Категорії
Міста, країни, люди

Кам’яні сфери Коста-Ріки

Коста-Ріка (Багатий берег) – держава в Центральній Америці, площею 51 100 км², населення (за оцінкою 2014 р.) – 4 825 144 чол., щільність населення – 85 чол./ км². Це нейтральна держава, в 1948 р. повністю відмовилася від використання армії.

Незважаючи на невеликі розміри держави в Коста-Ріці зосереджено такі пам’ятки, скільки годі й шукати навіть у країнах, які у багато разів перевищують її за площею. Саме тому сьогодні Коста-Ріка користується шаленою популярністю серед туристів.

Кам'яні сфери Коста-Ріки
Кам’яні сфери Коста-Ріки

Вони приїжджають сюди, щоб подивитися на давньоіндіанські поселення, побувати на сафарі в джунглях і зайнятися рафтингом по бурхливих гірських ріках. Мало хто знає, що в Коста-Ріці ще й досі є місця, де не ступала нога простого мандрівника.

Один з таких заповідних куточків, який знаходиться під особливою охороною держави, південно-східна частина країни. Тут, практично на кордоні з Панамою, знаходяться унікальні тропічні ліси, які буквально всіяні дивними, ідеально круглими кулями. Їх форма настільки досконала, що мимоволі виникає питання: як їх робили? Хто? І для чого?

Перші загадкові кам’яні кулі абсолютно випадково виявили в Коста-Ріці порівняно недавно, трохи більше півстоліття тому. Таємничі сфери довгий час приховували непрохідні ліси. Однак в 1948 році густі зарості тропічних лісів почали вирубувати під бананові плантації. Саме тоді на дивні статуї з каменю несподівано натрапили робітники.

Ці кулі знаходилися в важко непрохідних джунглях, де до найближчих поселень були кілометри і кілометри шляху. Тобто, якби не діяльність транснаціональних корпорацій з вирощування бананів, то можливо досі гігантські кулі не були виявлені. Кам’яними кулями в костеріканських джунглях відразу зацікавилися вчені. Дослідивши місце знахідки, вони виявили кілька сотень гранітних сфер. Єдина їх відмінність була в розмірі.

Найбільші статуї досягали в діаметрі трьох метрів, а найменші не перевищували в поперечнику 10 сантиметрів. Однак найнеймовірніше показали виміри таємничих куль. Абсолютно усі вони мали ідеальну форму і були виконані з точністю доступній хіба сучасній техніці. Тому археологи дійшли висновку, сфери – справа рук людини.

Кам'яні сфери Коста-Ріки
Кам’яні сфери

Але чи можливо це? Адже за результатами аналізів, кам’яним кулям не менше півтори тисячі років. Тобто, зроблені вони були десь в 500 роках нашої ери, коли Кості-Ріку населяли індіанські племена майя. Яким чином люди, озброєні лише сокирами, молотами і шкребками, з підручних матеріалів змогли надати кулям правильної кулястої форми.

Багато вчених впевнені, швидше за все стародавні майстри використовували технологію обробки каменю, якою не володіє навіть сучасне людство. Тобто була стародавня цивілізація, яка володіла ось цими розвиненими технологіями будівництва, які можливо випереджали технології нашого часу.

У гіпотезу археологів, що кам’яні сфери створені людиною, не вірять геологи. Вони вважають, кулі мають природне походження. Швидше за все, за словами вчених 25-40 млн. років тому в Центральній Америці раптово прокинулося відразу кілька вулканів. Їх виверження викликали катастрофічні землетруси. Лави і розпечений попіл покрили величезні території.

Пізніше ці частинки, викинуті з жерл, охололи і стали ядрами гігантських сфер. Згодом навколо них почали нарощуватися шари, і поступово з маленьких піщинок утворилися кулі ідеальної форми. Можливо, якісь форми утворилися в результаті вулканічної діяльності. Іноді це можна бачити на прикладі так званих вулканічних бомбочок, які вистрілюються з жерла вулкана при виверженні. Якщо магма досить в’язка, то вона може приймати ось таку округлу форму.

У теорію вулканічного походження костеріканських куль можна було б повірити. Але лабораторні дослідження показали, що ці стародавні сфери унікальні. Адже вони зроблені з граніту. Створити з нього геометрично правильні статуї природа просто не могла.

Але найбільшою загадкою для вчених залишається навіть не те, як стародавні люди перетягували величезні кам’яні брили і робили з них ідеальні кулі, а головне навіщо їх створювали. Заради чого додавалися такі титанічні зусилля?

Деякі археологи вважають, можливо, таємничі сфери були грошима майя. Як підтвердження цієї версії вчені наводять камені райя – це валюта жителів мікронезійського острова Яп, розташованого в Соломоновому архіпелазі. Гроші остров’ян представляли із себе величезні диски з вапняку з отвором в середині. Їх діаметр сягав чотирьох метрів, а вага – восьми тонн. Хоча таку монету не можна було покласти в кишеню, кам’яні райї дозволяли тубільцям здійснювати будь-які фінансові операції. Їх можна було закладати, обмінювати і передавати у спадок.

Кам'яні сфери Коста-Ріки
Загадкові сфероліти Коста-Ріки

Вартість цих грошей безпосередньо залежало від розміру та ваги кругляка. Чим більше сил і часу йшло на його обробку, тим дорожче вважався диск. Мало хто знає, що такими грошима мікронезійський народ користувався аж до середини ХХ століття.

Пересувати ці диски було практично неможливо. Тому їх завжди встановлювали навпроти подвір’я першого власника, щоб символізувати його добробут. У разі якщо власник поступався цим кам’яним грошем іншому власнику, свого місцеположення кам’яна гроша, як правило, не міняла, тільки всі вже знали, що ця кам’яна гроша належить іншому остров’янину.

Версія про те, що кулі з Коста-Ріки виконували функцію грошей, вважалася загальновизнаною доти, поки вченим не попалися в руки знімки Коста-Ріки, зроблені супутниками в 2008 році. Те що на них побачили дослідники, стало справжньою сенсацією. Виявилося, що кам’яні сфери зовсім не розкидані по джунглях в хаотичному порядку, як припускали археологи. Кулі викладені в гігантські кола, трикутники і прямі лінії.

Але з якою метою їх так розставили? Вчені стверджують, швидше за всі ці орнаменти зображують карту зоряного неба. За словами вчених, можливо жителі Коста-Ріки визначали час для землеробських робіт. А може майя вказували на населені планети. Адже деякі кам’яні кулі підняті на постаменти. Їх явно хотіли виділити, ніби вони мають якесь особливе значення.

Кам'яні сфери Коста-Ріки
Структура кам’яної кулі

Що ж насправді зображують таємничі сфери, археологам тільки належить розгадати. Скільки піде на це часу, вчені передбачити не беруться. Виявилося, стародавня астрономічна карта не збігається з нашою зоряною системою просто тому, що багато куль було переставлено або знято з місць свого початкового розміщення, і тепер вони по одній прикрашають музеї і сади. Відновити колишню картину вже навряд чи вдасться, тому розкрити таємницю куль Коста -Ріки поки не можливо.

Залишити відповідь