Категорії
Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Ківано

Хімічний склад м’якоті плоду ківано,
Дія м’якоті плоду ківано.

Ківано (Cucumis metulifer) – однорічна трав’яниста рослина родини Cucurbitaceae (гарбузові).
Народні назви: африканський огірок, англійський помідор, рогата диня або «ангурі».

Рослина ківано – екзотична ліана довжиною до 3-х метрів, має тонкі, але міцні пагони, досить жорстку шкірку.

Ківано
Ківано на грядці

Батьківщиною ківано є Африка, успішно культивується в Південній Америці та на Антильських островах.

У порівнянні з деякими іншими рослинами з даного сімейства, ківано майже невразливий перед шкідниками та хворобами. Крім цього, рослина дуже плідна і відрізняється простотою вирощування та догляду. У зв’язку з цими властивостями, африканський огірок почали дуже успішно вирощувати в таких країнах, як Ізраїль, Великобританія, Нова Зеландія, Італія, Болгарія, а також в деяких штатах США. Але рогата диня має один-єдиний недолік – надчутливість до добових коливань температури, а також непереносимість негативних температур навколишнього середовища. Тому селекціонери вивели особливий сорт ківано «Зелений Дракон», спеціально призначений для вирощування в середній і південній частині Європи, а також в теплицях.

Ківано
Ківано, квітка рослини

Ківано – дводомна рослина. Квітки – жовті, зі зрослопелюстковим віночком. Листя серцеподібні, з гострими нерівнозубчатими лопатями. Плід ківано нагадує невелику жовтого, оранжевого або червоного кольору овальну диню, вкритою м’якими загостреними конічними наростами – шипами. Довжина плоду – до 15 см. М’якоть плоду ківано – світло-зелена з желеподібною текстурою, з великою кількістю дрібного білого їстівного насіння, довжиною до 1 см.

Ківано
Ківано, насіння рослини

За смаком ківано нагадує щось середнє між бананом, огірком, динею і лаймом, в залежності від сприйняття людини, яка скуштувала цей плід. В будь-якому випадку можна стверджувати, що ківано володіє дуже приємним кисло-солодким смаком, через що є дуже корисним у спеку – плід розрізують на дві частини і м’якоть вичерпують ложечкою. Стиглу м’якоть нерідко використовують в якості добавки до десертів, салатів, кремів і тортів. Очищені від шкірки часточки цього плоду є чудовою прикрасою для молочних коктейлів або фруктового морозива. У всьому світі широкою популярністю користується блюдо, приготоване з морських продуктів, м’яких сортів сиру і ківано. А мариновані чотириденні зав’язі африканського огірка вважають справжнісіньким делікатесом.

Ківано
Плід ківано

Недозрілі плоди африканського огірка нерідко використовують в декоративних цілях. Їх розрізають навпіл і ретельно очищають від м’якоті, потім колючу оболонку добре висушують – з неї виходить унікальний посуд – наприклад, тарілка або стакан для коктейлю.

Ківано
Ківано, розріз плоду

Хімічний склад ківано. У своєму складі в 100 г м’якоті плодів ківано міститься вуглеводів до 7,56 г, жирів – 1,26 г, протеїнів – 1,78 г; вітаміни (вітамін А – до 7 мкг, бета-каротину – до 88 мкг, тіаміну (В1) – до 0,025 мг, рибофлавіну (В2) – до 0,015 мг, ніацину (В3) – до 0,565 мг, пантотенової кислоти (В5) – до 0,183 мг, піридоксину (В6) – до 0,063 мг, фолієвої кислоти (В9) – до 3 мкг, вітаміну С – до 5,3 мг); мінеральні речовини (кальцію – до 13 мг, міді – до 0,020 мг, заліза – до 1,13 мг, магнію – до 40 мг, марганцю – до 0,039 мг, фосфору – до 37 мг, калію – до 123 мг, натрію – до 2 мг, цинку – до 0,48 мг), води – до 88,97 г. Харчова цінність – 44 ккал в 100 г плоду.

Ківано
Розрізаний плід ківано

Дія ківано. Африканський огірок є низькокалорійним продуктом, тому часто використовується в дієтичному харчуванні. Він корисний при захворюваннях серцево-судинної системи, а також при цукровому діабеті. М’якоть ківано є досить клейкою речовиною і застосовується зовнішньо при порізах, оскільки здатна зупиняти кров і перешкоджає потраплянню шкідливих мікроорганізмів в ранку.

М’якоть і сік плодів ківано добре втамовують спрагу, мають легку сечогінну і м’яку проносну дію.

У народній медицині м’якоть і сік плодів ківано використовують як вітамінний, легкий сечогінний і послаблювальний засіб. Зовнішньо застосовують при плямах і вуграх.

Протипоказання: людям з алергічною реакцією на овочі та фрукти, слід проявляти обережність при вживанні ківано.

Залишити відповідь