Кутя

Інгредієнти для куті: зерно пшениці – 1 літр, води – два літри, сіль – 0,5 чайної ложки, мед – 1,5-2 склянки, мак – 2 склянки, горіхи, родзинки, мигдаль – дві склянки.

Кутя – одна з найголовніших страв Святого Вечора, обрядова каша з зерен пшениці, відома як поминальна страва. За давніми звичаями наших предків під час тризни їли кутю, яку поливали медом або коливом. З прийняттям християнства вона набула глибокого змісту: цілі зерна пшениці – це життя, що відроджується знову, мак (знак сну) – символ родичів, що відійшли у вічність, мед – символ доброї надії, яку приносить у світ Христос, об’єднуючи усіх у Своїй Церкві.

Кутю готують з необробленого, найдобрішого зерна. Купуючи білу пшеницю, слід перевірити чи не гірка вона. Зберігати її ліпше у лляній торбочці.

Напередодні приготування зерно для куті зсипати до баняка (або каструлі), промити і залити на ніч чистою (ліпше криничною) водою.

Зранку цю воду злити, а до пшениці долити води вдвічі більше від об’єму зерна. Поставити варитися на слабкому вогні.

Як кутя закипить, трішки посолити (на 1 літр пшениці і два літри води – ½ чайної ложки солі). Коли вода цілком поглинеться пшеницею, баняк зняти з вогню і загорнути рушником.

Мак для куті залити окропом. Як охолоне, воду злити і перемолоти. Можна замочити мак у холодній воді і через 8-10 годин процідити його через подвійно складену марлю і відтиснути. Тепер мак можна розтерти в макітрі макогоном або перемолоти як в першому варіанті.

Для куті мед можна підігріти до рідкого стану, але не кип’ятити. Мед додають за смаком.

При бажанні до куті додають горіхи (грубо подрібнити і злегка обсмажити на сковорідці), мигдаль (залити на 5-10 хвилин окропом і очистити від шкірки, порізати пластівцями), родзинки (промити і обдати окропом на 1-2 хвилинки, обсушити на рушничку), можна положити ще інжир.

До куті додати розтертий мак, мед і старанно перемішати, потім – підготовані горіхи і родзинки.

Залишити відповідь