Каліфорнійська «золота лихоманка»

Каліфорнійська «золота лихоманка»
Золоті самородки

На початку XIX століття основним постачальником золота в світі як і раніше залишалася Латинська Америка. Невеликі поклади золота в інших країнах поступово виснажувалися, що призвело до зростання ціни на цей дорогоцінний метал. Все змінилося буквально в одну мить, коли звістки про відкриття багатющих покладів були отримані з далекої і дикої, на той момент часу, Каліфорнії. Відкриття золотого родовища викликало першу велику «золоту лихоманку».

Каліфорнійська «золота лихоманка»
Каліфорнійська «золота лихоманка», марка

24 січня 1848 року тесля Джеймс Маршал працював в маєтку багатого промисловця Йоганна Зуттера. Він повинен був побудувати лісопилку, для чого потрібно було влаштувати греблю і водяне колесо на найближчій річечці Сакраменто. Йому і уві сні не могло приснитися, що він відкриє багате родовище золота.

Все відбулося спонтанно. Джеймс Маршал помітив на дні проблиски і спочатку подумав, що це дрібні самородки міді, принесені водою з навколишніх гір. Як людина чесна, він повідомив про знахідку хазяїну, який, в свою чергу, вирішив перевірити знахідку у найближчого гірського інженера. Провівши аналіз, той з’ясував, що перед ним не мідь, а найчистіше золото високої проби. Розуміючи, що за таку інформацію можна поплатитися життям, Зуттер наказав своїм працівникам не розказувати про знахідку. На жаль, за легендою, дружина одного з працівників Зуттера вирішила похвалитися, що тепер вона і її чоловік завдяки знайденому золоту багаті. Для маєтку нещасного промисловця це стало катастрофою.

Звістка про відкриття золота завдяки газетам і телеграфу стала поширюватися з блискавичною швидкістю. Кинувши все, сотні людей кинулися до річки шукати дорогоцінний метал, руйнуючи все на своєму шляху. Зуттер спробував протестувати проти руйнування своїх земель, але все одно маєток було розграбовано.

Буквально через кілька місяців після сенсаційного відкриття десятки тисяч переселенців рушили в пошуках багатства на Захід. Контори судноплавних компаній ніколи не знали раніше такого напливу клієнтів. За місце на судні, яке йшло до західного узбережжя Америки, пропонувалися нечувані ціни. Варто було кораблю прийти в порт Сан-Франциско, як він опинявся покинутим пасажирами і екіпажем. Кинувши все, вони мчала мити золото. У свій час в гавані стояло понад 200 кораблів без екіпажів, причому понад 100 з одного тільки Нью-Йорка.

У зв’язку з приїздом великої кількості народу в торговому обороті не стало вистачати грошей, натомість пішов золотий пісок. У 1849 році в Сан-Франциско стали карбувати золоту монету без допомоги держави, це завдання поклали на себе приватні компанії, а пізніше спеціально утворений Гірський банк. У 1859 році на копальнях працювали 10 тисяч чоловік і було видобуто золота на 65 мільйонів доларів, за курсом того часу.

Каліфорнійська «золота лихоманка»
Річка Сакраменто

Намагаючись захистити своє майно, Зуттер подав позов відразу проти 15 тисяч золотошукачів, які наводнили його володіння. Він зажадав відновлення своїх прав і компенсацію в розмірі 25 мільйонів доларів. Каліфорнійський суддя Томпсон 15 березня 1855 року задовольнив позов, визнавши його законність. В результаті на наступний день розлючений натовп штурмом захопив будівлю суду і спалив її, після чого лінчував самого суддю. Потім натовп рушив до маєтку Зуттера. Всі його слуги були вбиті, а ферма спалена. Троє синів промисловця загинули в цій бійні. Зуттер, який втратив в одну мить все, що мав, дивом уцілів і відправився шукати захисту закону в Вашингтоні. Однак жоден суддя не наважився знову затвердити його права. В результаті, зломлений і збанкрутілий, Зуттер помер в 1875 році.

Тим часом в Каліфорнії тривала «золота лихоманка». За короткий проміжок часу закуткові міста Каліфорнії перетворилися у великі мегаполіси. Перепис 1850 року показав, що 92% населення штату – чоловіки, причому 73% у віці від двадцяти до сорока років. У Сан-Франциско, напередодні «золотої лихоманки», населення складалося з 600 жителів, а в 1892 році це вже було сучасне місто з населенням 34 870 чоловік. У Каліфорнії одноразово з’явилося 3500 нових селищ, які в основному були населені золотошукачами.

Каліфорнійська «золота лихоманка»
«Золота лихоманка» Каліфорнії

Далеко не всі, хто прибув до Каліфорнії після 1848 року, змогли знайти багатство і славу. Основна маса золотошукачів була змушена багато місяців терпіти голод, холод, хвороби і самотність. Багато хто загинув. За статистикою двоє з десяти золотошукачів, які прибули в 1849 році в Каліфорнію, загинули протягом перших шести місяців. Решта були змушені існувати, заробляючи 5-10 доларів в день. Однак і ці гроші часто не вдавалося зберегти. Оскільки майже все, що було необхідно для життя, доставлялося з східного узбережжя США, ціни на товари були астрономічними. Кусень хліба, який коштував в Віргінії 4 центи, в Каліфорнії коштував 75 ​​центів. Фунт кави коштував п’ять доларів, десяток яєць – 3 долари. І, тим не менш, багато хто зміг заробити купу грошей.

Каліфорнійська «золота лихоманка»
Золото річки Сакраменто

Постало питання, яким чином переправляти золото. Залізниць ще не було, а інші шляхи перевезення по суші були занадто довгими, ненадійними і небезпечними. Залишався морський шлях. На Панамському перешийку була терміново побудована залізниця, і з 50-х років традиційним вважався шлях морем з Сан-Франциско до Панами, де золото і розбагатілих старателів перевозили на атлантичне узбережжя залізницею. Далі пасажири і вантаж доставляли морем в Нью-Йорк. Саме цим шляхом була переправлена ​​велика частина видобутого каліфорнійського золота. Однак не всі цінності досягли підвалів Банку федерального резерву. Значна частина дорогоцінного металу пропала разом з пароплавами, що затонули в водах Тихого і Атлантичного океанів.

Каліфорнійська «золота лихоманка»
Річка Сакраменто, Каліфорнія

Залишити коментар