Категорії

Categories: Різне

Коронавірус: симптоми і профілактика

Коронавірус – це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи і шлунково-кишкового тракту. За походженням коронавірус є зоонозною інфекцією.

Існує кілька різновидів коронавірусу, що викликає захворювання у людини.

Залежно від генетичних властивостей збудника виділяють кілька груп вірусів:
– віруси людини HCoV-226Е;
– віруси людини HCoV-OC43, кишкові збудники HECoV;
– коронавіруси SARS-CoV і MERS-CoV;
– ротавіруси людини HNoV.

Коронавірус у людини першої або другої групи є збудником не важких респіраторних вірусних інфекцій. Найбільш складні клінічні прояви можна спостерігати при зараженні наступними збудниками:

– вірус SARS-Cov викликає розвиток атипової пневмонії або важкого гострого респіраторного синдрому;
– вірус MERS-CoV викликає середньосхідний респіраторний синдром, для якого є характерним розвиток гострої пневмонії і ниркової недостатності;
– вірус 2019 nCov викликає розвиток респіраторного дистрес-синдрому – небезпечне для життя запальне ураження легень, що характеризується дифузною інфільтрацією і важкою гіпоксемією (зниженням кількості кисню в крові).

Етіологія захворювання. Коронавірусну інфекцію викликають РНК-геномні віруси роду Coronavirus. Коронавірус оточений суперкапсидом (зовнішня білкова оболонка вірусів), який пронизаний рідко розташованими шипами, що мають будову тонких шийок і розташованих на них кулястих головок, що за зовнішнім виглядом нагадує корону.

Для людини хвороботворними є респіраторні і кишкові коронавіруси. Найчастіше зустрічається респіраторний різновид захворювання, який діагностується, як гостра респіраторна вірусна інфекція. Загалом віруси нестійкі у зовнішньому середовищі і миттєво гинуть при температурі понад 50 градусів, руйнуються під дією хлороформу, формаліну, етилового спирту або ефіру. Але коронавірус добре переносить заморожування.

Шляхи зараження і механізми розвитку захворювання. Причинами коронавірусу є мутації, в результаті яких з’являється новий тип вірусу. Джерелом коронавірусної інфекції, зазвичай є хвора людина, при чому період контагіозності невизначено довгий.

Джерелом коронавірусу можуть бути деякі тварини (мавпи, птахи, змії та інші). Припускають також, що джерелом нового типу збудника nCov2019, можливо, були кажани. В даний час також немає даних, чи можуть домашні тварини (такі, як собаки чи кішки) бути переносниками коронавірусу nCov2019.

Загалом вірус передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, фекально-оральним шляхом. До факторів передачі відносяться виділення носоглотки, блювотних мас, фекалії птахів, тварин, хворої людини.

У людей сприйнятливість до коронавірусів дуже висока, до захворювання схильні всі вікові групи. Антигенна різнорідність вірусів обумовлює значну частоту повторного інфікування збудниками інших серологічних типів.

На сьогоднішній день патогенетичні механізми розвитку коронавірусною інфекції вивчені недостатньо. Вхідними воротами для інфекції є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. При ураженні збудником nCov2019 інфікування стрімко поширюється на бронхи і легені.

При фекально-оральному механізмі передачі захворювання проявляється у вигляді ураження шлунково-кишкового тракту.

Захворювання супроводжується синтезом антитіл, які не гарантують захисту від повторного зараження.

Клінічні прояви. Для більшості коронавірусних інфекцій інкубаційний період складає 2-3 доби. Однак, для коронавірусу nCov2019 цей період може становити від 1 до 14 днів (в середньому 10 днів).

Протягом усього інкубаційного періоду людина може заражати інших. Захворювання, найчастіше, протікає як звичайний грип, парагрип або будь-яка інша гостра респіраторна інфекція з усіма характерними для них ознаками.

Характерні симптоми коронавірусу при респіраторної формі:
– біль при ковтанні, чханні;
– риніт;
– головний біль;
– кашель;
– прояви гіпоксії;
– підвищення температури;
– озноб;
– м’язовий біль.

На початковому етапі зараження новим типом збудника ознаки коронавірусу збігаються з усіма ознаками звичайної застуди: сухий кашель, слабкість, підвищення температури. У деяких пацієнтів відзначаються ураження очей (кон’юнктивіт) і діарея. Якщо захворювання протікає в легкій формі, запалення легень не розвивається і весь патологічний процес обмежується слабо вираженими симптомами. У таких випадках температура може майже не підніматися або взагалі залишатися в межах норми.

При важких формах захворювання стан пацієнта швидко погіршується, піднімається дуже висока температура, з’являється непродуктивний наполегливий кашель, розвивається дихальна недостатність. Стан хворого значно погіршується, якщо є супутні захворювання.

Особливості захворювання у дітей. У дітей інфікування може поширюватися на нижні відділи дихальних шляхів, викликаючи біль в грудях при диханні і задишку. Спостерігається запалення гортані, шийний лімфаденіт, свистячі і сухі хрипи в легенях.

Особливості перебігу та ускладнення. При звичайній коронавірусній інфекції повне одужання зазвичай настає через 5-7 днів. Віруси mers і sars cov зазвичай ускладнень не викликають і прогноз захворювання сприятливий.

Якщо захворювання протікає у важчій формі, на одужання може піти два і більше тижнів.

У важких випадках наслідки від коронавірусної атаки вкрай несприятливі: виражена інтоксикація, ознаки набряку легень, прогресуюча гостра дихальна недостатність, поліорганна недостатність. Прогноз при такому перебігу захворювання несприятливий.

Діагностика. Провести діагностику коронавірусу тільки по клінічній картині неможливо – симптоми коронавірусу повністю ідентичні симптомам інших респіраторних інфекцій. Швидко визначити наявність коронавірусу в організмі дозволяють тест-системи.

Діагноз «коронавірусна інфекція» може бути підтверджений тільки лабораторними методами діагностики:
– виділення вірусу за допомогою ЗТ-ПЛР та ІФА;
– виявлення його антигену в епітеліальних клітинах носа за допомогою імуноферментного аналізу;
– визначення титрів специфічних антитіл.

Матеріалом для дослідження служать слиз, харкотиння, кров, сеча та ін.

При підозрі на розвиток пневмонії лікар призначає рентгенографію.

Диференціальна діагностика коронавірусу проводиться з риновірусною інфекцією, РС-інфекцією, бактеріальними і вірусними гастроентеритами.

Лікування. Лікування коронавірусу легкої форми або середньої тяжкості включає симптоматичне лікування – препарати для зниження температури, протикашльові засоби, препарати від нежитю і т.д.

В основі лікування важких форм коронавірусу лежить медикаментозна терапія.

Фармакотерапія коронавірусу:
– противірусні препарати;
– специфічні імуноглобуліни;
– кортикостероїди.

Кортикостероїди призначаються при прогресивному погіршенні клінічної картини, тривалій лімфопенії, зниженні насичення крові киснем.

При розвитку тяжких ускладнень показаним є застосування антибіотиків, проведення штучної вентиляції легень.

Хороші результати були отримані при введенні важким пацієнтам плазми крові від перехворілих на атипову пневмонію.

Профілактика.
На сьогоднішній день специфічних заходів профілактики коронавірусу немає – вакцину ще не розроблено.

При наявності певних симптомів захворювання рекомендується перебувати вдома.

У період великої захворюваності необхідно максимально обмежити контакти з людьми, уникати стовпотворіння, не відвідувати місця великого скупчення людей.

Заходи профілактики коронавірусу:
– не відвідуйте регіони, де найбільш часто зустрічається коронавірусна інфекція;
– одягайте засоби індивідуального захисту (маски);
– регулярно мийте руки;
– при можливості обмежте контакти на близькій відстані;
– гуляйте більше на свіжому повітрі в парках, скверах, далеко від людей;
– для зміцнення місцевого імунітету дотримуйтеся температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів, підтримуйте необхідну вологість – від 40 до 60%;
– житлове приміщення частіше провітрюйте;
– зволожуйте слизові оболонки верхніх дихальних шляхів сольовими розчинами.

Recent Posts

Закуски з оселедця (п’ять рецептів)

Рольмопси, Оселедці у пряному маринаді, Матіяси – молоді голландські оселедці, Оселедець у медовій підливі, Пструг маринований.Читати далі Закуски з оселедця…

2 дні ago

Вміє відростити собі голову

Гідрактинія (Hydractinia) - тварина, що здатна заново відростити собі голову. Як вона це робить? Чи може мешканець морських глибин, який…

4 дні ago

Коли прищеплюється тіньова економіка

Тіньова економіка прищеплюється ще в дитинстві, коли вчителька каже: «Один пишемо, два - в умі!»Читати далі Коли прищеплюється тіньова економіка

4 дні ago

Картопляний торт з начинкою

Рецепт смачного овочевого торта з начинкою з плавленого сиру, варених яєць і подрібненої зелені, для соковитості коржі торта вкривають тонким…

4 дні ago

Хропунам необхідно відмовитися від вечері

Що можуть зробити хропуни для того, щоб дати своїм близьким можливість спокійно спати? Схуднути, – вважають німецькі вчені.Читати далі Хропунам…

5 днів ago

Припухлість суглобів зніме… кизил

Якщо турбує біль у суглобах та з'явилася припухлість, приготуйте лікувальний настій кизилу.Читати далі Припухлість суглобів зніме… кизил

5 днів ago