Кортадерія

Пампасна трава або кортадерія селло (Cortaderia selloana Asch. et Graebn.) – вид багаторічних трав’янистих рослин сімейства Gramineae (злакові).

Вид Cortaderia selloana в 1818 році названий Олександром фон Гумбольдтом на честь німецького ботаніка і натураліста Фрідріха Селло. Назва роду Cortaderia через загострені краї листя рослини походить від іспанського слова «Cortar» – «різати». Батьківщиною виду є пампаси – степові зони південного сходу Південної Америки (Бразилія, Аргентина, Чилі) і Нової Зеландії (холодостійкість – зона 7-8).

Злакова рослина кортадерія утворює щільні, великі кущі. Розвинуте кореневище потужне, росте углиб, через що позбутися кортадерії буває вкрай складно. Стебла рослини високі, округлі, довжиною до 2-3 (іноді до 4) метрів, утворюють дуже густі дернини.

Вічнозелене численне листя трави кортадерії в основному прикореневе, лінійне, блакитно-зеленого або сріблясто-сірого кольору, шорстке (по краю дрібнозубчасте), довге, тонке і дугоподібно відігнуте, довжиною 1-2 м і до 1 см в ширину, з дуже гострими відтягнутими кінчиками, тому цю рослину слід обережно брати в руки.

Рослина дводомна. Суцвіття – густа срібляста волоть, складається з 3-7 квіток, довжиною 15-30 см (іноді до 50 см). Квітки переважно дрібні, зі зрослими лусками, шкірясті, зібрані в 4-7 квіткові колоски, довжина квітконосів заввишки 2-3 м.

Жіночі колоски опушені довгими шовковистими волосками, чому суцвіття здаються сріблясто-білими, іноді золотистими, рожевими або навіть пурпурного відтінків. Чоловічі квітки – голі. У серпні-жовтні з центру листової розетки з’являються прямостоячі щільні стебла. Їх верхівку прикрашає складна волоть довжиною 30-50 см. Складається вона з безлічі колосовидних суцвіть.

У Південній Америці листя рослин застосовують при виготовленні паперу, як кормову траву для худоби. Висушені пухнасті різнокольорові волоті використовуються для складання зимових сухих букетів, створення квіткових композицій і в інших декоративних цілях.

В саду трава кортадерія привертає до себе увагу зеленим фонтаном рослинності висотою з людський зріст. Жорсткі листові пластини згинаються по дузі і утворюють суцільний каскад. Пишні різнокольорові мітелки нікого не залишають байдужим.

Як декоративна рослина кортадерія культивується в Північній Америці і Австралії, використовується для озеленення південних районів Європи. В роду кортадерії зареєстровано понад 25 видів рослин.

У садівництві з часів Вікторіанської епохи найбільшого поширення отримала трава пампасна (Cortaderia Selloana), мініатюрні квіти якої зібрані в колоски, а останні – в великі волотисті суцвіття.

Навколо цих квіток ростуть довгі м’які волоски сріблястого, білого або рожевого забарвлення. Саме вони надають рослині декоративного вигляду.

Кортадерія
Cortaderia selloana

Популярні культурні сорти кортадерії:
– Cortaderia Albolineata – невеликі рослини, що досягають 2-х м у висоту, листя строкаті, з жовтими кінчиками;
– Cortaderia Sunningdale Silver – у висоту росте до 4 м, з дуже густими пухнастими мітелками, цей сорт Королівським садівничим товариством нагороджений премією AGM;
– Cortaderia Andes Silver – висота рослини до 2-х м, суцвіття сріблясто-білі, холодостійкість – зона 6-7;
– Cortaderia Monstrosa – висота до 2-х м, листя сіро-зелене, суцвіття великі, білі, холодостійкість – зона 8;
– Cortaderia Patagonia – висота до 2-х м, листя сіро-зелене, суцвіття – сріблясто-біле пишне колосся, сорт відносно холодостійкий – зона 6;
– Cortaderia Pumila – висота – 1,2 м, листя сіро-зелені, суцвіття білі, один з найбільш холодостійких сортів – зона 6;
– Cortaderia Rendatleri – зарості висотою до 2,7 м, суцвіття великі, пурпурно-рожеві, холодостійкість – зона 8;
– Cortaderia Rosea – теплолюбна рослина висотою до 2-х м, суцвіття сріблясто-білі з рожевим відтінком, холодостійкість – зона 8;
– Cortaderia Silver Comet – висота – 2,4 м, суцвіття білі, листя мозаїчні, з білими поздовжніми смугами і штрихами, холодостійкість – зона 8.

Кортадерія
Кортадерія рожева

Кортадерія чудово виглядає на ділянці в групових і одиночних посадках. Окремими рослинами або невеликими групами цього злаку можна прикрасити газон, узлісся, відкриту терасу, берег водойми.

Контейнери з пампасовою травою можуть стати чудовою прикрасою тераси, патіо, берегової зони водойми. Густі зарості послужать прекрасним фоном для квітника. Поруч з кортадерією добре виглядають троянди, півонії, вербени, деревій повстяний, молочай, ехінацея, рудбекія тощо.

Її можна розміщувати на голій землі або посеред газону. Зелені каскади кортадерії використовують для декорування водойм, але висаджувати їх у самої кромки води не варто. Не садять кортадерію також біля доріжок – її колюче і жорстке листя може поранити.

Посадка і догляд за кортадерією. Пампасна трава легко пристосовується до зовнішніх умов і може рости в широкому діапазоні навколишніх середовищ і кліматів, виробляє надзвичайно багато насіння.

Кожна нова рослина протягом життя здатна утворити понад мільйон насіння. Тому в деяких місцях (наприклад, Каліфорнія, Гаваї або Зелена Іспанія) цей вид вважається інвазивним, в той же час в Новій Зеландії і Південній Африці з цих же причин кортадерію заборонено продавати і поширювати. Спалювання не вбиває пампасну траву – коріння залишаються неушкодженими, зате з нею допомагає впоратися хімічна прополка.

Зарості кортадерії розростаються досить швидко. Розмножується рослина насінням, яке рекомендується висівати навесні, і розподілом дернини. Навесні, коли вже встановиться тепла погода і рослина прокинеться від зимової сплячки, лопатою можна відокремити частину куща і пересадити з грудкою землі на нове місце. Викопувати всю куртину немає необхідності.

Щоб виростити дивовижні злаки кортадерії з насіння, потрібно попередньо отримати розсаду. Посів насіння проводять в березні-квітні, перед цим його необхідно протягом 2-х тижнів піддавати холодій стратифікації. Підготовлене насіння розподіляють на поверхні вологого піщано-торф’яного ґрунту. Контейнери зберігають в добре провітрюваному місці при кімнатній температурі.

Молоді сходи з’являються протягом 2 тижнів. В середині травня, коли заморозки вже минуть, розсаду кортадерії можна висаджувати у відкритий ґрунт. Зацвітають сіянці через 5 років після посадки.

Кортадерія – рослина теплолюбна, посухостійка, невимоглива до ґрунтів, добре переносить посуху і яскраве світло. Висаджувати кортадерію слід на просторій відкритій ділянці, протяги і пориви вітру кущам трави не страшні. При відсутності опадів кортадерію поливають раз на 2 тижні, підживлення проводять тільки навесні.

Шкідники уникають контакту з жорстким і гострим листям, тому турбуватися про захист від паразитів не доведеться. До хвороб рослина кортадерія, незважаючи на щільну куртину, теж байдужа. Суцвіття кортадерії протягом довгого часу зберігають декоративність, тому зрізати їх краще навесні. В цей же час обрізають і сухе листя.

У зонах з прохолодним кліматом при посадці слід кілька заглибити кореневу шийку, тоді рослина краще перенесе зимові морози.

Восени стебла і листя пов’язують в щільний пучок і злегка притискають до землі (краще обрізати частину поросли на висоту 40-60 см від землі і решту пагонів вкрити ялиновим гіллям або нетканим матеріалом; або можна рослину обнести сіткою, заповнити внутрішній простір сухим листям і обернути плівкою).

У зонах з більш активними зимами пампасну траву краще висаджувати в контейнери, які на літо виставляють в сад, а на зимовий період переносять в теплицю.

Залишити відповідь