Кілька фактів про британських біфітерів

Біфітери – неофіційна назва церемоніальної варти лондонського Тауера (стародавній замок), офіційна англійська назва – Yeomen Warders.

До цієї церемоніальної варти набирають відставних унтер-офіцерів Збройних сил Великобританії, що мають бездоганну репутацію. Формування біфітерів відбулось ще за часів короля Англії і Уельсу з династії Тюдорів Генріха VII (1457-1509 р.). Хоча сьогодні біфітери лише формально відповідають за нагляд за ув’язненими Тауеру і охорону королівських регалій, на практиці виконують функції екскурсоводів і самі є популярними для туристів.

В XI столітті, коли почалася історія найвідомішого англійського замку, вони були його охоронцями, cьогодні ці вартові в яскравих костюмах є гідами для туристів під час екскурсій по Тауеру і символом англійського королівського дому.

Кілька фактів про британських біфітерів
Йомени Тауера

Був час, коли стражник-йомен міг вийти у відставку і передати своє місце у спадок. Вважалося, що йомену дуже не пощастило, якщо він помер на службі і не встиг продати своє місце. Закінчилася ця традиція тільки в 1826 році. Тоді герцог Веллінгтонський видав наказ, що стати йоменом може стати тільки особа, що пройшла військову службу і відзначилася на ній.

Кілька фактів про британських біфітерів
Біфітер-екскурсовод в Тауері

Спочатку всі біфітери повинні були не тільки нести свою службу в Тауері, але і жити там. Разом з ними в фортеці, крім в’язнів і членів королівської сім’ї, жили ще сотні інших людей, здебільшого слуг. Сьогодні йомени як і раніше живуть в Тауері. У стінах середньовічної фортеці їм надають квартири за розумну орендну плату. Безумовно, в наші дні більшість з них має житло і за стінами фортеці, де можуть відпочити від службової метушні.

Кілька фактів про британських біфітерів
Супер-ексклюзивний клуб Yeoman Warders відкритий тільки для 37 членів і гостей. Усередині прикрашений червоними шкіряними лавками і похмурими атрибутами минулого Вежі.

В сучасному Тауері є тепер дуже примітний паб під назвою Yeoman Warders Club. Потрапити в нього, правда, можна тільки будучи стражником-йоменом або за запрошенням одного із охоронців. Саме там подають справжній джин Beefeater і гірке пиво Beefeater, яке виробляють спеціально для йоменів британською пивоварнею Marston’s.

Кілька фактів про британських біфітерів
Біфітери щовечора беруть участь в Церемонії Ключів.

У Тауері і сьогодні шанують вікові традиції. Наприклад, кожен день проходить церемонія закриття фортеці на ключ, а перед візитом членів королівської сім’ї біфітери перевіряють підвал на наявність змовників – найдавнішій традиції вже 700 років.

Кілька фактів про британських біфітерів
Рейвенмастер – доглядач воронів

Доглядач воронів – одна з почесних посад біфітерів. Бути біфітером – це вже честь, а бути «рейвенмастером» почесно подвійно.

У Тауері і сьогодні живе багато воронів. Коли саме птиці оселилися тут невідомо, але дуже швидко вони стали одним з його символів. Тоді ж і з’явилося повір’я: коли останній ворон покине Тауер, завалиться британське королівство.

Кілька фактів про британських біфітерів
Повсякденна уніформа біфітерів – темно-синя з червоною обробкою. Для державних церемоній та випадків, коли монарх відвідує Тауер, у них є червона із золотом уніформа.

Саме тому Карл II видав указ, згідно з яким воронів в фортеці завжди має залишатися не менше шести. А стежити за птахами повинен «рейвенмастер».

Кілька фактів про британських біфітерів
Мундир біфітера шиється індивідуально

Мундир для кожного біфітера шиють індивідуально по знятим з кожного міркам. Традиційно правоохоронці носять повсякденне форму темно-синіх кольорів – цю форму було введено в 1858 році. Але більш відомим є «тюдоровське государеве плаття» – червона з позолотою форма. Сьогодні її використовують тільки для урочистих заходів. Виникла червоно-золота форма в 1549 році і з тих пір майже не змінилася.

Кілька фактів про британських біфітерів
Біфітери на службі: Бармени, екскурсоводи, клерки

В даний час в Тауері служить 37 біфітерів. Раніше почесних вартових було більше, проте сьогодні у великій кількості охоронців просто немає потреби. Кожен з них, крім «церемоніальних» обов’язків, виконує ще якусь функцію.

Бармен, що працює в місцевому пабі, також є біфітером. Інші проводять екскурсії або виконують інші найрізноманітніші обов’язки.

Кілька фактів про британських біфітерів
Правоохоронці живуть разом зі своїми сім’ями на території фортеці в будинках, деякі з яких побудовані ще в XIII столітті.

Справжня назва почесної варти – «Yeomen Warders», що перекладається, як «стражники-йомени». Їх корпус входить в королівську лейб-гвардію. Назва «Beefeater» є народною і походить від слів «beef» – ​​яловичина і «eater» – їдець. Історики вважають, що неофіційна назва з’явилася завдяки привілеї йоменів їсти м’ясо з королівського столу в будь-яких кількостях.

Кілька фактів про британських біфітерів
Фортецю вже не використовують в якості в’язниці

Фортеця тепер не є в’язницею. Вже багато років в підземелля Тауера спускаються хіба що туристи і службовці. Останній раз камери в підземеллі використовували в 1941 році, коли у Великобританії заарештували одного із соратників Гітлера. Примітно, що багато біфітерів тоді взяли у нього автограф.