Крадіжка із замку Арандел

Крадіжка із замку Арандел
Чотки, що залишалися з Марією Стюарт до самої страти ( (фото GETTY IMAGES))

Із замку Арандел, що розташований в англійському графстві Західний Сассекс, викрали золоті і срібні предмети, серед яких золоті чотки Марії Стюарт, з якими вона зійшла на ешафот в 1587 році.

Пограбування сталося через три дні після відкриття замку Арандел після припинення локдауну. Вартість вкраденого оцінюють в понад мільйон фунтів, але фахівці говорять про незамінну втрату: чотки мають безцінне історичне значення, до того ж в Британії залишилося небагато речей, що колись належали королеві Шотландії. Серед інших зниклих предметів – чаші для коронації, що були подаровані Марією графу-маршалу Англії.

Після тривалого локдауну замок відкрився для відвідування лише минулого вівторка, а крадіжка сталася в п’ятницю – сигналізація спрацювала о 22:30 за місцевим часом. В приміщення злодії влізли через вікно і розбили скляну шафу, де зберігалися реліквії. В поліції не виключають, що кинутий в сусідньому Барлавінгтоні палаючий позашляховик має відношення до злочину.

«Були вкрадені різні предмети, що мають велике історичне значення. Чотки не являють особливої ​​цінності як метал, але як частина історії сім’ї Говард і національної спадщини вони незамінні», – сказав представник замку.

Крадіжка із замку Арандел
За припущеннями поліції, реліквії викрали прямо з вітрини

Представник опікунської ради замка Арандел сказав, що «вкрадені предмети мають значну грошову цінність, але як унікальні артефакти колекції герцога Норфолкського мають незмірно більше і безцінне історичне значення. Тому ми закликаємо всіх, у кого є інформація, звернутися до поліції, щоб допомогти їм повернути ці скарби».

Пітер Сквайрс, професор кафедри кримінології в університеті Брайтона, зазначив, що останнім часом відбувається «дивно багато» крадіжок предметів культурної спадщини. Він сказав, що речі часто крадуть на замовлення, а потім вони потрапляють у приватні колекції.

В інтерв’ю BBC професор розказав: «У зонах бойових дій на Близькому Сході є багато свідчень розграбування музеїв і того, що вкрадені предмети швидко потрапляють в інтернет, де на них роблять ставки дилери. Звичайно, золото можна просто переплавити, але це значно знижує його цінність, тому злодії намагаються знайти когось, кому потрібні предмети, а не просто злитки».

Професор Кейт Вільямс з університету Редінга пояснює: «Коли Марія тікала із Шотландії в Англію, велика частина її майна була розграбована. Після страти майже все, що у неї залишалося, було спалено, тому що існували побоювання, що її будуть сприймати як католицьку мученицю».

Моллі О’Меллі з Управління карного розшуку Чичестера закликала людей, які відвідували замок Арандел в п’ятницю ввечері і бачили будь-яку підозрілу активність, зв’язатися з поліцією, а також негайно повідомляти про пропозиції купити вкрадені предмети, якщо такі будуть.

Крадіжка із замку Арандел

Крадіжка із замку Арандел
Королева Шотландії Марія Стюарт до страти провела в полоні 18 років

Хто така Марія Стюарт? Марія народилася в палаці Лінлітгоу в 1542 році і стала королевою, коли батько її помер незабаром після її народження. У 1548 році Марії довелося перебратися до Франції, Шотландією тоді правили регенти. До Шотландії повернулася вона в 1561 році, де і зійшла на шотландський трон. Але після шести років правління (у віці 24 років) їй довелося відректися від престолу. Після невдалої спроби повернути трон Марія змушена була бігти до Англії і просити захисту у своєї кузини Єлизавети I (раніше Марія претендувала і на англійську корону, і багато англійських католиків вважали її законним правителем). Потім Марію Стюарт звинуватили в змові з метою вбивства королеви Єлизавети I і обезголовили в лютому 1587 року в замку Фотерінгей. Перш ніж її стратили (їй було 44 роки), вона 18 років знаходилася відсиділа під арештом в Шеффілдського замку. Її син James Stuart (Джеймз Стюарт) став королем Шотландії та Англії і помер від дизентерії у віці 58 років.

Крадіжка із замку Арандел
Пограбування в Еранделі (Arundel Castle)

Замок Арандел. Замок побудований за часів Вільгельма Завойовника (один з найбільших політичних діячів Європи XI століття). Власник замку традиційно має титул графа Арандела – найстаріший графський титул в Британії. Господарі цього замку часто згадуються на сторінках історичних хронік Шекспіра.

З XV століття це вже основна резиденція герцогів Норфолк з роду Говардом, яким замок дістався від попередніх власників. Герцог Норфолк є також графом-маршалом Англії – цим титулом сім’я Говардом володіє вже півтисячі років (граф-маршал організовує великі урочисті державні заходи, такі як відкриття парламенту, коронації і державні похорони).

Відвідували Арандел і англійські монархи: в 1380 р. Генріх Болінгброк зіграв в замку весілля з Марією де Богун, а в 1846-му тут побувала королева Вікторія з чоловіком. Сьогодні сам замок і навколишні землі в основному відкриті для публіки.