Камелія

Камелія – рід квіткових рослин з родини Theaceae (чайні). Рід був названий Ліннеєм на честь єзуїтського ботаніка Георга Йозефа Камеля, який працював на Філіппінах, хоча він ніколи не описував камелії. Існує біля 250 описаних видів. Рідною для неї є Східна та Південна Азія, від Гімалаїв на схід до Японії та Індонезії.

Цей рід відомий по всій Східній Азії: китайці знають камелію під назвою chahuā, «чай-квітка», у японців – tsubaki, dongbaek-kkot на корейській мові і hoa tra або hoa che в у в’єтнамців.

Камелія
Камелія Cornish Snow

На Індійському субконтиненті та в Азії листя Camellia sinensis обробляються для створення популярного чаю.

В культивуванні декоративні японські камелії (Camellia oleifera та Camellia sasanqua) і їх гібриди представлені великою кількістю сортів.

Камелії – це вічнозелені чагарники або невеликі до 20 м у висоту дерева. Їх листя чергові, прості, товсті, зубчасті, і, як правило, глянцеві.

Камелія
Камелія Cornish Spring

Квітка камелії велика і помітна, від одного до 12 см в діаметрі, у природних видів камелій від п’яти до дев’яти пелюсток. Колір квітки варіюється від білого, рожевого і до червоного; дійсно жовті квіти зустрічаються тільки в Південному Китаї і В’єтнамі.

Квіти всього роду камелії характеризуються щільним яскравим букетом з помітними жовтими тичинками, які часто контрастують з пелюстками квітів.

Камелія
Камелія Freedom Bell

Так званий «плід» рослини камелії являє собою суху капсулу, яка іноді розділена на п’ять відсіків, кожний відсік містить до восьми насінин.

Камелії добре пристосовані до кислих ґрунтів, багатих гумусом, і більшість видів погано ростуть на крейдяних або на інших багатих кальцієм ґрунтах.

Камелія також вимагає великої кількості води і не терпітиме посухи. Тим не менш, існують незвичайні камелії, які пристосувалися рости без надмірного зволоження, наприклад, в карстових ґрунтах у В’єтнамі.

Камелія
Камелія Inspiration

Зазвичай камелія, поки рослина не стане зрілою, має швидкий темп зростання, близько 30 см за рік, хоча це залежить від сорту і географічного розташування.

Листя камелії японської (Camellia japonica) чутливі до грибкового ураження. Личинками лускокрилих камелія використовуються як харчова рослина.

Камелія
Камелія Leonard Messel

Чайна Camellia sinensis, як продукт селекції багатьох поколінь, має велике комерційне значення. Тим не менш, для отримання потрібного напою можуть бути використані і інші види камелій. Наприклад, у деяких районах Японії є популярним чай з листя Camellia sasanqua.

Чайна олія – це солодка приправа і рослинна олія, яку виробляють натисненням з насіння Camellia oleifera, Camellia japonica і в меншій мірі з інших видів, таких як Camellia crapnelliana, Camellia reticulata, Camellia sasanqua і Camellia sinensis.

Камелія
Камелія Royal Velvet

Щодо мало відомої за межами Східної Азії рослинної олії, для сотень мільйонів людей в південній частині Китаю вона залишається особливою олією. Олія з камелії зазвичай використовується для очищення та захисту леза ріжучих інструментів. Олію з камелії отримують з насіння Camellia japonica, називають її олія цубакі (tsubaki) або японською мовою tsubaki-abura. Олію цубакі традиційно використовують в Японії для догляду за волоссям.

Mycelia sterile (паразит Камелії) виробляє метаболіт PF1022A, який застосовують для виготовлення emodepside, глистогінного препарату.

Камелія
Камелія Tom Knudsen

В основному через знищення місць проживання, кілька видів камелій стали досить рідкісними в своєму природному ареалі. Одним з них є Camellia reticulata, яку вирощують для садівництва і видобутку олії, але для свого природного ареалу Camellia reticulata слід розглядати як зникаючий вид.

Протягом століть камелію, перш ніж вона була помічена в Європі, культивували в садах Китаю і Японії. Німецький ботанік Енгельберт Кемпфер повідомив, що квітка «Japan Rose», як він її називав, виросла у дикій лісистій місцевості, звідки і було відібрано багато чудових сортів для садів. Він казав, що японською мовою завод мав 900 назв. Ранні погляди європейців на камелію були представлені у порцелянових горщиках, де вони часто ростуть в Китаї, на кольорових шпалерах.

Камелія
Камелія Tristrem Carlyon

Перші живі камелії червону і білу в Англії виростив в 1739 році у саду в Thorndon Hall, Essex, by Robert James, Lord Petre. Його садівник Джеймс Гордон в 1743 році на Майл-Енд, Ессекс, недалеко від Лондона, був першим, хто виростив камелії для комерційних цілей.

З розширенням торгівлі чаєм в кінці 18-го століття через Британську Ост-Індську компанію, нові сорти стали доставляти до Англії. Джон Слейтер був відповідальний за перші надходження нових білих і червоно-смугастих камелій, імпортованих в 1792 році.

Камелія
Камелія біла

Надалі камелії, що ввозилися Ост-Індським кораблем «East Indiamen», були пов’язані з покровителями, садівники яких виростили подвійну червону квітку для сера Роберта Престона (Sir Robert Preston) в 1794 році і блідо-рожеву «Рум’яну леді Юма» для Амелії і сера Абрахама Юма (Sir Abraham Hume) із Wormleybury, Hertfordshire (1806).

Камелія
Камелія Бунге

Камелії були імпортовані з Англії до Америки в 1797 році, коли полковник Джон Стівенс приніс квітку на Єлисейські поля в Хобокен, Нью-Джерсі. У 1819 році в Англії розквітло двадцять п’ять камелій. В тому ж році з’явилася і перша монографія Самуель Кертіс «A Monograph on the Genus Camellia».

До 1840 року розкішна квітка камелія була на піку моди. Паризька куртизанка Марі Дюплессі, яка померла молодою в 1847 році, надихнула Дюма на створення роману «La Dame aux camélias» («Дама з камеліями») і Верді на «La Traviata».

Камелія
Чайна камелія (Camellia sinensis)

Фешенебельно лускаті формальності цінної камелії знизилися і були замінені новою тепличною орхідеєю. Але їх відродження відбулося після Другої світової війни із зростанням популярності Camellia Sasanqua.

Сьогодні камелію вирощують як декоративну рослину через її колір. Селекціонерами було відібрано близько 3000 сортів і гібридів, багато з них з подвійними або напівмахровими квітами.

Camellia japonica з більш ніж 2000 сортів є найбільш популярним видом у вирощуванні. Далі йдуть Camellia reticulata з більш ніж 400 сортів, і Camellia sasanqua з більш ніж 300 названих сортів. До популярних гібридів відносяться Camellia hiemalis (схрещування Camellia japonica і Camellia sasanqua) і Сamellia williamsii (яку отримали шляхом схрещування Camellia japonica, Camellia saluenensis і Сamellia saluenensis).

Камелія
Японська камелія (Camellia japonica)

Деякі сорти можуть займати до 100 м², але є доступні і більш компактні сорти. Їх найчастіше висаджують у лісових умовах поряд з ацидофітами (calcifuges), такими як рододендрони, і особливо в регіонах з підвищеною кислотністю ґрунтів, таких як Корнуолл і Девон у Великобританії. Високо цінується камелія за дуже раннє цвітіння, часто перші квіти з’являються в кінці зими. Пізні заморозки можуть пошкодити квіткові бруньки, в результаті чого формується деформована квітка.

Камелія
Камелія Francie L.

Існує велика різноманітність квіткових форм:
– одномісні (плоскі за формою, нагадують миску або склянку);
– напівмахрові (ряди великих зовнішніх пелюсток, в центрі яких містяться змішані пелюстки і тичинки);
– двомісні (у формі півонії, у формі анемона, у формі троянди, формально подвійні).

Наступні гібридні сорти отримали премію Королівського садівницького товариства:

Назва Походження Розмір рослини Колір квітки Тип квітки
Cornish Snow cuspidata saluenensis 04.0m² білий single
Cornish Spring cuspidata saluenensis 04.0m² рожевий single
Francie L reticulata saluenensis 64.0m² Трояндово-рожевий double
Freedom Bell williamsii 06.5m² червоний semi-double
Inspiration reticulata saluenensis 10.0m² Трояндово-рожевий semi-double
Leonard Messel reticulata saluenensis 16.0m² Трояндово-рожевий semi-double
Royalty japonica reticulata 01.0m² світло-червоний semi-double
Spring Festival williamsii cuspidata 10.0m² рожевий semi-double
Tom Knudsen japonica reticulata 06.3m² глибокий червоний double paeony
Tristrem Carlyon reticulata 10.0m² Колір рожевої троянди double paeony

Залишити відповідь