Категорії
Кухня країн світу Узбецька кухня

Курт

Курт, курут або корот – кисломолочний продукт кочових народів Центральної Азії у вигляді білих сирних кульок (іноді плескатих) розміром з абрикос або менше. У башкир є кулі розміром з апельсин. Казахи часто додають кислий курт в м’ясні жирні супи.

Курт буває 3-х видів:

– солоний і сушений курт у вигляді кульок або циліндриків, обтиснутих в долоні, які зберігають сліди обтиску.

– варений і просушений курт – сирну масу варять 2-3 години, потім з неї скочують кульки або циліндрики, які потім сушаться на сонці.

– варений пастоподібний курут, який додають в сорпу (бульйон).

Слід зазначити, що сушений курт також можуть додавати в бульйон, але в такому випадку його попередньо розм’якшують в воді або бульйоні.

Приготування курута.

Готують курут з овечого, козячого і коров’ячого молока. На півдні Казахстану курт роблять з кобилячого молока, на заході Казахстану – з верблюжого.

Солоний курт виготовляється шляхом виведення вологи зі згущеної молочної маси катика. Для цього мішечок з катиком підвішується в тіні і волога стікає через тканину протягом декількох днів. Новоутворена густа поживна маса називається сузьма і є сама по собі окремим харчовим продуктом. Далі в сузьму найчастіше додають сіль, потім з неї руками катають кульки, діаметром 1-5 см.

Варений курт попередньо варять 2-3 години, потім проціджують і скачують в формі кульок або циліндриків. Сіль при цьому не додається. Ці форми висушують на сонці протягом декількох днів, іноді доводяться до дебелого стану. Чим твердіше курт, тим довше його можна зберігати, що виявляється дуже вигідною властивістю при тривалих переходах.

Залишити відповідь