Китятки

Хімічний склад китяток,
Дія китяток,
Способи застосування китяток.

Родина Polygalaceae (китяткові).

Китятки
Китятки сибірські, квітка рослини

Китятки сибірські (Polygala sibirica L.) – багаторічна трав’яниста рослина з короткими опушеними стеблами висотою до 20 см, коріння стрижневі, малогіллясті, вгорі переходять у багатоголовчаті кореневища.

Стебла тонкі, численні. Листя чергове, широколанцетне. Квітки дрібні, неправильні, блідо-фіолетові або синюваті, зібрані в односторонні пухкі пазушні суцвіття.

Плід – округло-яйцеподібна двогнізда приплюснута коробочка, що розкривається 2 стулками.

Китятки
Китятки сибірські, склад рослини

Китятки тонколисті (Polygala tenuifolia Willd.) відрізняються від китяток сибірських високими (до 30 см) і голими стеблами, і вузьким, лінійним, тонким черговим листям. Цвіте в травні-липні.

Китятки
Китятки тонколисті (Polygala tenuifolia Willd.)

Ростуть китятки сибірські в степовій і лісостеповій зонах, в рідких соснових лісах, на піщаних, глинястих, вапняних і кам’янистих схилах, луках і серед чагарників.

Китятки тонколисті зростають на піщаних луках, у низько-травному степу, на кам’янистих і трав’янистих гірських схилах, в розріджених хвойних лісах і лісостепових районах.

Поширені китятки сибірські в південній степовій зоні материка (в Україні, на Кавказі, по Волзі, по всьому Сибіру, на Півдні Далекого Сходу).

Для лікування використовують кореневища з корінням. Заготовляють кореневища китяток у вересні – жовтні разом з корінням, очищають від землі, видаляють стебла і сушать в тіні на свіжому повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях. Висушені кореневища китяток мають солодкий смак, без запаху. Вихід сухої сировини 30-32%.

Китятки
Китятки тонколисті, квітка рослини

Хімічний склад китяток. Коріння і кореневища китяток містять сапонінові речовини, сенегін (нейтральний сапонін), полігалову кислоту (кислий сапонін), жирну олію, дубильні речовини, виноградний цукор, валеріанову кислоту, смолу, ефірну олію.

Китятки
Китятки тонколисті, склад рослини

Дія китяток. Коріння китяток мають пом’якшувальну, обволікальну, відхаркувальну, протизапальну властивості.

У народній медицині настій і відвар коріння китяток використовують як відхаркувальний засіб при астмі, кровохарканні, легеневих кровотечах, при гострих і хронічних запальних захворюваннях дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту. Зовнішньо відвар коріння застосовують для обмивань і примочок при абсцесах і фурункулах.

Китятки
Китятки тонколисті, корінь рослини

Способи застосування китяток:

– при запальних захворюваннях шлунка, кишечника по ½ склянки 4 рази на день до їжі приймати настій: 1 чайну ложку коріння китяток 4 години настоювати в 2 склянках кип’яченої холодної води, процідити;

– при астмі, кровохарканні по 1 столовій ложці 4-5 разів на день до їжі приймати настій: 1 чайну ложку коренів китяток залити 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити;

– при запальних захворюваннях дихальних органів сироп з коріння китяток приймають по 1 чайній ложці 3 рази на день.

Залишити відповідь