Кам’яна хвиля

Кам’яна хвиля (Wave Rock) – природно сформована скеля у вигляді гребеня величезної океанічної хвилі, яку буцімто хтось зупинив і перетворив на камінь, утворює північну сторону самотнього пагорба Hyden Rock, що є ерозійним залишком і частиною природного заповідника Hyden Wildlife Park площею 160 га.

Знаходиться Кам’яна хвиля десь в 3 км на схід від містечка Гайден (Hyden) і 296 км на південний схід від Перту (Західна Австралія). Кам’яна хвиля складається з граніту і простягається на кілька гектарів, будучи ерозійним залишком Скелі Гайден. ЇЇ висота приблизно 15 м і десь 110 м завдовжки.

Однією з особливостей Кам’яної хвилі, яку рідко показують на фотографіях, є стримувальна стіна, що лежить на півдорозі до скелі. Вона повторює контур скелі і дозволяє збирати дощову воду в водосховище. Такі стіни поширені на багатьох подібних породах. Стіни і гребля були побудовані в грудні 1928 року Відділом громадських робіт для первинних поселенців району Східний Карлгарін, відремонтовані в 1951 році.

Кам'яна хвиля
Кам’яна хвиля, стримувальна стіна

Кам’яна хвиля і скеля Гайден є монзогранітним террейном віком 2,63 млрд років, що є частиною йілгарнського кратона (монзограніти – це біотитові гранітні породи, кінцевий продукт магматичного фракціонування).

Скеля Гайден є гранітним останцем (інзельбергом), який складається з трьох куполів. Центральний та західний купол розділені глибокою долиною, де тепер знаходиться водосховище. Між центральним і східним куполом знаходиться пласка долина.

Кам'яна хвиля
Скельна хвиля

Багатоступінчастий процес розвитку рельєфу створював ці куполи. Багато вчених сходяться на думці, що сьогоднішню форму Кам’яна хвиля придбала десь 100–130 млн років тому (під час крейдяного періоду) шляхом хімічного вивітрювання гранітної основи під латеритною поверхнею землі і подальшого переміщення дощовою ерозією м’яких гранітних порід під поверхневою кромкою скелі.

Залежно від ступеня руйнування шляхом зрощування, гранітна кам’яна основа, що лежить в основі цієї поверхні, ще під поверхнею землі на різній глибині була змінена. Цей процес формував підземні «куполи» твердої гранітної підстилки, оточеної глибоким вивітрюванням, відносно пухкого і дезагрегованого граніту. Після поділу Австралії та Антарктиди періодична ерозія глибокого вивітрюваного граніту, що підкріплює навколишню поверхню землі, відкрила ці поховані в часі тверді основи.

Забарвлення Кам’яної хвилі викликано тим, що дощ вимиває хімічні відкладення (карбонати і гідроокиси заліза), утворюючи вертикальні сірі, червоні і жовті смуги. В різний час доби при зміні кута сонячного світла змінюються також кольори і відтінки Кам’яної хвилі.

Кам’яна хвиля має культурне значення для балардонгів (Ballardong – корінні народності австралійського походження південно-західної частини Західної Австралії). Місцеві племена вважали, що ця скеля є творінням Змії-веселки, після того як вона випила всю воду в цій землі, в час пробудження потягла своє набрякле тіло над землею.

Інші особливості цієї місцевості включають: Печеру Малки Mulka’s Cave), Скелю Пунтапін (Puntapin Rock), Скелю Джилакін (Jilakin Rock), Скелю Jitarning та Озеро Дамбліунг (Dumbleyung Lake).

Щороку Кам’яну хвилю відвідує більше ніж 140 000 туристів.

Кам'яна хвиля
Хвиля з каменю в Австралії

Кам’яна хвиля є яскравим прикладом того, що в геоморфології називають «розкльошеним схилом» – вигнуту вгору або всередину поверхню ґрунту, яка зазвичай знаходиться навколо основи інзельбергів (залишків гори після ерозії оригінального хребта). Розкльошені схили особливо добре розвинені в гранітних формах рельєфу південно-західної і південної Австралії. Як стверджують, утворилися вони за рахунок концентрованого хімічного вивітрювання підземними водами навколо основи інзельберга. Хімічне вивітрювання ґрунтових вод виробляє вигнуту вгору або всередину кишеню глибокого вивітрювання відносно вільної і дезагрегованої основи в межах колишньої твердої основи інзельберга.

Кам'яна хвиля
Скельна хвиля Австралії
Кам'яна хвиля
Скельна хвиля (Австралія)
Кам'яна хвиля
Кам’яна хвиля, схід сонця
Кам'яна хвиля
Кам’яна хвиля опівдні
Кам'яна хвиля
Кам’яна хвиля в Австралії
Кам'яна хвиля
Кам’яна хвиля Австралії
Кам'яна хвиля
Забарвлення Кам’яної хвилі

Залишити відповідь