Капсула зі зразками порід з Рюгу

Капсула зі зразками порід з Рюгу
Капсула в захисній скриньці

Команда дослідників в Австралії знайшла капсулу, яка вперше доправила на Землю зразки гірських порід з астероїда. За словами вчених, капсулу знайшли в ідеальному стані.

У суботу ввечері контейнер зі зразками породи з астероїда Рюгу (Ryugu) приземлився на парашуті біля космодрому Вумера (Південна Австралія). Капсулу, яку знайшли на піщаному ґрунті, а парашут зачепився за дерево, помістили у захисну скриньку для транспортування.

Офіційний акаунт Хаябуса-2 у Twitter повідомив, що парашут з капсулою знайшли в суботу о 19:47 за Гринвічем.
«Хаябуса-2 вдома, ми забрали скриньку зі скарбами», – сказав керівник місії доктор Юічі Цуда на прес-конференції у неділю вранці в Сагаміхарі (Японія). За його словами, контейнер не був пошкоджений.

Капсула зі зразками порід з Рюгу
16-кілограмову капсулу зі зразками доправили повітряним транспортом до Японії.

Космічний корабель, що досліджував Рюгу понад рік, випустив капсулу зі зразками під час наближення до Землі, після чого вона потрапила в атмосферу. Капсула, яка на камерах була схожа на вогняну кулю, мчала до Землі зі швидкістю 11 км/с, а потім для уповільнення приземлення розгорнувся парашут.

Від капсули йшов сигнал з інформацією про її місцезнаходження. Близько 18:07 за Грінвичем місцезнаходження посилки було визначено і за нею відправили вертоліт.

Сатору Наказава з Японського агентства аерокосмічних досліджень (Jaxa) описав свої враження: «Ми прилетіли туди на гелікоптері, де вона (капсула) випромінювала сигнал. Але було темно і незрозуміло, де саме вона знаходиться. Я дуже нервував… Потім зійшло сонце, і ми змогли її побачити. Ми подумали: «Вау, ми її знайшли!»

Потім капсулу доставили до місця швидкого огляду, де вчені мали зібрати для аналізу гази з середини контейнера.

Капсула зі зразками порід з Рюгу
Фото поверхні астероїда Рюгу

Генеральний директор Японського інституту космічної та астронавтичної науки (ISAS) доктор Хітосі Кунінака розказав, що розробку «Хаябуса-2» розпочали у 2011 році. Звертаючись до журналістів, науковець зізнався, що попередні місії мали технічні проблеми, але «що стосується Хаябуси-2, ми зробили все за графіком – на 100%, тому вдалося отримати зразки, як і планувалось. Тепер ми плануємо рухатися далі до наступного етапу освоєння Космосу».

Наступний етап – це місія під назвою MMX, метою якої доставити на Землю зразки з Фобосу (найбільший супутник Марсу).

Капсула зі зразками порід з Рюгу
В пустелі Австралії підібрали капсулу зі зразками порід з астероїда

Професор Алан Фіцсіммонс з Королівського університету Белфаста сказав, що зразок «багато чого розкаже людям не лише про історію Сонячної системи». Астероїди – це, по суті, залишки будівельних матеріалів Сонячної системи. Вони зроблені з тієї ж речовини, з якої колись формувалась Земля.

«Ми припускаємо, що Рюгу складається з прадавніх порід, які розкажуть нам про те, як сформувалася Сонячна система», – розповіла BBC News керівник групи планетних матеріалів у Музеї природознавства в Лондоні професор Сара Рассел.

Вивчення зразків порід з Рюгу може пролити світло на те, як вода та інші необхідні для життя елементи потрапили на Землю. Раніше вважали, що більшу частину води на Землю на початку утворення Сонячної системи доставили комети. Алан Фіцсіммонс каже, що хімічний склад води на кометах іноді відрізнявся від складу води в наших океанах. Водночас склад води на деяких астероїдах у зовнішній Сонячній системі ближчий до земного. Імовірно, Рюгу виник у цій холодній зоні, перш ніж мігрував ближче до Землі.

Космічний корабель «Хаябуса-2» тепер відправили на наступну місію – до значно меншого астероїда (шириною лише 30 метрів), куди він має потрапити у 2031 році.