Кояшське озеро

Кояшське озеро
Кояшське озеро

Кояшське (або Кояське) озеро – площа 5,01 квадратних км, найбільша глибина до 1,0 м – солоне лиманове безстічне озеро на півдні Керченського півострова (Україна).

Озеро Кояшське разом з прилеглими об’єктами належить до Опукського природного заповідника, створеного в 1998 році, із загальною площею 1 592,3 га. Кояшське озеро – одне з двох озер Криму (інше – Бакальське озеро), яке входить в природоохоронний об’єкт республіканського значення. Озеро є лікувальним і використовується для рекреації.

Кояшське озеро
Кояшське озеро в Криму

Кояшське озеро відокремлене від Чорного моря вузьким перешийком. Озерна улоговина водойми неправильної округлої подовженої форми витягнута з півночі на південь зі звивистою береговою лінією. Південно-західна частина озера частково відокремлена від більшої частини водойми обмілиною. На захід в безпосередній близькості від Кояшського озера розташовано Узунларське озеро і гора Приозерна (44 м), на схід – мис і гора Опук (185 м). По північній і східній береговим лініям озера проходить дорога місцевого значення, є сполучення по південному узбережжю Керченського півострова з боку села Яскраве до мису Опук, що розташований на схід від озера.

Озеро заростає водною рослинністю переважно на опріснених ділянках – в лагунах, в гирлах балок, в зоні виходів підземних вод. Тут інтенсивно розвиваються різні водорості, такі як, наприклад, дуналіелла солоноводна (Dunaliella salina), яка виробляє велику кількість β-каротину в надто солоному середовищі і надає помаранчевого кольору воді. Але в більшості випадків за забарвлення солоних озер в рожевий колір найчастіше відповідають археї (одноклітинні мікроорганізми, без ядра і будь-яких мембранних органел).

Кояшське озеро
Кояшське рожеве озеро

Залежно від часу доби в Кояшському озері змінюється відтінок води від оранжево-червоного до ніжно-рожевого. На цьому рожевому плесо можна побачити соляні нарости, що утворюються, коли вода відступає, на оголених прибережних каменях.

Середньорічна кількість опадів – 400-450 мм. Живлення озера – поверхневі і підземні води Причорноморського артезіанського басейну.

Кояшське озеро
Соляні нарости на вулканічному камінні
Кояшське озеро
Кімерійський степ
Кояшське озеро
Рожеве озеро в Криму
Кояшське озеро
Кояшське або Кояське озеро

Залишити коментар