Картину Франса Халса вкрали втретє

Картину Франса Халса вкрали втретє
«Два юнаки, що сміються, із пивним глечиком» (бл. 1627 року)

Картину «Два юнаки, що сміються, з пивним глечиком» – шедевр голландського художника Франса Халса вартістю 18 млн доларів вкрали з музею в Нідерландах вже втретє.

У ніч на 26 серпня в Нідерландах була викрадена картина Франса Халса «Два юнаки, що сміються, з пивним глечиком». Вона належить до періоду так званого «Золотого віку» старих голландських майстрів. Голландський художник написав її у 1626 році. Наразі стали відомі подробиці крадіжки.

У невеличкий музей у Леєрдамі злодії залізли близько третьої години за місцевим часом. Сигналізація спрацювала, але поліція приїхала занадто пізно – злочинці встигли втекти. Тепер слідчі вивчають записи камер відеоспостереження та консультуються з мистецтвознавцями.

Парадокс цієї історії полягає в тому, що «юнаків, що сміються» вартістю 18 мільйонів доларів вкрали вже втретє. Перше викрадення сталося 1988 року. Разом із картиною Халса тоді забрали ще й полотно Якоба ван Рейсдала. Обидва шедеври через три роки вдалося знайти і повернути до музею Гофі ван Арден.

В 2011 році обидві картини знову зникли. Їх знайшли через шість місяців. Стало очевидним, що хтось дуже хоче отримати ці полотна. Музей у Леєрдамі посилив заходи безпеки і встановив відеокамери. Картини помістили в окрему залу, куди відвідувачів пускали лише разом із екскурсоводом, але це не допомогло. На цей раз злодії проникли через задні двері.

Третю крадіжку шедевра Халса прокоментував BBC приватний детектив Артур Бранд, який вважається одним із найкращих експертів з музейних крадіжок. Він упевнений, що всі три рази злодії приходили за картиною на чиєсь замовлення. «Ця людина має намір отримати полотно будь-що. Особливих складнощів у цьому випадку немає. Музей Хофі ван Арден невеликий. Забезпечити безпеку коштує дуже дорого…» – сказав Бранд.

Він також вважає, що в даному випадку замовником є ​​не якийсь приватний колекціонер, який готовий заплатити за викрадений шедевр, щоб потім наодинці милуватися ним, а хтось із великих злочинців.

Кримінальні боси, стверджує детектив, зберігають крадені витвори мистецтва або замовляють їх крадіжку для того, щоб у разі власного арешту обміняти шедеври на пом’якшення покарання. Така система непогано працювала донедавна. Наприклад, на початку 90-х голландський наркобос Кеєс Хаутман скостив собі тюремний термін, повернувши картини Ван Гога. У 2002 році так само зробив один із босів неаполітанської мафії. Він уклав угоду з італійським правосуддям, видавши картини, викрадені у 2002 році з музею Ван Гога в Амстердамі відомим музейним злодієм Октавом Даремом.

Бранд вважає, що невеличкі музеї Європі постійно перебуватимуть в зоні ризику, доки влада не відмовиться від подібної практики.

У березні цього року із музею в Ларені (Нідерланди) вкрали картину Ван Гога «Весняний сад».

Джерело

Залишити коментар