Кротон великий

Кротон великий
Codiaeum, кущ рослини

Кротон (Codiaeum) — рід вічнозелених дерев, чагарників, трав’янистих рослин родини Euphorbiaceae (Молочайні) підродини Crotonoideae. Назва походить від грецького слова κωδεια (kodeia) – «голова». Назви-синоніми: кодієум, ще іменують рослину «плащем Йосипа».

За інформацією з різних джерел, рід об’єднує до 1200 видів. Батьківщиною роду є Східна Індія, Малайзія, Зондські і Молуккські острови. Це один з найбільших і найскладніших родів покритонасінних на Мадагаскарі, де до 150 видів кротонів є ендеміками. Кротоновий тиглій є пантропічним родом, деякі види поширюються на помірні райони.

Листя рослин зазвичай шкірясте, за формою різноманітне: несиметричне, лопатеве, трилопатеве, довгасто-ланцетне, широко яйцеподібне, тупе або загострене, цілокрає, виїмчасте, кручене, перетягнуте; за кольором: жовто-зелене, зелене, червоно-коричневе з жовтими, червоними, помаранчевими прожилками, з черешками. Молоде листя пофарбоване в більш світлі тони, які поступово змінюються темними і набувають червоно-бордового відтінку, тому одна рослина буває одночасно забарвлена в кілька різних кольорів.

Квітки – дрібні, жовтувато-білі, непоказні, зібрані в пазушні кистьові суцвіття. Деякі види, особливо Codiaeum variegatum, культивуються як кімнатні рослини.

Кротон великий – строкаті квіткові рослини. Рослини цього роду вперше описав німецький ботанік Георг Еберхард Румфіус. Загальні назви цього роду є rushfoil і кротон, останній також відноситься до кодієума строкатого. Назва роду походить від грецького κρότος, що означає «кліщ» і стосується форми насіння певних видів.

Відомим представником цього роду є чагарник Croton tiglium, що походить з Південно-Східної Азії. Вперше згадується в європейській літературі Крістобалем Акостою в 1578 році як lignum pavanae (з насіння рослини добували олію, яку використовували в фітотерапії як сильний засіб для очищення, в наш час вважається небезпечним, тому його більше немає в списку фармакопей багатьох країн світу).

Традиційне використання. Олія кротону тиглію ще й досі застосовується в традиційній китайській медицині для лікування сильних запорів, загоєння уражень і як очищувальний засіб. Це джерело органічної сполуки форбол та його складних ефірів, як 12-О-тетрадеканоїлфорбол-13-ацетат. В регіоні Амазонки червоний латекс із виду Croton lechleri, відомий як sangre de drago (кров дракона), використовується корінними народами як рідка пов’язка.

Використання в їжі. Кора каскарили (Croton eluteria) слугує для ароматизації лікерів Кампарі та Вермуту.

Використання біопалива. Нещодавно у Кенії було показано, що горіхи Croton megalocarpus є більш економічним джерелом біопалива, ніж Jatropha (для виробництва 1 літра біопалива Jatropha у Кенії потрібно 20 000 літрів води). Тоді як дерева Кротон ростуть в дикій природі і дають близько 0,35 літра олії з кілограма горіхів.

У Кенії кротонові дерева висаджують як вітрозахист. І використання його плодів у вигляді джерела біопалива може принести значну користь сільській економіці. Оскільки під тиском населення скорочується кількість вітрозахисних споруди, щоб розширити орні землі, це нове використання може допомогти боротися з опустелюванням.

Екологія. Кротонові види використовуються як харчові рослини личинками деяких видів Lepidoptera, включаючи Schinia citrinellus.