Категорії
Різне

Космічна радіація і система травлення

Відсутність гравітації і, як зясувалося, космічна радіація додають труднощів у здійсненні давньої мрії людства по колонізації Марса.

Нещодавно група вчених з університету Джорджтауна спостерігала за деградацію слизової оболонки кишечника і шлунка у лабораторних щурів в умовах тривалого перебування в космосі.

Нове дослідження провели американські вчені на чолі з професором Камалем Датта. Результати опубліковані в виданні Proceedings of the National Academy of Sciences і згідно з отриманими даними, під час імітації тривалого космічного польоту у групи лабораторних тварин були виявлені значні пошкодження клітин слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.

В ході експерименту лабораторних щурів розділили на 3 групи:
– на 1 групу впливали випромінюванням іонів заліза-56 слабкої інтенсивності;
– 2 групу опромінювали короткими спалахами гамма-випромінювання;
– 3 група виступала в якості контролю і взагалі не була опромінена.

Дози випромінювання були розраховані відповідно до ваги і розміру тварин, таким чином, як отримують випромінювання космонавти, що працюють на МКС на орбіті нашої планети.

З’ясувалося, що у опроміненних груп щурів шлунково-кишковий тракт значно втратив функцію всмоктування. Також у тварин спостерігалася атрофія слизової оболонки. При гістологічному дослідженні вдалося дізнатися, що верхні шари слизової оболонки практично зовсім втратили здатність до нормального поділу, переповнившись старими і дефектними клітинами. А це є, крім усього іншого, фактором ризику розвитку онкологічних захворювань. При цьому, незважаючи на те, що тканини шлунково-кишкового тракту наділені досить гарним потенціалом для регенерації, за заявою вчених, порушення структури органів у гризунів, які зазнали опромінення, виявилося незворотнім.

Залишити відповідь