Ласкавець

Хімічний склад ласкавцю,
Дія ласкавцю,
Способи застосування ласкавцю.

Ласкавець (Bupleurum) – багаторічна трав’яниста рослина родини Apiacae (Umbelliferae – зонтичні).

Рослина ласкавець з двома і більше прямими стеблами висотою 40-90 см. Нижнє стеблове та прикореневе листя ласкавцю з жилками, лінійно-ланцетоподібне, звужене до основи в черешок. Середнє і верхнє стеблове листя коротше нижнього, сидяче, ланцетоподібне, зі стебло-обгортною основою.

Ласкавець
Ласкавець, склад рослини

Квітки ласкавцю дрібні, жовті, зібрані в парасольки. Плоди – темно-коричневі двосім’янки. Цвіте в червні-липні, плоди дозрівають в серпні.

Зростає ласкавець на різнотравно-злакових степових ділянках, по околицях листяних і соснових лісів, на чагарникових луках.

Ласкавець
Ласкавець багатожильчатий, склад рослини

Види: ласкавець довголистий (Bupleurum longifolium L.) або ласкавець золотолистий (Bupleurum aureum Fisch.); ласкавець козельцелистий (Bupleurum scorzonerifolium Willd.); ласкавець багатожильчатий (Bupleurum multinerve DC.).

Ласкавець
Ласкавець багатожильчатий

Поширений ласкавець багатожильчатий (Bupleurum multinerve DC.) на степових схилах Центральної Європи, в Середньому і Південному Уралі, Сибіру.

Ласкавець
Ласкавець довголистий

Ласкавець довголистий (Bupleurum longifolium L.) – багаторічна трав’яниста кореневищна рослина з гіллястими стеблами заввишки 30-150 см. Листя стеблеоб’ємисте, сидяче. Квітки ласкавцю довголистого жовті, зібрані в парасольки, оточені загальною обгорткою з великих листочків. Плоди – темно-коричневі довгасто-еліптичні двосім’янки. Цвіте в червні – серпні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Ласкавець
Ласкавець золотистий

Росте ласкавець довголистий по берегах річок, на лісових галявинах, луках, в негустих листяних і хвойних лісах. Поширений в південній частині лісової і лісостепової зони Європи, на Уралі, в Північному Казахстані.

Ласкавець
Ласкавець козелецелистий

Ласкавець козельцелистий (Bupleurum scorzonerifolium Willd.) – багаторічна трав’яниста рослина з гладким зеленим стеблом висотою 40-55 см.

Листки ласкавцю козельцелистого чергові, вагінальні, нижні – довгасті, верхні – вузьколанцетні, сидячі, гострі, з різко виступаючими жилками.

Ласкавець козельцелистий, склад рослини
Ласкавець козельцелистий, склад рослини

Квітки ласкавцю козельцелистого дрібні, червонувато-коричневі, зібрані в парасольки. Плоди – двосім’янки. Цвіте в травні – червні, плоди дозрівають в липні – серпні.

Зростає на сухих схилах, пагорбах, кам’янистих розсипах, гірських луках з піщаним ґрунтом. Поширений ласкавець козельцелистий в лісовій і лісостеповій зонах Сибіру, в Південно-Східній Азії, на Тянь-Шані.

Для лікування використовують надземну частину (траву) всіх видів ласкавцю. Заготовляють рослину на початку цвітіння, зрізуючи верхню частину з листям і з квітами, сушать в тіні на свіжому повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях.

Хімічний склад ласкавцю. Трава ласкавцю багатожильчатого містить вітамін C, каротин, дубильні речовини, сапоніни, флавоноїди (кверцетин, ізокверцитрин, рутин, рутинозид, нарцисин), а також адоніт, нонакозанол, ефірні олії, алкалоїди, фітостерини.

В рослинах ласкавцю козельцелистого і ласкавцю довголистого є алкалоїди, вітамін C, каротин, дубильні речовини, сапоніни, фітостерини.

Дія ласкавцю. Всі 3 види ласкавцю володіють тонізуючими, жовчогінними, ранозагоювальними, жарознижувальними властивостями, посилюють секреторну діяльність шлунка, підшлункової залози, печінки, сприяють збільшенню кількості виділеної жовчі, змінюють її хімічний склад, збільшуючи кількість холестерину, кислот, пігментів.

Лікувальні властивості ласкавцю схожі з дією цмину піскового. Настій трави ласкавцю вживають при ангіохолітах, при лікуванні холециститів, гепатитів.

У народній медицині настій трави ласкавцю приймають при інфекційних захворюваннях, головних болях, запамороченні, при різних захворюваннях шлунка, печінки і жовчного міхура, крім жовчнокам’яної хвороби, а зовнішньо для промивань гнійних ран і захворювань шкіри, що викликають свербіж.

Способи застосування ласкавцю:
– при гепатитах, холециститах приймати настій (3 чайні ложки трави ласкавцю залити 1 склянкою окропу, настоювати 4 години, процідити) по 1/3 склянки 3 рази на день до їжі протягом 20 днів;

– як жовчогінний засіб п’ють настоянку ласкавцю по 25 крапель з водою 3 рази на день до приймання їжі.

Залишити відповідь