Кавуновий турмалін

Кавуновий турмалін

Турмалін – мінерал з алюмосилікатів, що містять бор (складний боросилікат змінного складу), назва від сингальської «турамалі», «торамаллі». До XIV століття червоні різновиди турмаліну мали загальну назву «лал».

Звичайна форма кристалів турмаліну – подовжена призма, іноді майже голчасті, у поперечному перерізі утворюють більш-менш закруглений трикутник. Зустрічаються комбінації з декількох призм, що паралельні головній осі (виразне поздовжнє штрихування).

Дисперсія – 0,017. Подвійне переломлення від -0,014 до -0,044. Плеохроїзм зазвичай виразний. Лінії спектра поглинання:
– у зеленого – 497, 461, 415;
– у червоного – 555, 537, 525, 461, 456, 451, 428.

Люмінесценція слабка. Колір турмаліну залежить від його хімічного складу. Кристали турмаліну, які мають різнокольорові зони, називають «поліхромними». Іноді зустрічаються мінерали з червоною серцевиною, яка покрита світло-зеленою або темно-зеленою облямівкою (Бразилія), з зеленим ядром і з червоною зовнішньою зоною (ПАР).

Кавуновий турмалін

У кристалів турмаліну спостерігається прояв піро- і п’єзоелектрики (електризуються при нагріванні, під час тиску, при терті). Один кінець кристала турмаліну набуває позитивного заряду, інший – негативного.

Явище поляризації світла вперше було виявлено на кристалах турмаліну. При зовнішньому огляді через розмаїття забарвлення турмаліни іноді плутають з деякими іншими мінералами: андалузитом, аметистом, гіденітом, везувіаном, демантоїдом, димчастим кварцом, смарагдом, зеленою шпінеллю, перидотом, празиолітом, хризоберилом, рубіном, цирконом, цитрином.

Походження кристалів турмаліну ендогенне, високотемпературне, пегматитове, метаморфічне, гідротермально-метасоматичне. Більшість родовищ турмалінів пов’язані з виверженням кислих порід і поширені в багатьох гранітоїдах і гранітах, де вони утворюються під час інтрузії. Для гранітних пегматитів відносять шерл, індиголіт, поліхромні турмаліни. В пневматоліто-гідротермальних, в польовошпатово-кварцових і турмаліново-кварцових жилах турмаліни зустрічаються спільно з каситеритом, берилом, вольфрамітом, топазом. Виявляють у високотемпературних гідротермальних сульфідно-кварцових жилах, в грейзенах (ельбаіт) і в зонах навколо жильного змінення гірських порід. У незначних кількостях виявлений в контактово-метаморфічних породах, пов’язаних з кислими гранітами, в роговиках, скарнах.

Мінерал турмалін стійкий до вивітрювання, переносу, перевідкладенню. Тому він накопичується в розсипах в асоціації з корундом, гематитом, цирконом, шпінелідами в кварцових опадах.

Родовища турмаліну численні і широко поширені. Найвідоміші знаходяться в Шрі-Ланці, на Мадагаскарі, в Китаї, Мозамбіку (поліхромні і червоні турмаліни), Бразилії (штати Мінас Жерайс, Баїя), ПАР, Бірмі, Анголі, Австралії, Індії, Канаді (провінція Онтаріо), США (штати Каліфорнія, Мен, Колорадо), Таджикистані (Канібадам, гори Кучкак), Італії (о. Ельба), Швейцарії, Росії (Урал, Забайкалля). На Уралі основні родовища турмаліну знаходилися в районі сіл Липівка, Мурзинка, Сарапулка, Шайтанка, Южаково. В даний час ці родовища вироблені і знахідки турмаліну в них вкрай рідкісні. Кращий в Росії турмалін видобувається в Забайкаллі на Малханському родовищі. Зустрічається він також на Кольському півострові в Воронячих тундрах (рожевий і зелений турмаліни, шерл), в Карелії (шерл). Ювелірний турмалін відомий в Афганістані (Нурістан) видобувають в родовищах Дара-Піч, Канокан, Джаба, Чормакс, Кантіва, Манданеша, Цоцум, Муалеві, ПАПР.

Великі кристали турмаліну застосовують в радіотехніці. П’єзоелектричні властивості турмаліну як джерела негативних іонів використовуються в рекламі медичних приладів (оздоровчі матраци, труси, шкарпетки і подушки, поперекові пояси, наколінники та інші пристосування, нібито ефективні для поліпшення опорно-рухової функції і т.д.).

Залежно від кольору і прозорості деякі різновиди турмаліну відносять до коштовних каменів, інші – до виробних. Найбільш високо цінуються прозорі різновиди зеленого, синього і малиново-червоного кольору, а також поліхромні зелено-червоні камені.

Через сильний плеохроїзм темні кристали гранують так, щоб площадка каменю розташовувалася паралельно довгій осі. У світлих кристалів площадку орієнтують перпендикулярно головній осі, чим досягають найбільшої глибини кольору.

Нагріваючи турмаліни до 450-650° C, домагаються їх облагородження – червоно-коричневі камені стають рожевими, а темно-зелені – смарагдового кольору. Штучних турмалінів не виробляють.

Зустрічаються імітації зі скла. Оцінка якості ювелірних каменів враховує яскравий насичений колір і бездефектність кристала. Найбільшою популярністю на ювелірному ринку користуються ограновані камені вагою більше 2 карат.

За забарвленням розрізняють кілька різновидів турмаліну:
– ахроіт – рідкісний безбарвний або майже безбарвний різновид, назва з грецької перекладається як «без кольору»;
– найпоширеніший з благородних верделіт – зеленого кольору різних відтінків, найцінніший – смарагдово-зеленого забарвлення;
– дравіт – від жовтувато-коричневого до темно-коричневого (родовище Драве в Карінтії, Австрія);
– індиголіт – синього кольору різного відтінку;
– рубеліт – від рожевого до червоного;
– сибір – густо-малинового, червоно – лілового, червоно-фіолетового кольору, іноді вживається назва – синонім рубеліту;
– шерл – чорний поширений різновид.

Серед усіх турмалінів надзвичайною красою і рідкістю відрізняється «кавуновий турмалін». Цей поліхромний різновид природного мінералу має червону або рожеву середину в оточенні зеленої облямівки. Таке унікальне забарвлення, що нагадує кавун, і стало причиною назви кристалів.

Здавна в Індії цей мінерал вважали традиційним чоловічим талісманом, що підвищує чоловічу потенцію і привабливість в очах жіночої статі. Жінкам кавуновий турмалін носити не давали, оскільки боялися, що самоцвіт зробить їх ненаситними в плотських утіхах.

Основним місцем видобутку кавунового самоцвіту є Бразилія. Камінь добувають в шахтах Анголи, Замбії, Мозамбіку і Танзанії. Цей різновид природного мінералу не відрізняється від інших представників турмалінових. Йому також притаманний сильний дихроїзм і п’єзоелектричний ефект.

Як правило, форма кристалів кавунового турмаліну стовбчаста, гілчаста, призматична, шестовата. На його гранях завжди присутня чітко виражена вертикальна штрихівка. На відміну від інших різновидів турмалінів, ці кристали не тільки не піддають термообробці, але часто навіть не використовують огранювання. Робиться це для того, щоб не зіпсувати, не порушити ту унікальну красу, яку створила сама природа.

«Кавуновий турмалін» демонструє себе у всій красі і, дійсно, нагадує часточку кавуна. Саме тому ювеліри нарізують неогранований кристал тонкими пластинами, підкреслюючи всю красу і незвичайний ефект каменю. Іноді зустрічаються поперечні кристали іншого типу. У них зелений центр облямований рожевим.

«Кавуновий турмалін» не відрізняється від інших природних мінералів і має здатність випромінювати інфрачервоні промені і негативно заряджені іони. Характеристики мінералу дозволяють йому блокувати електромагнітні випромінювання. Такі можливості каменів широко використовуються в медичних приладах.

Самоцвіт «кавуновий турмалін» – універсальний лікувальний матеріал. Він корисний при хворобах печінки, кровообігу, недоліках шкіри. Допомагає зберегти молодість, позбавляє від судом і болів в суглобах, зміцнює пам’ять, очищає судини.

Догляд за каменем не відрізняється від догляду за іншими дорогоцінними каменями. Теплий мильний розчин, м’яка серветка – засоби для очищення самоцвітів. Вартість поліхромного різновиду є середньою для всіх турмалінів і становить від $ 120 до $ 900 за карат.

Залишити коментар