Камені чорного кольору

Дорогоцінне чорне каміння,
Напівдорогоцінне чорне каміння,
Декоративні та виробні чорні камені,
Чорний камінь в прикрасах.

Чорний колір – колір заперечення. Вибирають його в тому випадку, коли хочуть привернути увагу не до форми, а до змісту чого-небудь, розкрити саму сутність. В деяких культурах з ним пов’язані негативні емоції: сум, тривога, агресія. Якщо ж мова йде про гардероб сучасної людини, то чорний швидше буде означати консерватизм, відданість певним традиціям, строгість, але ніяк не смуток.

Група чорних самоцвітів – одна з найбільш численних. До неї відносять велику кількість дорогоцінних, напівдорогоцінних та декоративних кристалів. Популярністю користуються алмази, сапфіри, шпінель, перли, опал, моріон, онікс, агат, обсидіан, гематит, яшма, гагат. Велика частина з них цінується не дуже високо, але за деякі мінерали коштують цілий статок.

Дорогоцінне чорне каміння:

Карбонадо – алмаз чорного забарвлення. Вони старіші за своїх безбарвних родичів приблизно на чотири мільярди років, і видобувають їх не в надрах, а практично на поверхні землі. Твердість карбонадо набагато вища, ніж у звичайних самоцвітів. Високі показники твердості обумовлені унікальною структурою: такий алмаз складається з мільйонів зрощених кристалів.

На відміну від звичайних алмазів, світло карбонадо відображає лише гранню. Саме тому змусити «грати» чарівний камінь може тільки справжній ювелір. В історії людства є кілька знаменитих темних алмазів:
– найдорожчий вартістю 1,7 мільйона доларів і вагою 490 каратів;
– The Black Star of Africa («Чорна зірка Африки») вагою 202 карати;
– Korloff Noir («Корлофф Ноір») – діамант 88 каратів з 57 блискучими гранями.

Сапфір. Сапфірів чорного кольору не існує – такої думки притримується більшість геммологів. У той же час ювеліри говорять про подібні самоцвіти як про унікальний різновид мінералу. Частка правди є в твердженнях і тих, і інших. Близько 95% чорних сапфірів – це термічно оброблені сині кристали з високим ступенем прозорості. А ось решта 5% припадає на частку каменів з забарвленням кольору нічного неба.

Камені чорного кольору
Чорна зірка Квінсленду

Найвідомішим представником групи є «Чорна зірка Квінсленду» – сапфір вагою понад тисячу каратів, знайдений випадково в 1938 році в Австралії. Через років десять після цього камінь обробили, втративши близько чотирьохсот каратів. Але після обробки самоцвіт продемонстрував світові шестипроменеву зірку з яскравим сяйвом. У 1949 році його вартість оцінювалася в мільйон доларів, в 2002 – в сто мільйонів.

Камені чорного кольору
Шпінель кабошон

Чорна шпінель – один з найдешевших різновидів мінералу. Незважаючи на велику рідкість, самоцвіт не володіє яскраво вираженими ювелірними властивостями і мало придатний для обробки.

Прозору або напівпрозору шпінель обробляють подібно діамантам або виготовляють з неї кабошони (камені з гладкою опуклою відполірованою поверхнею без граней). Через високу крихкість кристала, що не завжди дозволяє отримати правильні грані, другий вид обробки є кращим для шпінелі.

Камені чорного кольору
Чорні перлини

Перли – біогенне непрозоре округлої форми тверде утворення, що витягають із раковин деяких морських або річкових молюсків. Утворення перлів є захисною реакцією організму молюска на будь-який сторонній предмет, що потрапив в мантію або між мантією і раковиною. Відповідно до сучасної номенклатури мінералів, затвердженої Міжнародною мінералогічною асоціацією, перли не відносяться до мінералів, але при цьому містять у своєму складі мінерал арагоніт і цінуються як дорогоцінний камінь, використовують для виробництва ювелірних виробів. Чорні перлини зустрічаються набагато рідше за інших. Їх вартість досягає декількох тисяч доларів за маленький кульку діаметром 10 мм. У Середньовіччі Європа використовувала їх нарівні з діамантами. Сьогодні на острові Таїті відкрито музей чорних перлів, де представлені найбільш цінні екземпляри з історією.

Камені чорного кольору
Чорний опал

Чорний опал називають благородним. Серед численних видів цього мінералу темні напівпрозорі камені з райдужними переливами вважаються найдорожчими. Чим чистіше спектр і більше кількість кольорів в сяйві, тим вище вартість чорного опалу.

Камені чорного кольору
Мінерал моріон

Напівдорогоцінне чорне каміння:

Моріон (він же чорний кварц) – напівпрозорий або непрозорий кристал. Сьогодні його застосування обмежується виготовленням біжутерії. За старих часів перстень з моріоном носили вдівці, а кристал для таких прикрас оброблявся в формі кабошона з вигравіруваними силуетами.

Камені чорного кольору
Чорний онікс

Декоративні та виробні чорні камені:

Онікс – сіро-чорний або чорний самоцвіт з непрозорою структурою. Арабський онікс – на зрізі цього самоцвіту чітко простежується чергування чорних і білих шарів з переважанням темних відтінків. Нерідко за цей кристал видається мармуровий онікс, який не має ніякого відношення до класу оніксів – це дешевий різновид мармуру з низькими фізичними властивостями.

Камені чорного кольору
Чорний агат

Агат вугільного кольору поширений досить широко. Це непрозорий різновид мінералу з однорідним забарвленням. В природі нерідко зустрічаються і інші представники класу: темні кристали агату з різнокольоровими візерунками, утвореними домішками. Структура і форма малюнків відрізняється різноманітністю. Агат відносять до числа мінералів, у яких неможливо знайти два однакових за зовнішнім виглядом шматочка.

Камені чорного кольору
Обсидіан

Обсидіан називають космічним каменем, через вулканічне походження, що пов’язує його з силами Землі і Всесвіту. Неправильно називати обсидіан кристалом – структура його аморфна, а утворення відбувається при застиганні лави.

Камені чорного кольору
Яшма чорна

Яшма – унікальний ювелірний і виробний мінерал з величезною варіативністю відтінків і візерунків. Всілякі включення створюють малюнки на зрізах, і саме за цю особливість самоцвіт високо цінується майстрами. Однотонні примірники у природі не зустрічаються. Широко поширена яшма з червоними, зеленими і білими вкрапленнями. Якщо говорять про «чорну яшму», то мова йде зовсім про інший камінь – гагат.

Камені чорного кольору
Гагат

Гагат – скам’яніла деревина, іншими словами – деревне вугілля. Вік цього органічного каменю сягає десятків мільйонів років, а видобуток проводиться в місцях покладів бурого вугілля. Гагат – один з найбільш тендітних декоративних самородків. Кристал відрізняється м’яким шовковистим блиском і високою пластичністю – при нагріванні трохи вище ста градусів йому легко надати потрібної форми. Гагат нерідко називають чорним янтарем, але насправді темний різновид бурштину – це стантіеніт, який за своєю природою не має нічого спільного з бурим вугіллям.

Камені чорного кольору
Стантіеніт

Стантіеніт – скам’яніла смола древніх сосен, дуже крихкий і дорогий матеріал. На відміну від гагату, темний бурштин завжди здається більш теплим і добрим каменем, адже його походження асоціюється з сонячними променями.

Камені чорного кольору
Гематит

Гематит, він же кривавий камінь або желізовець – чорно-червоний камінь, рідше буро-червоний, кольору запеченої крові. Сильний металевий блиск, здатність до намагнічування і висока крихкість – головні особливості мінералу. Сьогодні гематит можна зустріти в майстернях ювелірів, а ось в давнину він був виключно виробним каменем: з нього робили предмети побуту, декор та навіть дзеркала з ідеально відполірованою поверхнею.

Чорний камінь в прикрасах. Гематит при обробці набуває насиченого вугільного кольору. Більшість виробів вирізається з цільного шматка мінералу, рідше з нього виробляють намистини і кабошони. Камінь не сприймає дороге обрамлення. Єдиний дорогоцінний метал, з яким уживається гематит, – це срібло, але частіше застосовують сплави для біжутерії.

Гагат, моріон, обсидіан, онікс, яшму і агат також облямовують в срібло або недорогоцінні сплави. Вартість подібних прикрас невисока.

В золоті можна побачити бурштин, опал, турмалін. Залежно від типу оправи та цінності самого каменю вартість прикрас може коливатися в межах великого діапазону.

Що ж стосується дорогоцінних ювелірних кристалів, то тут обрамленням виступають золото високої проби або платина. У більшості випадків навіть велика вага металу мало впливає на ціну виробу.

Вартість прикрас з рідкісними самоцвітами визначається саме їх цінністю. Кільця або сережки з чорним каменем на кшталт сапфіра або перлів – предмет розкоші, доступний не кожному. Чорного кольору, безумовно, не варто боятися. У той же час не варто забувати і про його значення. При виборі ювелірних прикрас з темними кристалами завжди слід замислюватися про те, з чим і куди вони будуть вдягатися.

Якісна біжутерія з декоративних кристалів підкреслить стиль і витончений смак дівчини, а ось дорогоцінні самоцвіти в золотому обрамленні більше підійдуть для жінки в зрілому віці.

Залишити відповідь