультрафіолетом і космічними променями.

Однак розчарування з перхлоратами, як пише Гротцінгер і його колеги, пішло на другий план в січні 2015 року, коли марсохід досяг підніжжя гори Шарп, центрального піку на дні кратера Гейла, і почав вивчати хімічний склад каменів і порід однієї з місцевих височин, які отримали ім’я Мохаве.

Інтерес вчених привернула дивна «смугастість» глини та інших порід, що сформувалася на дні прадавнього марсіанського озера приблизно 3,5 мільярда років тому. Пробуривши ґрунт і вивчивши його склад, планетологи виявили дивовижне – величезне число складних органічних молекул.

Можливості мас-спектрометра «К’юріосіті» вельми скромні, але навіть їх вистачило для того, щоб виявити сліди тиофена, сполуки сірки та бутірена, метанетіола, сірки і метану, бензотіофена, а також велику кількість простих вуглеводнів, їх ароматичних «кузенів» і ряд інших молекул.

Як підкреслює Гротцінгер і його колеги, всі ці молекули, швидше за все, були частиною більш складної органіки. Через витік розчинника вченим довелося проводити всі експерименти всередині SAM тільки при високих температурах, 600-800 градусів Цельсія, що повинно було зруйнувати всі великі молекули і розщепити їх на безліч дрібних «хвостів».

Приблизно ті ж молекули були знайдені неподалік від Мохаве, в Конфіденс-Хіллсі, де марсохід зупинився через місяць. Їх присутність, як роблять висновок вчені, необов’язково говорить про те, що життя існувало на Марсі 3,5 мільйона років тому. Воно свідчить про те, що в водах марсіанських озер могли відбуватися реакції, що породжували настільки складну органіку, а джерела їжі для потенційного життя були більш різноманітними, ніж вважалося раніше.

Що цікаво, сусідні регіони дна кратера Гейл, де Curiosity вперше знайшов сліди існування озера, не містять в собі подібних запасів органіки, незважаючи на їх більш давній вік. Як вважають вчені, це пов’язано з тим, що вони були оголені досить давно в порівнянні з Мохаве і Конфіденс-Хіллсом, і вся органіка встигла вивітритися з них.

«Незалежно від того, як саме виникла ця органіка, її наявність говорить про те, що на поверхні Марса можуть бути присутніми сліди життя, незважаючи на радіацію і велику кількість окислювачів в його атмосфері. Ці сліди можуть ховатися під його поверхнею або в породах, що потрапили на планету кілька тисяч років тому», – роблять висновок вчені.

Залишити відповідь