Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Латук посівний (або салат)

Хімічний склад латуку посівного,
Дія латуку посівного,
Способи застосування латуку посівного.

Латук посівний або салат (Lactuca sativa L.) – однорічна або дворічна трав’яниста рослина родини Asteraceae (Compositae) – айстрові (складноцвіті).

Латук посівний висотою 30-90 см, належить до самозапильних, скоростиглих, холодостійких культур (насіння латуку починає проростати при 3-4 °С, не пошкоджується весняними приморозками).

Коренева система рослини стрижнева. Стебло коротке, сизе, гіллясте. Листки сидячі, цільні або розсічені, округлі або обернено яйцеподібні, жовто або темно-зелені. Прикореневе листя латуку утворює poзетку, яка у деяких сортів часто трансформується в латуковий качан.

Квітки латуку посівного дрібні, жовті, язичкові, зібрані в суцвіття – кошики. Плоди рослини – сім’янки з дрібним сіруватим або чорним насінням.

Існує багато сортів латуку посівного:
– латук качанний,
– латук травневий,
– латук парниковий,
– салат ромен,
– латук спаржевий,
– латук зривний та інші.

Цвіте латук посівний в червні – липні, плоди дозрівають в серпні – вересні. Культивується на овочевих плантаціях, городах, на хороших родючих середньосуглинистих (з підвищеним вмістом калію) і зволожених ґрунтах з нейтральною або слабокислою реакцією.

Для лікування використовують насіння і листя латуку посівного. Заготовляють листя на відкритих місцях в травні – липні, а в захищених умовах – в усі сезони року. Насіння збирають у міру дозрівання. Зріле насіння легко осипається, тому насінники латуку зрізують серпом переважно зранку і зв’язують по 7-8 у снопи. Підсушують на висланій плівці або брезенті під навісом. Потім обмолочують на молотилках або вичісують без пропускання снопів через барабан.

Латук посівний або салат
Салат латук парниковий
Латук посівний або салат
Салат латук травневий
Латук посівний або салат
Салат латук спаржевий
Латук посівний або салат
Латук посівний або салат
Латук посівний або салат
Салат латук зривний (листовий)
Латук посівний або салат
Салат латук качанний

Хімічний склад латуку посівного. Листя латуку посівного містять до 12 мг/100 г каротину, вітаміни В, B2, B6, P, К, E, аскорбінову кислоту, азотисті, білкові і пектинові речовини, вуглеводи, цукри, органічні кислоти (яблучну, лимонну, щавлеву, бурштинову та ін. ), жири, мінеральні речовини (залізо, калій, марганець, кальцій, фосфор, кобальт), пантотенову і фолієву кислоти, багато йоду.

Латук посівний або салат
Латук посівний, вирощування рослини. Латук посівний вирощують через посів насінням, але застосовують також касетний метод висаджування 25-30 денної розсади. Строки сівби латуку посівного повинні бути ранньовесняними, у насінництві обирають тільки широкорядну схему сівби (ширина міжрядь – не менше 60 см). На випадок краплинного зрошування використовують стрічковий спосіб з парною кількістю рядків

Дія латуку посівного. Латук посівний регулює діяльність шлунково-кишкового тракту, володіє заспокійливою, легкою снодійною, протицинготною, лактогонною властивістю.

В медицині латук посівний завдяки вмісту в ньому вітамінів, цінних мінеральних солей рекомендують для харчування дітей і матерів-годувальниць, людей похилого віку та всіх людей після важких, виснажливих хвороб, при авітамінозах і як профілактичний засіб від багатьох хвороб.

У гомеопатії препарати з соку латуку посівного використовують для лікування захворювань серця і нервової системи.

В народній медицині свіже листя латуку посівного застосовують для лікування розладів нервової системи, при безсонні, авітамінозах, цинзі, при гастритах, колітах, порушеннях діяльності шлунково-кишкового тракту. Настій насіння вживають як лактогонний засіб для жінок, що годують грудьми.

Способи застосування латуку посівного. Настій латуку посівного:

– 1 столову ложку свіжого листя латуку посівного залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити, приймати по 1/3-1/2 склянки 2-3 рази на день або по 1 склянці на ніч при авітамінозах, виснажливих хворобах;

– 1 столову ложку насіння латуку посівного залити 1 склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити, приймати по 1/2 склянки 2 рази на день при вище зазначених хворобах.

Див. також: Салати і вінегрети,

Латук дикий або латук компасний

Залишити відповідь