Капуста городня (правила вирощування)

Капуста городня (правила вирощування)
Капуста городня

Капуста городня (Brassica oleracea L.) – дворічна овочева рослина з родини хрестоцвіті. В перший рік рослина утворює прикореневу розетку з листя, зібраного в качан. На другий рік у капусти росте пряме стебло, нижнє листя на якому черешкове, верхнє – сидяче. Квітки 4-х пелюсткові, світло-жовті або білі, зібрані в китиці. Цвіте в травні – липні, плоди – стручки.

Капуста городня (правила вирощування)
Капуста городня (білокачанна), склад рослини

Мінеральний склад капусти городньої: солі калію, фосфору. Містить вуглеводи, жири, клітковину, ферменти (лактозу, ліпазу, протеазу), 16 вільних амінокислот (гістидин, лізин, метіонін, тирозин, триптофан та інші); вітаміни (C до 65 мг / 100 г, A, B1, B6, P, K, U).

Капусту городню відносять до холодостійких рослин:
– доросла рослина переносить морози до -8° C;
– розсада капусти витримує до -5 °C;
– при 2-3° C капуста городня сходить на 10-12-й день, оптимально росте при 13-18° C, при 20 – 22° C дає сходи на 2-3 день. Якщо температура вище 25° C, формування качана капусти затримується.

Капуста городня (правила вирощування)
Вирощування капусти

Капуста городня – волого і світлолюбна рослина. На розвиток коренів і доступ до рослини поживних речовин безпосередньо впливає ступінь кислотності ґрунту. При pH нижче 6 капуста уражається грибом Plasmodiophora brassicae.

Найбільш широко культивується капуста городня. За терміном дозрівання ділиться на ранньостиглу (65-115 днів), середньо-пізню (145-160 днів), пізньостиглу (від 160 днів).

Щоб отримувати високі врожаї капусти, слід вирощувати сорти різної скоростиглості. Краще висаджувати розсаду капусти після бобових або після внесення органічних добрив. На колишнє місце капусту висаджують років через п’ять. Капуста городня віддає перевагу легкосуглинному, супіщаному, осушеному торфовому, дерново-підзолистому ґрунту.

Ґрунт під капусту готують восени з розрахунку на метр квадратний: до 100 грамів вапна або до 300 грамів золи деревної, 12 кг органічних добрив, 2/3 норми фосфорно-калійних добрив. Ранньою весною ґрунт перекопують. Капусту краще вирощувати розсадою, при появі першого листочка розсаду пікірують, підгодовують, наприклад, коров’яком (1:10).

Капуста городня (правила вирощування)
Вирощування розсади капусти городньої

За днів сім до висадки в ґрунт розсаду капусти починають загартовувати до сонячних променів.

Для профілактики захворювань за 4 – 5 дні до висадки в ґрунт розсаду поливають вапняним розчином (800 г вапна на 10 л води).

Розсаду капусти висотою 10-15 см з 5-6 листочками в кінці квітня висаджують в ґрунт, попередньо перед висадкою коріння опускають в розчин глини і коров’яку з додаванням інсектицидів.

Відстань між рослинами – 25 x 50 см.

Лунки рясно поливають, після посадки зверху присипають сухою землею. Час від часу землю рихлять, рослини підгортають.

Можна підгодовувати капусту, краще після дощу, гноївкою (1:3); коров’яком (1:4); пташиним послідом (1:10) по одному літру під кожну рослину.

Капуста городня (правила вирощування)
Розсада капусти в ґрунті

Насіння капусти в ґрунт сіють у квітні: 2 г на один метр квадратний на відстані 5×10 см.

Заготовляють качани капусти в серпні – жовтні. Для зберігання головки капусти висоту качана залишають до 3 см і з 3-4 покривними листками. Зберігати качани краще на стелажах в підвальних продезинфікованих приміщеннях при температурі 2-3° C і відносною вологістю повітря 90-95 %. Перед укладанням качанну капусту можна посипати крейдою.

Сік капусти городньої має високі лікувальні властивості: регулює секреторну діяльність залоз внутрішньої секреції, шлунково-кишкового тракту (підвищує апетит, діє як легке проносне), покращує обмінні процеси в організмі, має протизапальну, антисептичну, ранозагоювальну, болезаспокійливу і сечогінну властивості, тонізує нервову систему.

Застосовують капустяний сік для поліпшення травлення, проти цинги, при хронічній диспепсії, ожирінні, цукровому діабеті, водянці, подагрі. Використовують при катарах верхніх дихальних шляхів, головних болях, безсонні, хворобах селезінки, як антисептичний засіб для полоскань ротової порожнини, лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки. Готують свіжий сік кожен день, застосовують протягом 5-6 тижнів по 1-2 склянки за годину до їжі або приймають капустяний порошок по 1-2 г 4 рази на день до їжі протягом 5 тижнів.

При тривалому застосуванні свіжим соком капусти виліковують від бородавок. Листя капусти місцево прикладають при ревматизмі на хворі місця, головному болю, опіках, ударах. Капусту у вигляді припарок (листя, зварене в молоці) застосовують при екземі, золотусі. Капустяний розсіл корисний від закрепів, геморою, при хворобах печінки, для зміцнення ясен.

Залишити коментар