Категорії
Міста, країни, люди

Кахокія (Cahokia)

Кахокія (Cahokia) або Каоко – археологічний пам’ятник культури Міссісіпі VII-XIII ст., як пам’ятник Всесвітньої спадщини з 1982 р. під захистом ЮНЕСКО. Історична Кахокія знаходиться на місці доколумбового індіанського міста (бл. 600-1400 н.е.), розташованого прямо на березі річки Міссісіпі.

Історичний парк Кахокія розташований в південній частині штату Іллінойс, між Східним Сент-Луїсом і Коллінсвіллем. Парк займає 890 га (майже 3,5 квадратні милі) і містить понад 80 курганів. Але раніше це древнє місто насправді було набагато більшим. У період свого розквіту Кахокія займала понад шість квадратних миль і налічувала біля 120 земляних курганів, різних за розмірами, формами і функціями.

Більше ніж за 500 років до контакту з європейцями Кахокія вже тоді була найбільш великим і впливовим міським поселенням культури Міссісіпі (зараз центральна і південно-східна частина Сполучених Штатів) з розвиненим і передовим суспільством. За даними археологів Кахокія стає найбільшим містом Північної Америки в середині XI століття, коли почалося зведення монументальних курганів. На піку свого розквіту (в 1200-х роках) за кількістю населення Кахокію не буде перевершено будь-яким іншим містом Сполучених Штатів аж до кінця 18 століття.

Кахокія (Cahokia)
Кахокія – древнє індіанське поселення

На сьогодні серед всіх великих доколумбових міст Мексики Кахокію вважають містом із найбільш складними археологічними розкопками. Національна історична Кахокія є одним з 22 об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Сполучених Штатах. Це найбільше доісторичне земляне будівництво Північної і Південної Америки. Місце Кахокія підтримується музейним товариством, його введено до історичної спадщини Агентства Іллінойс і відкрито для громадськості.

Є деякі свідчення пізнього архаїчного періоду (приблизно 1200 до н.е.) окупації навколишніх місць, але заселялося поселення, як нині це визначається, приблизно в 600–х роках н.е. в пізньому Лісовому – Woodland періоді (Woodland – період північноамериканських доколумбових культур в східній частині Північної Америки, який датується приблизно з 1000 р. до н.е. і до 1000-х н.е.).

Будівництво курганів в цьому місці почалося в часи виникнення культурного періоду в Міссісіпі, десь в 9-му столітті нашої ери. Мешканці не залишили жодних письмових записів-символів на гончарних, мідних, кам’яних або дерев’яних виробах, але ретельно спланована спільнота, Вудхендж, кургани і виявлені поховання говорять про складну і витончену модель суспільства.

Оригінальна назва міста Кахокії невідома. Кургани пізніше були названі на честь племені Cahokia – людей Illiniwek, що жили в цьому районі, коли в 17 столітті прибули сюди перші французькі дослідники (Іллінойс, іноді називають Illiniwek або Ілліні – це група 12-13 індіанських племен у верхів’ях долини річки Міссісіпі Північної Америки).

Плем’я Кахокія не обов’язково є нащадками перших людей епохи Міссісіпі. Швидше за все, в Кахокії оселилося кілька етнічних груп. Хоча це питання досі широко обговорюється серед дослідників – археологів, деякі з яких тісно пов’язані з племенами Кахокії і говорять мовою Dhegihan сіу (вони включають в себе Osage, Kaw, Omaha, Ponca і Quapaw). Індіанські племена мігрували протягом століть, і ті, хто жив на цих територіях під час зустрічі з європейцями, часто були нащадками тих, хто жив там раніше.

Історик Девід Ріхтер (David Richter) зазначає, що верхівка міста була збудована під час періоду Середньовічного потепління (Medieval Warming). Цей період сприяв виникненню сільськогосподарської революції в upper-North America: триразові посіви кукурудзи, квасолі (бобів) і гарбуза (squash) були розроблені і адаптовані для розведення на землях з помірним кліматом на півночі від своїх витоків в Мезоамериці. Ріхтер також зазначає, що це співпало з розвитком суспільства у західному Чако Каньйоні. Занепад міста збігається з невеликим льодовиковим періодом, хоча на той час триразове сільське господарство залишалося добре розвиненим по всій помірній Північній Америці.

Місто Кахокія стало головним центром для народів Міссісіпі (Midwest, Eastern і Southeastern United States). Стародавня Кахокія мала стратегічне розташування в районі злиття річок Міссісіпі, Міссурі та Іллінойс. Це стимулювало розвиток торговельних зв’язків з громадами далеких районів Великих озер на півночі і з узбережжям Мексиканської затоки на півдні. Торгували екзотичними предметами з міді, кременю Mill Creek і мушлями равлика whelk. Кремень Mill Creek в першу чергу використовували для виробництва мотики, яка користувалася високим попитом у фермерів по всій Кахокії та у інших центрах штату Міссісіпі.

Кахокія (Cahokia)
Кахокія – місто Сонця

Контроль Кахокії над виробництвом та розподіленням цих ручних інструментів був важливим видом економічної діяльності, що дозволило місту процвітати. Керамічні витвори культури Міссісіпі і кам’яні інструменти в стилі Cahokian були знайдені на місці Silvernale недалеко від Red Wing, Міннесота. Матеріали і торгові товари з Пенсільванії були розкопані на узбережжі Мексиканської затоки і Верхнього озера Кахокії.

У період найвищого свого розвитку Кахокія була найбільшим міським центром серед великих міст півночі Мезоамерики в Мексиці, хоча вона була домом всього десь для 1000 осіб, перш ніж с 1050 року її населення різко починає зростати. За даними археологів кількість населення міста на піку зростання становила від 6000 до 40000 осіб з великою кількістю людей з віддалених сел. Якщо високі оцінки чисельності населення є правильними, то до 1780 року Кахокія була найбільшим ніж будь-яке інше місто Сполучених Штатів (коли населення Філадельфії складало понад 40000).

Основною проблемою Кахокії як великого міського центру було зберігання стабільного постачання продуктів та утилізація відходів, що і зробило Кахокію нездоровим місцем. Розвиток Кахокії починає знижуватися в дванадцятому столітті і протягом середини тринадцятого століття люди залишили місто. Область навколо міста корінними племенами майже не була заселена. Вчені пояснюють це збезлісенням і зникненням мисливства. Будинки, частокіл, а також побутові і промислові пожежі вимагали щорічного збору тисяч колод дерев. Крім того зміна клімату могла ще більше погіршити наслідки ерозії через вирубку лісів і негативно позначитися на вирощуванні кукурудзи, від якої залежала спільнота.

Іншою можливою причиною є вторгнення зовнішніх народів, хоча єдиним доказом війни, який знайшли до сих пір, є дерев’яний частокіл і сторожові вежі, що обрамляли головну церемоніальну територію Кахокії. Палісад, через відсутність інших доказів війни, напевно більше слугував для ритуального або формального розділення, ніж для військових цілей. Хвороби, що передавалися з великою швидкістю серед міського населення, є ще одною можливою причиною занепаду. Деякі сучасні теорії в якості основної причини занепаду Кахокії запропонували завоювання міста, викликане політичним крахом суспільства.

Спочатку місце Кахокія налічувало 120 земляних насипів на площі шість квадратних миль, з яких 80 зберігаються і сьогодні. Щоб створити цю мережу курганів і громадських площ, тисячам робітникам протягом десятиліть потрібно було перетягати понад 55 мільйонів кубічних футів землі в плетених кошиках. Курган Monks, наприклад, охоплює 14 акрів (5,7 га), піднімається на 30 м, і був увінчаний масивною в 460 м2 будівлею ще і в 15 м у висоту.

Курган Монахів або Курган Ченців (Monks) є найбільшою структурою і центральним фокусом міста: масивна платформа кургану з чотирма терасами, 10 поверхів і найбільшим земляним техногенним насипом на півночі від Мексики. З південного боку – це 30 м у висоту, 290 м в довжину, 255 м в ширину і охоплює 13,8 акрів (5,6 га), що також включає 622 000 м3 землі. Курган підіймався кілька століть протягом десяти окремих епізодів будівництва.

Курган Monks отримав свою назву через спільноти ченців – трапістів, які проживали там після євро-американської злагоди. Розкопки на вершині Кургану свідчать про великі будівлі, ймовірно в храмі або в резиденції верховного вождя, який міг би бачити все місто. Ця будівля була майже 32 м в довжину, 15 м в ширину і 15 м у висоту. Це близько 460 м2.

Недавно проведені розкопки принесли дослідникам чергову несподіванку. Виявляється, що під Чернечим курганом на глибині близько 12 м під основою західної стіни огорожі кургану знаходиться кам’яна споруда, довжина якої сягає 10 м. Матеріалом для будівництва послужили кілька гігантських кам’яних брил. Порода такого виду не зустрічається в цій місцевості, ймовірно, камені були доставлені здалеку.

Велика площа, що розташована в безпосередній близькості до Кургану Монахів, це місце, де відбувалися ігри і публічні ритуали. Найпопулярнішою з ігор була гра Чанкі (сhunkey або chunky, chenco, tchung-kee або гра з обручем і палицею): прокатування молодими людьми поперек поля кремезного каменю у формі таблетки. Чоловіки кидали списи в місце, де, як вони розраховували, мав би приземлитися кремезний камінь. Гра сприяє розвитку рішучості і точності.

В серпні 2007 р. під час спроби уникнути ерозії на сході і північному заході на Кургані Ченців двічі проводили розкопки.

Grand Plaza – велика відкрита площа, яка поширюється на південь від Кургану Ченців. Дослідники спочатку думали, що відкрита місцевість в цьому районі є відображенням розташування Кахокії на аллювиальному заплаві Міссісіпі, але замість цього дослідження ґрунту показали, що пейзаж був спочатку хвилястим.

В одному з найбільш ранніх великомасштабних будівельних проектів, місце було вміло і цілеспрямовано вирівняно і заповнено жителями міста. Grand Plaza приблизно покриває 20 га і займає 490 м в довжину і понад 270 м в ширину. ЇЇ використовували для великих церемоній і зборів, а також для ритуальних ігор, такої як Чанкі.

Поряд з Grand Plaza на півдні знаходяться три інших дуже великих площі, які оточують Курган Ченців в різних напрямках на схід, захід, і північ.

Район високого статусу Кахокії був оточений довгим частоколом і обладнаний захисними бастіонами. Де закінчувався частокіл, були квартали. Археологи знайшли докази існування частоколу під час розкопок та ознаки того, що він був відновлений кілька разів. Його бастіони доводили, що він в основному був побудований в оборонних цілях.

Крім Кургану Монахів понад 120 курганів стояли на різних відстанях від центру міста. На сьогоднішній день залишилося 109 курганів, 68 з яких знаходяться в парковій зоні. Кургани діляться на кілька різних типів: платформи, конічні, топ-хребет і т. д. Можливо кожен з них має свій власний сенс і функції. Припускають, що у загальних рисах центр міста був викладений візерунком у формі ромба з діагоналями 1,6 км і 8,0 км зі сходу на захід.

Під час розкопок Кургану 72 (курган топ-хребет на південь від Кургану Монахів) археологи знайшли останки 40-річної людини, яка, ймовірно, була важливим Cahokian правителем. Людина була похована на ложі з більш ніж 20 000 дисків морських раковин – бісерин, розташованих у формі сокола, голова птаха – нижче і поруч голови людини, крила і хвіст птаха знаходяться під його руками і ногами.

Сокіл-воїн або Birdman є спільним мотивом в культурі Міссісіпі. Це поховання мало потужне іконографічне значення. Крім того кеш складних, тонко зроблених наконечників стріл в різних стилях і матеріалах був знайдений поряд з могилою цієї, можливо, важливої людини. Окремо чотири типи наконечників стріл (кожен з різного географічного регіону) продемонстрували великі торговельні зв’язки Кахокії в Північній Америці.

Археологи відновили більше 250 інших скелетів з Кургану 72. На основі способу поховання та ознак ритуального виконання вчені вважають, що майже 62 відсотки з них жертовні. Скелети включають в себе:
– четверо молодих чоловіків, у яких відсутні руки і черепи;
– братська могила з майже 50 жінок віком приблизно в 21 рік;
– масове поховання, що містить 40 чоловіків і жінок, які, здається, були жорстоко вбиті; висловлено припущення, що деякі з них були поховані живцем в вертикальному положенні, пальці яких, здається, «копалися» в піску і, очевидно, намагалися витягти себе з маси тіл.
Взаємозв’язок цих поховань в центральному похованні залишається неясним.

Дерево в декількох частинах насипу було радіо вуглецеве – датуються між 950 і 1000 роками нашої ери.

Розкопки показали, що Курган 72 не був побудований як єдиний насип, але, швидше за все, як серія невеликих курганів, які були сформовані і остаточно вкриті Насипом 72 формою топ-хребта.

Вудхендж Кахокії не слід плутати з Вудхенджем, розташованим в Стоунхенджі у Великобританії. Під час розкопок на захід від Насипу Ченців археологи виявили дерев’яні стовпи, які відкривали коло. Зазначивши, що розміщення постів позначають сонцестояння і рівнодення, вчені назвали це місце «американським Вудхенджем», уподібнюючи його з відомими колами Англії. Детальна аналітична робота підтверджує гіпотезу, що розміщення цих постів було зроблено за дизайном.

Існують точні докази, що племена, які населяли Кахокію, володіли великими знаннями в астрономії. Вертикально увіткненні в землю жердини вказували на точне положення сходу сонця в дні зимового та літнього сонцестояння, весняного і осіннього рівнодення. Жердини розташовані по колу на думку вчених виконували функції календаря. Чернечий курган розташовано саме таким чином, що здається, що сонце в ці дні піднімається точно з нього.

При розкопках дослідниками були знайдені фігурки різних міфічних істот і знаків. На думку вчених, стародавні поселенці з особливою увагою ставилися до деяких видів тварин, які відігравали величезну роль в їхньому житті. Особливе значення надавалося соколові, який вважався сполучною ланкою з вищим світом. Сокола часто зображували на одязі людей, а також робили розмальовку на обличчі, що імітує забарвлення голови сокола.

Серед малюнків часто зустрічаються зображення, що нагадують жабу з піднятими вгору лапками. Багато зображень змій і пантери іноді об’єднані з частинами інших тварин. Також особливе значення мав хрест. Серед малюнків часто зустрічається хрест, розташований в колі. Причому коло має сонячні промені, ймовірно, зображуючи сонце або чотири сторони світу. Дослідники заявляють, що кожне зображення несе в собі прихований зміст, кожен малюнок володіє якоюсь інформацією. Але на сьогоднішній день повністю пояснити значення цих малюнків не береться жоден учений, принаймні, офіційно.

Найцікавіше і дивне в тому, що подібні малюнки зустрічаються практично на всіх континентах землі, і відносяться вони до різних історичних культур, зовні не схожих одна на одну. Дослідники в цих стародавніх позначеннях бачать явний взаємозв’язок. Існують безліч думок, але немає остаточного висновку за знаками.

Структуру протягом 300-річної історії було відновлено кілька разів. Дані від іншої деревини кола були виявлені біля Кургану 72, на південь від Кургану Ченців.

Відповідно з Chappell, виявили склянку в ямі поряд з постом зимового сонцестояння, позначеним отвором з символом кола і хреста, що для багатьох корінних американців символізує Землю і чотири сторони світу. Радіаційні лінії, ймовірно, символізують сонце. Вудхендж має важливе суттєве значення для визначення термінів сільськогосподарського циклу.

В ході будівництва St. Louis, приблизно в 20 км на північний захід від Cahokia, до 19 ст. серію подібних курганів було знищено, так як їх матеріал повторно почали використовувати в будівельних проектах. Вижив єдиний з цих курганів – Курган Цукрова Голова, який розташований на західному березі річки Міссісіпі, на колишньому кордоні між Сент-Луїсом і автономним містом Carondelet.

Музей Кахокії і Пояснювальний Центр, який отримує до мільйона відвідувачів за рік, був розроблений AAIC Inc і відкритий в 1989 р.

Вперше місто Кахокію захищено в штаті Іллінойс в 1923 році, коли здійснили його законодавчу законну купівлю. Пізніше (в 1950-х) місцевість, призначена в якості державного історичного місця потребувала додаткового захисту від федеральної програми з будівництва автомагістралі. Тому 19 липня 1964 року Кахокії надають статус Національного історичного пам’ятника і з 15 жовтня 1966 р. включають до Національного реєстру історичних місць. З 1982 р. Кахокія – це історичне місце, яке є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури).

Залишити відповідь