Кратер на півострові Ямал

Кратер на півострові Ямал

Жителі Тазовського району Ямало-Ненецького автономного округу виявили улоговину, схожу на раніше знайдену близько Бованенковського родовища. Нова вирва розташована в 90 км від села Антипаюта, виглядає так само як і вирва Бованенковська, але менша у діаметрі.

Про глибину провалля судити поки складно: за багатометровим зрізом заледенілих порід – непроглядна пітьма. 16 липня 2014 року до кратера вирушила короткострокова вертолітна експедиція.

Кратер на півострові Ямал

Взяти проби ґрунту вченим не вдалося – вирва постійно осипається, так що ступати на край просто небезпечно. Фахівці виміряли рівень радіації і негативних речовин, але ніяких випромінювань прилади не зафіксували.

Кратер на півострові Ямал

Навколо кратера на відстані до 100-120 м розкидані шматки землі. На думку вчених, це свідчить про викид породи. Також не виявлено ніяких слідів горіння, обвуглювання або свідоцтва про тепловий вибух, що ставить під сумнів версію з падінням метеорита.

Кратер на півострові Ямал

Більш ймовірне припущення висловила директор Субарктичного науково-навчального полігону, кандидат геолого-мінералогічних наук Анна Курчатова. На її думку, під землею скупчився газ, тиск наростав і в результаті газоводяна суміш вирвалася назовні, викинувши лід з піском, як пробку з пляшки з шампанським. На користь цієї версії говорить і те, що кратер – діра знаходиться в 30 км від Бованенського газоконденсатного родовища – одного з найбільших на планеті.

Залишити коментар