Кріп запашний

Хімічний склад кропу запашного,
Дія кропу запашного,
Способи застосування кропу запашного.

Кріп запашний або кріп пахучий (Anethum graveolens L.) – однорічна трав’яниста рослина родини Apiaceae (Umbelliferae) – зонтичні.

Кріп запашний
Кріп запашний, склад рослини

Кріп запашний – пахуча овочева рослина з прямим гіллястим коренем. Стебло пряме, гіллясте, кругле, висотою до 1 м. Листя кропу вагінальні, багаторазово розсічені на лінійно-ниткоподібні часточки. Квітки дрібні, жовті, зібрані в суцвіття – складний зонтик без обгорток. Плоди кропу – плоско-еліптичні двосім’янки. Цвіте рослина в червні – серпні, плоди дозрівають в липні – вересні.

Широко культивується як харчова, пряна рослина в городах, на овочевих плантаціях. У дикому вигляді росте біля житла, по околицях полів, уздовж доріг.

Поширений кріп запашний повсюдно.

Для лікування використовують насіння і траву кропу. Заготовляють траву у червні – серпні, зриваючи руками, в’яжуть в пучки і сушать в тіні, під навісами, зберігають суху сировину в закритих банках. Термін зберігання 2 роки. Насіння заготовляють в липні – вересні, коли дозріває 50-60%. Рослини зривають руками або зрізують ножами, серпами, зв’язують у снопики і сушать під навісами з хорошою вентиляцією. Сухі снопи обмолочують і відокремлюють плоди від інших частин рослини на віялках або решетах. Сухе насіння плоске, овально-довгастої форми або подовжено-яйцеподібне, бурого кольору, з жовтуватими ребрами і сильним ароматом. Готову сировину пакують у мішки по 50 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах в групі ефіроолійної сировини.

Термін зберігання – 3 роки.

Кріп запашний
Кріп запашний, вирощування рослини

Хімічний склад кропу запашного. Всі частини рослини містять пахучу ефірну олію. В насінні кропу запашного – до 20% жирної олії і 4% ефірної олії, що складається з суміші різних терпенів (α-карвону, фелландрену, лімонену та ряду інших речовин), а також фенхон, анетол, флавоноїди. До складу жирної олії входять лінолева (6,13% ), олеїнова, пальмітинова, петрозелінова кислоти. У свіжих стеблах і листках – флавоноїди (кверцетин, ізорамнетин, кемпферол), каротин, вітамін C (до 150 мг/100 г), фітонциди, ефірна олія. До складу ефірної олії кропу запашного входять карвон, діллапіол, діентен, ізомерістіцин, проазулен, терпінен, фелландрен.

Кріп запашний
Кріп запашний, листя рослини

Дія кропу запашного. Настій трави кропу знижує артеріальний тиск, розширює кровоносні судини, збуджує діяльність серця, розслаблює кишечник, знижує його перистальтику, збільшує діурез, збуджує апетит, підвищує опірність організму до різних захворювань, стимулює діяльність молочних залоз, а також наділений легкою проносною, відхаркувальною, протисудомною, заспокійливою і приємною снодійною дією.

У медицині сухий екстракт плодів застосовують для лікування хронічної коронарної недостатності, попередження нападів стенокардії, при неврозах, що супроводжуються спазмами коронарних судин і спастичними станами мускулатури органів черевної порожнини. Настій трави використовують при гіпертонічній хворобі I і II стадії. Порошок з насіння і ефірну олію вживають як відхаркувальний, вітрогонний, жовчогінний, послаблювальний, сечогінний і стимулювальний лактацію засіб. Призначають при атеросклерозі, головних болях, метеоризмі, захворюваннях печінки і шлунково-кишкового тракту, при запорах і гіпертонічній хворобі.

У народній медицині настій насіння кропу вживають для збудження апетиту, поліпшення травлення, як послаблювальний, вітрогонний і сечогінний засіб. Застосовують при різних шлункових, кишкових і ниркових кольках, судомах, задишці, хворобах органів дихання, як заспокійливе і легке снодійне при безсонні і як засіб, що збільшує кількість молока у жінок, що годують грудьми.

Кріп широко використовується в харчовій промисловості при засолюванні та консервуванні овочів, для аромату кондитерських виробів, начинок, печива, оцту, маринадів.

Кріп запашний
Кріп запашний, насіння рослини

Способи застосування кропу запашного:

– настій:

а) 1 столову ложку подрібненого насіння залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хвилин, процідити. Приймати по 1/3 – 1/2 склянки 3 рази на день до їжі як вітрогонний, жовчогінний засіб і при всіх зазначених захворюваннях;

б) 1 столову ложку подрібненої трави залити 1 склянкою окропу, настоювати 15-20 хвилин, процідити і приймати по 1/3 – 1/2 склянки 3-4 рази на день при гіпертонії;

– відвар: 1 столову ложку насіння залити 250 мл молока, кип’ятити 5 хвилин, настояти 20 хвилин і приймати в теплому вигляді при глистах і метеоризмі;

– при всіх згаданих захворюваннях приймати порошок по 1 г 3 рази на день за 30 хвилин до їжі, запиваючи водою;

– вітрогонний засіб – 10-20 крапель кропної олії на шматочку цукру.

Залишити відповідь