Категорії
Міста, країни, люди

Кастелорізо

Грецький острів і муніципалітет Кастелорізо (грецькою Καστελλόριζο), або офіційно Мегісті (грецькою Μεγίστη, англ. Kastellorizo або Castellorizo, італ. Castelrosso, тур. Meis), розташований в південно-східному Середземномор’ї.

Він лежить майже на півдорозі між Родосом і Анталією, в двох кілометрах від південного узбережжя Туреччини, до Родосу 125 кілометрів, до Кіпру 280 кілометрів і близько 570 км на південний схід від Афін. Кастелорізо є частиною регіонального блоку Родос. Офіційна назва острова Megisti (Μεγίστη), що означає «великий» або «найбільший». Мегістрі отримав таку назву тому, що він є найбільшим на Додеканесі (грец. Δωδεκάνησα – дванадцять островів на архіпелазі Південні Споради).

Кастелорізо
Греція, Кастелорізо

Ім’я Kastellorizo використовувалося і в давнину (з дванадцятого століття), але в даний час серед греків не часто вживається. Є кілька гіпотез про походження цієї назви. «Кастелло» походить від італійського слова «Castello», що означає «замок». Існують деякі аргументи відносно другої назви. Аргументи зосереджені на наступних можливих причинах елемента Rizo:
– Rizo походить від італійського слова «rosso», що означає «червоний», може через червонуватий колір скель острова, або через червонуватий колір замку на заході, а може від кольору герба Великого Майстра лицарів Родосу Хуана Фернандеса де Ередіа, який стояв вище воріт замку; ці аргументи широко дискредитовані, що скелі на цьому острові не містять червоного пігменту і назва Kastellorizo з’явилася задовго до появи лицарів.
– Rizo утворене від слова «Rhoge» – одне з найдавніших найменувань прилеглого острова Ro. Якщо це правда, сучасна назва острова насправді сплав окремих назв островів «Кастелло» і «Rhoge».
– Rizo – фактично давньогрецьке слово «Rizon», що означає «корінь»; як дослідив грецький історик М. Hatzifotis (1996), можливо в назві Kastellorizo вказано на підніжжя «коріння дерева», на якому побудовано замок.

Острів у своїй історії отримав ім’я від багатьох мов, в тому числі: Kastellorizo (грецькою), Castellorizo (грецька назва з італійського правопису), Castelrosso (італійською означає «Червоний замок»), Chateau Rouge (французький переклад італійської назви) та турецькою Meis або Kızılhisar (походить від офіційної назви острова по-грецьки, останнє значення – переклад італійської назви «Червоний замок»).

Кастелорізо (за винятком довколишнього острівця Strongyli) – східний острів Греції, розташований в східній частині Середземного моря, від Анатолійського прибережного міста Каш приблизно в двох кілометрах, більш-менш на півдорозі між Родосом і Анталією, до Кіпру майже 280 км на південний схід. Острів з поверхнею 9,2 квадратних кілометри – це шість кілометрів в довжину і три кілометри в ширину.

Кастелорізо
Вода біля острова Кастелорізо

Він має трикутну форму, і орієнтований з північного сходу на південний захід. Острів має три миси: на півночі – Agios Stefanos, на сході – Nifti і на південному заході – Pounenti. Між першими двома є широка і лагідна затока, головна гавань острова, де на острові знайдено місто. Найближчий до Анатолії мис Айос-Стефанос знаходиться в 2250 м на південь від сучасного турецького міста Каш (грец. Andifli, давньогрецького міста Antiphellos).

Мис Nifti більш віддалений від Анатолійського узбережжя. Острів гористий, з високими і крутими береговими лініями, які стають більш важкодоступними, якщо рухатися на захід. Ґрунт складається з вапняку і народжує тільки невелику кількість оливок, виноград і боби. На острові немає джерела питної води. Муніципалітет Megisti включає офшорні острови Ro і Strongyli, а також кілька дрібніших острівців. Він має загальну площу землі 11,987 квадратних кілометрів.

Архіпелаг між Туреччиною і Kastellorizo представлений чисельними острівцями: Volos біля Kalkan (грец. Kalamaki), Marathi, Strongyli, Ochendra, Furnachia, Tragonera, Dhassia, Prassonisi, Ro, Alimentaria, Kekova, камінням і скелями. Найбільш важливими серед цих острівців є не заселений Кепкова (також названий Caravola), який має площу 4,5 квадратних кілометрів і стикається з турецьким селом Kaleköy (Simena в давнину). Всі ці острівці до 1932 року були об’єктами суперечок між Італією і Туреччиною. Відповідно до Конвенції 1932 між Італією і Туреччиною всі ці острівці, за винятком Ro і Strongyli, були призначені до Туреччини.

Кастелорізо
Блакитний грот або сталактитова печера Параста, Кастелорізо

Геологія острова майже виключно вапнякова і закладена на кордоні мезозойської / кайнозойської ери. Через відсутність значущих видів флори, що вкриває острів, краєвид вказує на чисельні риси карстифікації (karstification – еволюційний процес утворення типу місцевості в розчинних породах з характерними поверхневими і підземними формами, створеними розчиненням).

Є багато відомих морських печер, включаючи так званий Блакитний Грот, який набагато більший, ніж його тезка на острові Капрі. Розвідка здійснювалась в 2006 році членами клубу SELAS Caving з Греції. Вони виявили вертикальні печери в багатьох частинах острова. Найглибша була обстежена до глибини 60 метрів.

Будинки в місті витончені і характеризуються дерев’яними балконами і вікнами типу Анатолії. За набережною багато старих будинків в руйнівному стані. На східній стороні біля входу в гавань – одноповерхові залишки колишньої італійської будівлі для делегацій (Palazzina della delegazione), яка була зведена в 1926 році за проектом італійського архітектора Florestano Ді Фаусто, який також спроектував деякі з найбільш важливих будівель в італійський період на Родосі.

Поруч знаходиться колишня Османська мечеть острова, яка датується другою половиною 18-го століття і яку в даний час відновлено і у 2007 р. відкрито як музей.

Звідси починається набережна міста, яка проходить по всім трьом сторонам гавані. Центральна площа Plateia Ethelondon Kastellórizou лежить в середині східного боку, недалеко від корабельної пристані. На протилежній стороні гавані – гарний вигляд з мерії Пера (Pera Meria ) і з монастирів Profitis Elías і Aghia Triadha.

Над набережною на східній стороні є шлях, який веде до Замку Лицарів 14 століття (Castle of the Knights). Від нього залишилася завіса стіни, частина квадратної вежі, на східному куті – залишки циліндричної вежі і в бік моря інша циліндрична вежа. Усередині башти знаходиться велика крита цистерна. Дорічеський напис, вирізаний в скелі, свідчить про існування тут в давнину більш ранньої фортеці.

Крокуючи по висхідній у східній стороні міста дорога приведе до передмістя Horafia, де є площа, яка знаходиться в оточенні церкви Агіос Yeorgios (1906), з високим куполом візантійського типу, і собору Святого Константіноса і Елени (1835). Він має три нефи, розділені монолітними гранітними колонами з храму Apollo Lykios в місті Патара (Анатолія). Колони тримають загострені арки.

Далі на схід є невелика затока, відома як Mandraki, вторинна гавань острова. На захід від міста на найвищій частині острова, відомої як Вігла (270 м), стоїть старий замок Paleokastro, древні акрополь острова. Це укріплене піднесення прямокутної форми (60 x 80 метрів) має класичні корені. У його інтер’єрі є старовинна вежа, побудована з квадратних вапнякових блоків, і великі цистерни води. На основі замку також є дорічеське різьблення, яке відноситься до 4 або 3-го століття до н.е., з посиланнями на Megiste (давня назва Kastellorizo) і на залежність від Родосу. На східній стороні є залишки шлюзу Propylaea.

Транспорт Кастелорізо. Між островом і Родосом діє поромна переправа. Мегістрі обслуговується аеропортом Кастеллорізо. В службі Kastellorizo є один маленький автобус, який використовується для виїзду з аеропорту. Сполучення до міста Кас (Туреччина) відбувається на човнах, 4 рейсові човни.

Історія Кастелорізо. Острів був колонією дорійських греків, які назвали його Megiste. Написи, знайдені біля підніжжя Замку Лицаря підтвердити, що в період еллінізму острів був під владою Родоса і сформували частину своєї Peraia. Родосці послали наглядача (epistatis), щоб контролювати події на острові.

У період Візантійської імперії, Кастелорізо стає частиною «Eparchy of the Islands» (єпархії островів), столицею якої був Родос. У 1306 році острів був захоплений лицарями Святого Іоанна госпітальєрів Єрусалиму на чолі з де Folques Villaret.

Вони були на їхньому шляху з Кіпру на острів Родос, який був завойований через три роки, ставши державний центром їх хрестоносця. Вони відновили замок, який після цього був використаний як в’язниця для неслухняних лицарів. У 1440 острів був окупований Султаном Джемаль-ель-діном з Єгипту, який знищив замок.

Десять років по тому він був завойований Альфонсом V Арагонським, королем Неаполя, який в 1461 перебудував в замок і відправив губернатора. До 1512 року він був під володінням Неаполя, потім він був завойований османським султаном Сулейманом I.

22 вересня 1659 під час війни за Крит, острів був завойований Венецією і замок був знову зруйнований, але після цього турки незабаром змогли знову повернути його. У період з 1828 по 1833 Kastellorizo приєднався до грецьких повстанців, але після закінчення грецької війни за незалежність він повернувся у володінні Османської імперії.

У 1912 році, під час війни в Лівії між Італією та Османською імперією, жителі попросили Джованні Баттіста Ameglio (ІТ), начальника італійських окупаційних сил на острові Родос, для свого острова приєднання до Італії. Їм було відмовлено. 14 березня 1913 місцеве населення арештувало турецького губернатора і його Османський гарнізон і проголосили тимчасовий уряд. У серпні того ж року, уряд Греції направив з Самосу попереднього губернатора, підтримуваного жандармами.

Але їх 20 жовтня 1915 теж було вигнано жителями. 28 грудня 1915 французький флот на чолі з крейсером Жанна д’Арк зайняли острів з волі про-французької місцевої партії, яка побоювалася турецьких репресій. Турецькі берегові батареї відповіли на французьку окупацію обстрілом острова.

Конвенція 1932 між Італією і Туреччиною, в якій визначено морський кордон між двома державами, передала всі острівці невеликого архіпелагу навколо Kastellorizo крім Ro і Strongyli до Туреччини. У 1930-ті він був зупинкою для французьких і британських гідролітаків.

Під час Другої світової війни, 25 лютого 1941 року, в ході операції стриманості, британські командос зайняли острів, але італійські війська з Родосу відбили його через кілька днів. Після британської окупації, побоюючись німецького вторгнення, деякі з жителів втекли до Гази в Палестині.

Коли Італія капітулювала перед союзниками (8 вересня 1943), острів знову був окупований силами союзників. У липні 1944 року склад пального загорівся. Вогонь поширився на сусідній склад боєприпасів, внаслідок чого було зруйновано половину будинків на острові.

Острів став більш популярним серед туристів, які шукають відокремлене місце в Додеканес, завдяки оскароносному 1991 року фільму «Mediterraneo» («Середземне море»), за участю Габріеле Сальваторе, який зупиняється острові. Кастелорізо був єдиною територією Європейського Союзу, де сонячне затемнення 29 березня 2006 було видно в своїй тотальності.

Кастелорізо був призначений до складу Греції на підставі Паризьких мирних договорів 1947 року. У травні 1945 р. на острові знаходилась ще британська адміністрація, але на 15 вересня 1947 потрапив під грецьке адміністрування. Офіційно острів приєднався до грецької держави 7 березня 1948 разом з іншими островами Додеканес.

У 2011 році французький корабель Dignité-Al Karama, єдиним представник Freedom Flotilla II, якому вдалося наблизитися до Gaza, заправлявся на Kastellorizo. Корабель був тепло зустрінутий жителями, деякі з яких згадали про еміграцію жителів острова до сектору Газа під час Другої світової війни.

Населення та економіка досягла свого апогею в кінці дев’ятнадцятого століття з розрахунку на 10000 чоловік, що там мешкали. У той час Кастелорізо був ще тільки безпечною гаванню на маршруті між Макрі (сьогодні Фетхіє) і Бейрут. Його вітрильні судна торгували продуктами з Анатолії (вугіллям, деревиною, валонією, сосновою корою) проти єгипетських товарів (рис, цукор, кава, тканини і пряжа), і доставляли анатолійські крупи в Родос і на Кіпр.

На острові є також процвітаюче виробництво деревного вугілля, яке користується великим попитом в Олександрії, де його використовували для наргіле. Важливою була і рибна промисловість, головним чином через губки sponges, тип примітивних багатоклітинних тварин.

На зорі XX століття установився розпад економіки острова, який прискорився через занепад Османської імперії і депортації анатолійських греків в 1923 р. В кінці 1920-х років населення острова скоротилося до 3000, у той час як біля 8000 жителів жили за кордоном, переважно в Австралії, Єгипті, Греції та США. В місті було 730 житлових будинки, з яких 675 були вже порожні і деякі зруйновані.

За даними перепису 2011 року населення складає 492 людини, всі вони живуть в місті Кастелорізо. Муніципалітет також включає в себе острови Ro і Strongyli, як острови без постійних жителів. Багато людей емігрувало до Австралії, особливо в міста Перт і Сідней, де вони відомі як «Kazzies».

Жителі Kastellorizo частково під впливом мусульманства мають характерні традиції в одязі. Принаймні існує три типи жіночого плаття, для яких використовували блискучі кольорові тканини, жінки носили намиста, брошки, кулони та сережки зроблені зі старовинних венеціанських або візантійських золотих монет.

1. Святкова жіноча сукня складалася з однієї або кількох довгих шовкових блуз (ipokámiso), зовнішня філігранно застьобували спереду шістьма великими золотими або срібними ґудзиками. Ці ґудзики були у формі півсфери. Від найнижчої блузи висів невеликий ланцюг з хрестом.
2. Короткі штанці (katofóri), нижня частина яких була зроблена з гарного якісного матеріалу, зітканого із золотою ниткою.
3. Рукава куртки (zepuni) зроблені з блискучого кольорового шовку або бархату, відкриті спереду.
4. Ще довга нижня спідниця (kavadi), присмачена золотою ниткою, також відкривалася спереду.
5. Великий шарф (Zosma), зроблений з трьох або чотирьох шовкових смуг, стьобаний із золотою або срібною ниткою, пов’язували як вільний пояс.
6. Великий оксамитовий сюртук (gunna), прикрашений золотим і срібним мереживом на крайках і на спині, з хутряними лацканами, завжди залишався відкритим.
7. Вовняна шапка.
8. Чотирикутна зморшкувата шовкова шаль (mandili), прикрашена рельєфними квітами і бахромою, пофарбована в білий, червоний і темно-синій. Складали діагоналлю, її довгий кут падав майже до землі, в той час як бічні краї були складені спереду або покладені на плечі.
9. Шкарпетки були виткані із різнобарвної вовни або шовку.
10. Взуття було сформовано як чайові тапочки, зроблене з бархату або шовку і пронизане золотою або срібною ниткою.

Інші види плаття були схожі, але не так щедро прикрашені. Сукня для дівчаток була простіше. Плаття неодруженої дівчини, заміжньої жінки і вдови також відрізнялися.

Релігія, звичаї і забобони. Заручини, котре вирішується батьками, і весілля, яке тривало 15 днів, відбулося через запропоновані і цікавих церемоній, маючи символічне і поетичний сенс. Весілля відзначаються в неділю, в церкві Агіос Константінос. Оголошення відбувається на головній площі і запрошується на святкування усе місто. Також були добре налагоджені ритуали хрещення і похоронів з плакальницями і стравою з масла і вина, подрібнених на труну.

31 грудня і в день Нового року групи дітей, яких «перевозять» невеликі картонні човни, прикрашені стрічками і прапорцями, йдуть відвідувати будинки, магазини і кафе, співають пісні з хорошими побажаннями та отримують монети і пшеничні коржі. Повертаючись з Літургії з ранку в день Agios Basilios, чоловіки зазвичай сильно розсипають гранат під стінами своїх будинків, бажаючи достатку і щастя для своєї родини. Чим більше насіння поширюється по кімнатах, тим більше удачі сім’я матиме в наступному році. Під час свята Святого Іллі на 20 липня діти, а потім чоловіки, стрибають в море і ходять в мокрому одязі цілий день. Ті, хто не хоче брати участь, іноді змушені це робити.

На Великдень Літургія Воскресіння починається опівночі, віруючі несуть свічки. Як тільки дзвони почнуть дзвонити, молоді люди дозволяють феєрверки, і люди говорять один одному ритуальні слова «Христос воскрес». Тоді всі входять до церкви і запалюють свою свічку від святого вогню, проведеного священиком, а потім йдуть додому, щоб запалити вогонь у каміні. На Великодній понеділок все населення збирається на головній площі, і вони залишаються там на весь день їсти, пити і співати. Незаміжніх дівчат повинні були залишати вдома, але їм було дозволено залишитися в вході, де вони співали і грали з гойдалками.

На 1 травня на світанку всі дівчата на острові збираються в групи. Кожна дівчина несе банку і йдуть щоб набрати воду за межами міста, але під час маршруту їм не дозволяється говорити жодного слова. Це «вода мовчання» – Amilito Nero повинна принести удачу в сім’ю. Все в той день миють тією водою, бризкають на посуд, на стіни будинку. Коли дівчина побралася, вона заповнює кристальний графін і з ним йде до майбутньої свекрухи, яка дає їй натомість спеціальний торт і непарну кількість золотих монет.

Коли серйозно захворіла дитина, запрошують до будинку жінку, яка знається на молитвах проти пристріту. Кадило, яке вона використовує під час обряду, наповнено вугіллям і гілками оливкового дерева, яке було зібрано в церкві у Вербну неділю. Жінка перехрещує дитину і вимовляє такі слова: «Христос прийшов: тоді він поклав свою палицю і прогнав змію і поганого сусіда з нашого будинку». Після цього екзорцизму, жінка кидає зміст кадила у відро з водою, а потім підраховує шматки дерева, які не згоріли. Це число вважається рівним числу осіб, які винні в зачаруванні дитини. В нанесенні чар були впевнені, якщо оливкове листя горіло з гучним тріском.

Коли людина збирається емігрувати, збираються всі друзі разом і співають ніжні і сумні пісні.

Залишити відповідь