Категорії
Різне

Кипляча річка Маянтуяку

В легендах часів конкістів згадуються всякі небезпеки, які чекали на іспанців в подорожі до Ельдорадо: це гігантські змії, отруйні річки і ще річка, в якій можна зваритися заживо.

Перуанці тисячоліттями знали про те, що в джунглях тече річка окропу. Весь інший світ переконався в цьому тільки в 2011 році, коли перуанський геофізик Андрес Рузо (Andres Ruzo) опублікував книгу «Кипляча річка», в якій розповів про те, як знайшов легендарне місце.

Місцеві індіанці свято вірять, що гарячу воду народжує змія Yakumama («Мати води»). За легендою, Якумама – величезна рептилія, яка живе в верхів’ях річки, яка вивергає киплячі потоки.

У гирлі річки, дійсно, є місце, де б’ють гарячі джерела, вода яких змішується з більш прохолодною водою річки. Величезний валун незвичайної форми, який лежить неподалік, нагадує величезну голову змії, тіло якої ховається в печері. Тутешні мешканці шанують це місце як священне. Вони регулярно збираються на березі для проведення ритуальних обрядів і релігійних церемоній.

Кипляча річка Маянтуяку
Кипляча Маянтуяку

Кипляча річка завжди мала важливе значення в повсякденному житті племен: використовуючи прісну річну воду, аборигени готують їжу і лікарське зілля. Те, що річка вважається священною, не заважає їм використовувати цю воду для купання і прання – таке природне гаряче водопостачання значно полегшує життя лісовим людям.

Кипляча річка Маянтуяку
Маянтуяку

Вперше Андреас почув про Маянтуяку від свого діда в 12-річному віці і з тих пір мріяв розшукати незвичайну річку. Будучи вже аспірантом-геофізиком, Андреас Рузо став збирати матеріали для своєї дисертації про геотермальні ресурси Південної Америки.

Кипляча річка Маянтуяку
Кипляча річка Амазонії

Взагалі-то у Рузо було цілком прагматичне завдання – він писав дисертацію про джерела геотермальної енергії в Перу. Тому у процесі підготовки матеріалів кілька разів натикався на згадки легенди, яку часто чув в дитинстві – історії про киплячу річку.

Експерти, до яких звертався Рузо, в один голос стверджували, що такого не може бути, зате тітонька геолога сказала, що річка цілком реальна, і вони навіть купалися в ній з Андресом, коли той був маленьким.

Рузо зібрав маленьку експедицію, відправився в джунглі і, дійсно, знайшов річку окропу. В найгарячіших ділянках температура води Маянтуяки сягає 98 ° C, середня – всього на 10 градусів нижча. Над берегами піднімається густа пара, а в воді плавають зварені заживо тварини – миші, змії, жаби.

Відшукавши в глибині тропічного лісу загадковий потік, Рузо почав проводити детальний геотермальний аналіз Маянтуяки. У співпраці з мікробіологами дослідник встановив, що через дуже високу температуру живі організми в річці відсутні. А ті, що випадково опинилися в гарячих водах, миттєво вмирають. Були випадки, коли в підступній річці гинули навіть люди.

Кипляча річка Маянтуяку
Жертви річки Маянтуяку

Гарячі джерела і невеликі озера можна знайти на всіх континентах, крім Антарктиди, але ніде, крім Перу, гарячої води не буває так багато, щоб вона текла рікою. Ширина перуанської річки окропу – 25 метрів, глибина на більшій частині русла – близько шести; гаряча частина – більше 6 кілометрів.

Найближчий район вулканічної активності знаходиться в 700 кілометрах від русла, тому походження гарячих джерел, що живлять «річку-чайник», досі невідоме.

Рузо зробив перші висновки і висунув теорію «геотермальної системи». В ході досліджень хімічні аналізи показали, що річкова вода має метеоритне походження, тобто вона потрапила на нашу планету разом з космічним дощем і просочилася глибоко в ґрунт і вже потім в результаті геотермальних процесів була з силою викинута на поверхню. Дослідження річки і її околиць будуть продовжені, адже таємнича річка зберігає ще безліч загадок.

Кипляча річка Маянтуяку
Вода Маянтуяку

Рузо вивчав річку Маянтуяку і її екосистему майже п’ять років. Він з’ясував, що місцеві індіанці називають її Шанай -Тимпішка («нагріта жаром сонця»). Серед бактерій, що населяють берега, виявилися раніше невідомі науці види, стійкі до температур, при яких гинуть інші мікроорганізми. Купатися в річці виявилося цілком можливо і навіть приємно, але тільки тоді, коли окріп розбавляють дощі. Найчастіше окріп з річки використовують для приготування чаю, кави і їжі.

Свої спостереження і перші результати досліджень молодий вчений описав в книзі «Кипляча річка Маянтуяку: пригоди і відкриття в Амазонії».

Цією роботою автор прагне привернути увагу світової громадськості до природної пам’ятки, яка перебуває на межі зникнення, тому що тутешні ліси варварськи вирубуються. «Це диво природи може незабаром зникнути, якщо ми не зможемо нічого зробити», – волає вчений. Він переконаний, що необхідно зберегти «Киплячу річку» для нащадків як нагадування, що на нашій планеті ще існують природні дива.

Крім продовження робіт в сфері гідротермальної енергетики, Рузо присвятив себе захисту околиць загадкової річки від неохайної діяльності лісозаготівельних підприємств; він невпинно веде переговори з урядом Перу, домагаючись прийняття відповідних природоохоронних законів.

Цікаві факти:

• Гарячі джерела на Землі – явище досить ординарне для районів з високою вулканічною активністю. Унікальність Шанай-Тимпішки полягає в тому, що річка протікає посеред амазонської сельви, майже в 700 км від найближчого вулкана.

• З 1930-х рр. про унікальну «киплячу річку» кілька разів згадувалося в американському «Журналі технологій нафтовидобутку», втім, будь-яка точна інформація була відсутня. Якимось чином цьому природному феномену деякий час вдавалося ховатися від світової громадськості.

• На деяких ділянках Шанай-Тимпішки вода настільки гаряча, що за кілька секунд контакту з нею можна отримати опіки III ступеня.

• На відміну від інших термальних джерел, вода в річці чиста, дуже приємна на смак і придатна для пиття без будь-якого очищення, що вказує на артезіанське походження окропу. Рузо заварював чайні пакетики в цій річковій воді.

• Якщо опустити в річку яйця, через кілька хвилин вони зваряться.

• У річці можна купатися, але тільки після тропічної зливи, коли річковий окріп розбавлений дощовою водою.

• Цікаво, що при наближенні до водойми люди починають відчувати різь в очах.

• Кипляча річка для місцевих жителів – сакральне місце, для вчених – унікальний об’єкт для досліджень.

• Андреас Рузо створив екологічний некомерційний проект «Кипляча ріка», мета якого захистити унікальний природний об’єкт. У перспективі вчений планує зробити територію, де протікає річка, доступною тільки для еко-туристичних екскурсій та науково-дослідницьких експедицій.

Залишити відповідь