Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Конвалія

Хімічний склад конвалії,
Дія конвалії,
Способи застосування конвалії.

Конвалія звичайна (Convallaria majalis L.) – багаторічна трав’яниста рослина висотою 15-20 см, з довгим білим зеленим кореневищем і пучком тонких коренів. Належить до родини Liliaceae (лілійні). Народні назви: кукурички, маївка, ванник, вовча фіалка, купена, ранник.

Конвалія
Конвалія, склад рослини

Стебло укорочене, з 2 прикореневими широколанцетними гладкими листками і з 3-7 чашоподібним вагінальним листям. Квіткова стрілка виходить з підземного кореневища і несе однобоку квітучу кисть.

Квітки білі, запашні, пониклі. Плоди – округлі оранжево-червоні ягоди. Цвіте в травні-червні, плоди дозрівають у вересні.

Зростає в листяних, соснових і змішаних лісах, на лісових галявинах, серед чагарників, по берегах річок, струмків, на заливних луках, галявинах, а також давно культивується як садова рослина. Поширена широко по всій європейській частині материка, в Східному Сибіру, на Далекому Сході і Сахаліні.

Для лікування використовують квіти і листя. Заготовляють конвалію під час цвітіння, зрізують ножами або серпами верхню частину рослини на рівні 4-5 см від землі тільки в суху погоду, після висихання роси.

Зрізані рослини пухко складають у кошики, квітки для кращого збереження перекладають листям. Квітки і листя сушать порізно, розкладають тонким шаром на полотнах і ситах, в сушарках при температурі 50-60 ° С або в добре провітрюваних приміщеннях на горищах.

Зберігають сухі квіти в скляних і порцелянових банках з кришками або в дерев’яних ящиках, обкладених папером. Термін зберігання 1 рік.

Суху траву (стебла, листя) пакують у мішки або тюки по 50 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах в групі сильнодіючої сировини. Термін зберігання до 2 років.

Хімічний склад конвалії. Надземна частина конвалії містить серцеві глікозиди (конваллятоксин, конваллотоксол, конваллозид, глюкоконваллозид та ін.), сапонін конваллярин, ефірну олію, аспарагін, яблучну і лимонну кислоти, крохмаль і інші речовини. У листі виявлено вітамін C (до 120 мг / 100 г), а в квітках – флавоноїди, кумарини, лікопін і фарнезол.

Дія конвалії. Конваллятоксин і інші глікозиди активно діють на серце, підвищують скоротливі властивості міокарда, а конваллярин володіє проносними властивостями.

Надземна частина квітучої конвалії зменшує збудливість центральної нервової системи і є діуретичним засобом, усуває тахікардію і зменшує застійні явища.

Препарати конвалії діють швидко, але короткочасно. Вплив квіток конвалії більш ефективні в поєднанні з коренем валеріани.

Конвалія
Конвалія

У медицині конвалію визнано хорошим засобом при різних захворюваннях серця. Настоянки, настої, ампульні препарати, застосовують при неврозах серця, при гострій і хронічній серцевій недостатності, обумовленої пороками серця і слабкістю серцевого м’яза.

Препарати конвалії протипоказані при різких органічних змінах серця і судин, гострому міокардиті, ендокардиті і гостро вираженому кардіосклерозі.

У народній медицині конвалія є популярним народним засобом при різних серцевих захворюваннях. Настоянку застосовують при серцевих захворюваннях, при захворюваннях від важкою розумовою або фізичною роботи, при набряках, астмі, малярії, епілепсії, судомах, паралічі, головному болю і болю в шлунку, безсонні.

Порошок квіток конвалії нюхають при сильному нежитю.

Способи застосування конвалії:

– як заспокійливий засіб при неврозах серця приймати настій: 1 столову ложку сухих квіток або трави конвалії залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити, вживати по 1 столовій ложці 3 рази на день;

– при болях в серці, неврозах приймати по 10-15 крапель з водою 2 3 рази на день настоянку: свіжі квіти конвалії помістити в півлітрову пляшку, заповнити ¾ її обсягу, залити 70% -м спиртом в співвідношенні 1:10, настоювати 2 тижні, процідити;

– при болях в серці, тахікардії приймають по 20-30 крапель з водою 3 рази на день краплі Зеленіна: суміш настоянки валеріани, конвалії, беладони і ментолу;

– при тахікардії, болях в серці приймати 20 крапель настоянки конвалії і 20 крапель настоянки валеріани з водою 3 рази на день.

Залишити відповідь