Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Кротон проносний

Хімічний склад кротона проносного,
Господарське значення і застосування кротона проносного.

Кротон проносний або послаблюючий (Croton tiglium), відомий в Індії під назвою jamaal gota, на сингальській це Jayapala.

Насіння рослини славиться своєю токсичністю. На хінді, маратхі та урду називають його Jamālgoṭa. Використовують для лікування запорів лише після того, як насіння пройшло традиційний аюрведичний процес детоксикації коров’ячим молоком (годугдха).

Кротон проносний
Кротон проносний, склад рослини

Кротон послаблюючий – маленьке дерево або чагарник з довгасто-яйцеподібним зазубреними листям. Квітки зібрані в верхівкові китиці. Плід – тригранна коробочка з трьома насінинами з рівною жовто-бурою поверхнею.

Рослина отруйна! Кору використовували як отруту для стріл, а насіння – отрута для риби.

Хімічний склад кротона проносного. Основними відомими хімічними складовими є кротонолева кислота, гліцерилкротонат, кротонова кислота, кротонова смола та різні канцерогенні похідні форболу.

Виростає в Індії, Малайзії, М’янмі та на Шрі-Ланці. Культивується в межах свого ареалу, а також в Південному Китаї, Занзібарі і на Яві.

Господарське значення і застосування. Кротон послаблюючий використовують в традиційній китайській та сингальській медицині. Лікарською сировиною є насіння кротона проносного, з якого екстрагуванням одержують жирну олію (лат. Oleum Crotonis), якої в насінні до 50-60%.

Кротонова олія густої консистенції, прозора, жовтувато-бурого кольору, з слабким запахом і сильно пекуча на смак, розчиняється в спирті, хлороформі, складається з тригліцеридів олеїнової, лінолевої і миристинової кислот. Сильна проносна дія обумовлена наявністю ​​діефір дітерпенового спирту карболіт і жирних кислот з довгим вуглеводневим ланцюгом (C8, C10, C12, C14), а також оцтовою кислотою і специфічними для даної олії кротонової і тіглінової кислотами.

Отруйність насіння та його сильна проносна дія обумовлені токсальбуміном і отруйною смолою, які переходять в жирну олію. При контакті зі шкірою виникає запалення з утворенням пухирів. Раніше застосовували як подразнюючий зовнішній засіб, сьогодні тільки в експериментальній фармакології для моделювання асептичного запалення, а також для експериментів з болезаспокійливими засобами.

Кротонову олію застосовували на флоті США в якості добавки, яка робить паливний спирт зовсім непридатним для споживання. З кротонової олії отримані такі хімічні речовини, як кротонова кислота (в 1818 році Жозефом Каванту) і кротоновий альдегід, використовується для виробництва форболу.

Кротон проносний
Croton tiglium, стебло з корою

Кротонова олія – проносний засіб, у великій кількості викликає блювоту і запалення шлунково-кишкового тракту, коканцероген (підсилює дію онкогенних агентів). Смертельна доза – двадцять крапель. Нанесення цієї олії на шкіру викликає запалення і утворення пухирів.

Листя рослини в народній медицині вживають при зміїних укусах, а також для глушіння риби. Сік листя і водна витяжка кори є сильною отрутою.