Категорії
Природа Тварини

Колібрі (Trochilidae)

Колібрі – родина дрібних птахів. Відносять до ряду серпокрильцеподібні (Apodiformes) або згідно таксономії Сіблі – Алквіста (англ. Sibley-Ahlquist taxonomy, класифікація заснована на дослідженнях порівняльної гібридизації геномів).

Колібрі виділені в самостійний ряд колібріподібні (Trochiliformes) довгокрилі. Розмір птахів Trochilidae від джмеля до ластівки, довжиною 5 – 21,5 см і вагою 1,6 – 20 г.

Поширені від Південної Аляски і Лабрадору до Вогненної Землі. Різноманітність видів особливо спостерігається в тропіках.

Колібрі (Trochilidae)
Довгий дзьоб колібрі

Опилюють рослини. Об’єкт промислу – пір’я. Єдиний в світі птах здатний літати в зворотньому напрямку і зависати в повітрі.

Колібрі пристосувалась добувати нектар із квітки: довший за тіло тонкий дзьоб, довгий, бахромистий, згорнутий в трубочку язик.

Потребу білка пташки поповнюють поїдаючи дрібних комах, павучків, личинок. Нектар має рідку консистенцію, із стравоходу надходить одразу в дванадцятипалу кишку, минаючи шлунок, а комахи і павуки перед цим спочатку перетравлюються в шлунку. У колібрі висока швидкість обміну речовин. Щоб заповнити втрату енергії, колібрі за один прийом їжі з’їдає корму майже в 2 рази більше за свою вагу.

Колібрі (Trochilidae)
Охристий колібрі

Під час польоту навколо тіла пташки видно строкатий ореол – крильця тремтять зі швидкістю 50-80 помахів в секунду (чим менше розміри тіла, тим більше помахів).

Колібрі (Trochilidae)
Колібрі (Trochilidae)

Розмір серця колібрі займає майже половину довжини тіла, частота серцевих скорочень досягає 1000 ударів за хвилину. Вночі температура тіла знижується до 17-21 °C, обмін речовин сповільнюється.

Колібрі-бджілка (Mellisuga helenae) – найменший вид сімейства колібрі і найменша жива пташка в світі.

Колібрі (Trochilidae)
Птах колібрі-бджілка

Довжина тіла Mellisuga helenae 5 – 6 см і вага 1,6-2 г. Мешкають на Кубі і на острові Хувентуд.

Колібрі (Trochilidae)
Самець колібрі бджілки

Самець колібрі-бджілки має червонувато-рожеве пір’я на голові і горлі, зеленувато-блакитне на спині і сіро-біле на грудях. Самець трохи менше самиці.

Колібрі (Trochilidae)
Самиця аметистового колібрі

Самиця забарвлена менш яскраво – зверху зелена з невеличкими домішками блакитного, знизу блідо-сірого кольору, кінчики пір’я хвоста білуваті, має округлий вигляд.

У променях сонця колібрі-бджілка виграває кольорами веселки.

Колібрі (Trochilidae)
Самиця аметистового колібрі
Колібрі (Trochilidae)
Самиця колібрі бджілки

Гніздо самиця колібрі-бджілки робить сама у формі чаші з павутиння, зі шматочків кори, лишайників.

Гніздо біля 2,5 см в діаметрі, пташечка закріплює його прищеплюючи до рослині. Відкладає тільки два яйця за один раз. Яйця не більше горошини. Висиджує і займається вихованням пташенят також самиця.

Колібрі (Trochilidae)
Гніздо колібрі

За 1 секунду Колібрі-бджілка робить понад 80 помахів крил, може зависнути в польоті на квіткою.

Колібрі (Trochilidae)
Яйця колібрі бджілки

Харчується Колібрі-бджілка переважно нектаром, іноді комахами, павучками. У процесі життєдіяльності пташка переносить пилок з квітки на квітку. Протягом дня обпилює понад 1500 квітів.

Колібрі (Trochilidae)
Квітка соландра крупноквіткова

Улюблена рослина Колібрі-бджілки соландра крупноквіткова (ліана) – найкраще джерело нектару.

Залишити відповідь