Латук дикий або латук компасний

Латук дикий або латук компасний
Латук дикий

Хімічний склад латуку дикого,
Дія латуку дикого,
Способи застосування латуку дикого.

Латук дикий або латук компасний (Lactuca serriola Torner (L. Scariola L.)) – дворічна трав’яниста рослина з білим молочним соком. Належить до родини Asteraceae (Compositae) – айстрові (складноцвіті).

Латук дикий або латук компасний
Латук дикий або латук компасний, склад рослини

Стебло латуку дикого сірувато-зелене, тверде, висотою 60-140 см, покрите жорсткими щетинками. Листки сидячі, розташовані у вертикальній площині, із стрілоподібною основою, по краях шипувато-зубчасті.

Нижнє і середнє листя латуку дикого здебільшого стружкоподібне, верхнє – цілісне, ланцетне. Квітки дрібні, блідо-жовті, язичкові, зібрані від 6 до 12 в пірамідальну волоть.

Латук дикий або латук компасний
Латук дикий або латук компасний

Плід – сім’янка. Цвіте латук дикий в червні – серпні.

Росте латук дикий по берегах річок, на полях, по городах, засмічених місцях, серед чагарників. Поширений в середній і південній смузі європейської частини і в Середній Азії (на півдні Західного Сибіру).

Латук дикий або латук компасний
Латук дикий або латук компасний, квітка рослини

Для лікування використовують траву і молочний сік латуку дикого. Заготовляють всю надземну частину квітучої рослини, з якої видобувають молочний сік, свіжий екстракт і готують настоянку.

Латук дикий або латук компасний
Салат листковий або Латук культивований

Хімічний склад латуку дикого. Латук дикий містить вітаміни B1, B2, PP, аскорбінову кислоту і білий молочний сік, до складу якого входять гіркоти (лактуцерин, лактуцин, лактуціктин), алкалоїди, смоли.

Рослина отруйна.

Дія латуку дикого. За своєю дією на організм латук дикий належить до наркотичних засобів і є заспокійливим, снодійним, притупляє больову чутливість, припиняє судоми, надає лактогонну, сечогінну, вітрогонну дію.

У народній медицині латук дикий знаходить широке застосування. Настій трави латуку і одержувану з молочного соку смолу – лактукарій вживають в невеликих дозах як знеболювальний і заспокійливий засіб при бронхіті, астмі, кашлі, кашлюку, задишці, безсонні і як сечогінний при водянці, подагрі, хворобах сечового міхура. Порошком листя латуку дикого присипають рани і виразки для їх швидкого загоєння.

Способи застосування латуку дикого:
– настій латуку дикого (1 чайну ложку трави латуку дикого залити 3 склянками, настоювати 4 години, процідити) вживати по 1 столовій ложці 3 рази на день до їжі при безсонні, астмі, кашлі, задишці, подагрі.

Залишити коментар