Картопля вже на Місяці

Китайський зонд «Чан’е-4», названий на честь китайської богині Місяця, 3 січня 2019 успішно здійснив м’яку посадку на темну сторону Місяця. Місія складається з орбітального апарата, ровера і спускної платформи.

Картопля вже на Місяці
«Юйту-2» на Місяці

4-тонний посадковий апарат переніс на Місяць 140-кілограмовий місяцехід «Юйту-2» («Нефритовий заєць-2»), довжиною – 1,5 м, шириною – 1 м, висотою близько 1,1 м. Місяцехід оснащений 2 складними панелями сонячних батарей і 6 колесами, антеною зв’язку, чотирма панорамними камерами, які можуть працювати одночасно. На місяцеході також встановлено георадар, що дозволяє зондувати шар реголіту, спектрометр зображень, що працює у видимому і ближньому інфрачервоному діапазонах, аналізатор енергійних нейтральних атомів і ряд інших приладів.

Серед інших наукових експериментів на борту «Чан’е-4» – 3-кілограмовий алюмінієвий контейнер з кількома картоплинами, насінням арабидопсиса і жменькою яєць шовкопряда. У поєднанні з повітрям, водою і спеціальними живильними розчинами, цей контейнер являє собою цілісну екосистему. Картопля і арабидопсис будуть видихати кисень і поглинати вуглекислий газ, який видихається шовкопрядом.

Картопля вже на Місяці
Замкнута екосистема в контейнері «Чан’е-4»

Успіх китайської космічної програми розповість людям, наскільки наднизька гравітація Місяця впливає на ріст живих організмів і якість шовку, який прядуть шовкопряди.

NASA та інші космічні агентства вже вирощували різні рослини і тварин на Міжнародній космічній станції. Це відбувалося на низькій навколоземній орбіті, де гравітація становить десь 90% від земної (на Місяці всього 17% земної гравітації, що істотно сповільнює ріст організмів).

Алюмінієва біосфера «Чан’е-4» ізольована і оснащена власним джерелом енергії, що дозволить впоратися з перепадами освітлення і температур на Місяці, але на саму гравітацітацію вона не впливає. Експеримент покаже, наскільки проблемним може бути таке унікальне середовище для майбутніх фермерів Місяця.

Але сьогодні вже є очевидним, що вирощування продуктів на Місяці не буде простим. Як з’ясували вчені на МКС, в умовах низької гравітації вода, якою на станції обприскували рослини, частіше прилипала до них або до матеріалу, в якому росли рослини. У 2014 році стало відомо, що людям потрібно принаймні 15% земної гравітації, щоб зрозуміти, де знаходиться верх, тому не зовсім очевидно, чи зможуть при слабкій місячній гравітації рослини і черв’ячки рости, як зазвичай.

Картопля вже на Місяці
Реголіт Місяця, фото з космічного апарату

Як повідомляє китайське агентство новин «Сіньхуа», за життям маленьких місячних першопрохідців будуть стежити невеликі камери і датчики, що передають дані з циліндру.

Біосфера, що містить насіння арабидопсиса і картоплю з коконами шовкопряда, була розроблена спільно з 28 китайськими університетами.

«Ми вже знаємо, що рослини, включаючи арабидопсиса і картоплю, а також шовкопряди прекрасно почувають себе в умовах мікрогравітації, тому біосфера з контрольованим кліматом на поверхні Місяця напевно впорається зі своїм завданням, але сам по собі експеримент все одно неймовірний, тому що ніхто цього ще не робив», – каже Анна-Ліза Пол, космічний біолог з Університету Флориди-Гейнсвілл.

Залишити відповідь