Ксеноботи

Ксеноботи
Перші у світі живі роботи

Науковці з університету Вермонта (США) оголосили про створення перших у світі живих роботів, що самовідновлюються. Про це 14 січня повідомляє CNN. Фахівці з університету Вермонта називають це створіння абсолютно новою формою життя.

Нові роботи були створені зі стовбурових клітин африканської жаби виду Xenopus laevis (гладка шпорцева жаба). Розмір нових істот – менше міліметра. Як запевняють вчені, вони можуть вільно рухатися серцево-судинною системою людини, виживати без їжі протягом кількох тижнів і навіть діяти в групах.

Вчені університету, задіявши суперкомп’ютери Deep Green, використали унікальну особливість стовбурових клітин розвиватися в клітинах будь-якого типу. Враховуючи біофізику клітини і задані умови, спеціальний алгоритм створив тисячі можливих конфігурацій еволюції клітини. Після цього отримані конфігурації були вишикувані у відповідності за порадами штучного інтелекту.

У чашці Петрі з клітин сформувались стабільні структури, які ніколи не зустрічалися в природі. При цьому нова форма життя на 100% генетично схожа з жабами. Вчені вже змогли змусити ксеноботів пересуватися у відповідності із завданнями. Цього досягли завдяки тому, що ксеноботи зібрані з клітин шкіри і серцевого м’яза ембріона жаби Xenopus laevis – перші – пасивні і виконують роль зовнішньої оболонки або каркаса, а клітини серцевого м’яза під час скорочення приводять у рух ксенобота.

Джошуа Бонгард, один з авторів відкриття, зазначив: «У традиційному розумінні це не роботи і не живі істоти, а живі програмовані організми».

Ксеноботи
Пацірки ксеноботів

Окремо вчені відзначили, що ксеноботи абсолютно нешкідливі для людського організму. У майбутньому їх планують використовувати для цілого спектра різних завдань: очищення радіоактивного забруднення, збору мікропластику в океанах, точкового постачання ліків в організмі людини тощо.

Вчені університету Вермонта присвятили частину релізу про своє відкриття можливим ризикам. Окремо відзначено, що ксеноботи можуть вижити у зовнішньому середовищі протягом тижня і при цьому не зможуть відтворюватися або розвиватися. До того ж фахівці зазначили, що участь суперкомп’ютера у створенні живих роботів так само не є небезпечним.

Залишити коментар