Категорії
Природа Рослини

Криваве Дерево або Дикий Тик

Дикий Тик або Криваве Дерево (від лат. Pterocarpus angolensis або від англ. Wild teak, Afrikaans: Kiaat, Sotho: Morôtô, Tswana: Mukwa, Venda: Mutondo, Zulu: Umvangazi) – рослина родини Fabaceae (бобові) роду Pterocarpus.

Ареал поширення Дикого Тика – південна частина Африки, Ангола, Мозамбік, Намібія, Південна Африка, Свазиленд, Танзанія, Заїр, Зімбабве і Замбія. В Південній Африці це захищене законом дерево. Африканську назву Kiaat іноді використовують і за межами Південної Африки.

Криваве Дерево або Дикий Тик
Дикий тик (Pterocarpus angolensis), кора дерева

Дикий Тик – листяне дерево, заввишки до 16 метрів, з темно-коричневою корою і багатою розкішною кроною з блискучого листя. Криваве дерево воліє до вологих місць, де іноді росте до 18-19 метрів заввишки. Листя з’являються в момент цвітіння або незабаром після нього. Листя чергове, темно-зелене, непарноперисте, складається з 11-19 протилежних додаткових листочків (листочки від 2,5-7 см завдовжки і 2 – 4,5 см завширшки).

Криваве Дерево або Дикий Тик
Дикий тик (Pterocarpus angolensis), смола дерева

Дикий Тик виробляє достатньо запашних оранжево-жовтих квітів, зібраних в мітелки (10-20 см). Квітне навесні, в південній частині Африки в кінці сухого сезону, десь в середині жовтня.

Криваве Дерево або Дикий Тик
Квітка рослини Pterocarpus angolensis

Плід – стручок, діаметром 2-3 см, оточений круговим крилом з діаметром 8-12 см, нагадує коричневе смажене яйце і містить одне єдине насіння.

Насіння колюче і має вигляд коричневого паперу. Листя опадає, а насіння ще на довгий час залишається на дереві.

В слабо дренованих місцях Дикий Тик може вирости, але крона у такого дерева нагадує голову оленя – листя виростає тільки на кінці довгих гілок.

Криваве Дерево або Дикий Тик
Переріз гілок Дикого тика

Дикий Тик має широкий діапазон розповсюдження. Росте в Південній і Східній Африці, в місцях з контрастним кліматом, де сухий сезон змінює сезон дощів. Найкраще росте Дикий Тик в теплих регіонах, де немає морозів. Тип ґрунту повинен бути глибоко піщаним або добре дренований скелястий схил, де кількість опадів перевищує 500 мм за рік. Добре росте в районах відкритого лісу, таких як плато Mashonaland в Зімбабве і Північній Kwazulu-Natal в Південній Африці, де у рослини розвивається об’ємна крона з важкими гілками. Дикий Тик є піонером цих лісових країв. Кращі зразки цього виду дерев зустрічаються в сезонних закритих лісових масивах центральної частини Мозамбіку і частини Малаві, де вони іноді утворюють бездомішкові насадження.

Дикий Тик є їжею для багатьох тварин: личинка метелика Charaxes, білки, бабуїни і мавпи, які живляться насінням, яке має діаметр близько 12 см. Слони, як відомо, ламають гілки Дикого Тика.

Криваве Дерево або Дикий Тик
Червоний сік кривавого дерева

Коричнева серцевина дерева стійка до термітів і до буріння. Деревина довговічна, має приємний пряний аромат, добре полірується. В тропічній Африці Дикий Тик використовують для виготовлення якісних меблів, привабливого світло коричнево-жовтого кольору. Також з деревини Дикого Тика виготовляють сувеніри і інвентар.

Криваве Дерево або Дикий Тик
Дикий тик (Pterocarpus angolensis), вироби з дерева

Оскільки це дерево не набухає і не стискається, це гарна сировина для будівництва каное.

Меблі і рідкісні речі часто роблять з червонуватої заболоні (периферійна провідна частина деревини, світліша за ядрову). Заболонь Дикого Тика темно-червоного кольору через червоний сік дерева, завдяки чому рослина й отримала ще одну альтернативну назву – Bloodwood (Криваве Дерево).

Це дерево виробляє багатий резонансний звук, що використовують для виготовлення різних музичних інструментів. У Зімбабве калімбу (mbira) – африканський музичний інструмент класу ламеллафонів або щипкових язичкових ідіофонів традиційно виготовляється з Дикого Тика.

Дикий Тик цінується і за свої медичні якості. Застосовують його для лікування стригучого лишаю, при проблемах із зором, лихоманці Blackwater, пронизливому болю, малярії, а також для збільшення лактації. Подібність кольору соку до кольору крові привело до віри в нібито магічні цілющі властивості від хвороб, що стосуються крові.

За всі ці властивості і тому що це дерево є вогнестійким, Дикий Тик вирощують навколо корпуса вождя, щоб зробити захисний паркан.

Залишити відповідь