Категорії
Різне

Контактні лінзи, що «стріляють» лазером

Вчені з Сент-Ендрюського університету (Шотландія) створили ультра-тонку гнучку плівку, здатну випромінювати лазерне світло. Дослідники провели її успішне випробування на контактних лінзах, продемонструвавши реальну можливість випускати лазерні промені з очей. Про виконану роботу вчені повідомили в журналі Nature Communications.

Не поспішайте бігти і купувати візор Циклопа. Лазерний промінь, що створюється цією плівкою, дуже слабкий і не здатний викликати ніяких пошкоджень. Вчені кажуть, що така сама технологія, швидше за все, може бути застосована для створення міток безпеки або, можливо, в якості такого собі бардкоду.

«Ми продемонстрували процес виробництва і роботу малопотужної лазерної плівки, безпечної для органічного застосування, яка володіє великою гнучкістю і дуже легка. Її фізичні властивості в поєднанні з можливістю генерації малопотужного лазерного променя, що володіє різними параметрами вихідного спектра, дозволяють використовувати її для виробництва міток безпеки і застосовувати на самих різних поверхнях, включаючи грошові банкноти, контактні лінзи і нігті», – повідомляють вчені в опублікованій статті.

Товщина плівки менше однієї тисячної міліметра. Крім того, вона гнучка, тому її легко можна адаптувати для використання, наприклад, в полімерних банкнотах або в м’яких пластикових виробах, наприклад, в тих же гнучких контактних лінзах.

Як повідомляє портал IEEE Spectrum, лазерний промінь плівка створює за допомогою вдрукованих в її тонкі полімерні мембрани нанорозмірних решіток. Як повідомляють вчені, одержувані мембрани потім можна інтегрувати в інші поверхні.

При висвітленні іншим лазером, плівка починає випускати свій власний лазерний промінь з довжиною хвилі 420-700 нанометрів, що визначено структурою і матеріалом решітки. Однак дослідники відзначають, що при бажанні параметри можна налаштувати під свої потреби, і тоді плівка буде випромінювати свою довжину хвилі і навіть випромінювати лазер як закодований сигнал у вигляді нулів і одиниць, як в баркоді.

Контактні лінзи, що «стріляють» лазером
Лазерна мембрана на оці корови

Створюваний плівкою лазер малопотужний – близько 1 нВт (це одна мільярдна одного Ватта), що вкрай мало навіть для того, щоб створити ледь видиме світло. Але цієї потужності, кажуть вчені, цілком достатньо для того, щоб лазерний промінь розпізнав сканер, що відкриває для плівки перспективу використання в якості основи для міток безпеки.

«У цьому випадку буде дуже складно підробити лазерний промінь з потрібною довжиною хвилі», – коментує старший дослідник, фізик Мальте Гатер із Сент-Ендрюського університету.

Для перевірки працездатності плівки команда вчених інтегрувала мембрану в контактні лінзи, після чого використовувала її на наявному витягнутому оці корови (зображення вище). Їх досить часто використовують в подібних тестах, оскільки вони мають схожі структурні особливості з людським оком.

Роботу плівки також перевірили, помістивши її на ніготь одного з дослідників. В обох випадках мембрана виробляла лазерний промінь, і, що більш важливо, його потужність постійно перебувала в безпечній межі, що говорить про можливість його багаторазового безпечного використання в тих же контактних лінзах.

За словами розробників, перехід від прототипу до масового виробництва подібної плівки можна налагодити без проблем.

«Використовуючи недавно розроблену технологію рулонного нанодруку, а також технологію органічних друкованих чорнил, можна налагодити масове виробництво лазерної плівки при низькій вартості кінцевого продукту», – зазначили вчені.

Залишити відповідь