Легендарний SR-71 і новий SR-72

Легендарний SR-71 і новий SR-72
Lockheed Martin SR-72

Коли SR-71 Blackbird в далекому 1998 році здійснив свою останню посадку. Тоді американська авіація втратила не тільки одного з найбільш високотехнологічних літаків, який коли-небудь був побудований, але і один з найкрасивіших літальних апаратів в світі.

Підрозділ компанії Lockheed Martin, конструктор авіаційної техніки Skunk Works, днями оголосив, що веде розробку наступника легендарного Blackbird («Чорний дрізд»), який отримає назву SR-72.

SR-72 володіє новим надзвуковим двигуном, що поєднує турбіни і прямоточну повітряно-реактивну тягу. Новий SR-72 зможе розвивати швидкість в 6 Махів (чим більше висота, тим нижче швидкість звуку і вище число Маха, яке дорівнює відношенню швидкості течії газового потоку в даній точці до місцевої швидкості поширення звуку в рухомому середовищі), що практично в два рази більше показника, на який був здатний його предок.

Легендарний SR-71 і новий SR-72
Blackbird

SR-71 Blackbird є одним з найвидатніших літальних засобів в історії авіабудування. Він був побудований під час холодної війни на початку 1960-х років компанією Lockheed на одному із засекречених заводів Skunk Works. Період експлуатації літака-розвідника склав 32 роки (з 1966 по 1998 рік). Його титановий фюзеляж, покритий чорною фарбою, був розроблений таким чином, щоб апарат міг витримувати навантаження на висоті 24 000 метрів при дальності польоту в 5400 км.

Blackbird літав настільки швидко і високо, що в прямому сенсі міг обганяти ворожі ракети, які його хотіли збити. І що цікаво, йому дійсно доводилося це робити. Слід сказати, що з 32 машин, які були побудовані, жодна машина не була знищена ворожим вогнем.

Літаки-перехоплювачі не могли наздогнати Blackbird. Хоча 12 з 32 все ж таки були знищені в результаті аварій, які пов’язані з діями супротивника. З кожним польотом корпус літака ставав міцнішим. Фюзеляж при надвисоких швидкостях нагрівався до такої міри, що кожного разу, коли літак виходив на чергову розвідувальну місію, титан буквально проходив через нове чергове ступінчасте загартування.

Легендарний SR-71 і новий SR-72
Максимальна швидкість літака SR-72 становитиме 6 Махів

Відомим літак SR-71 також зробили поставлені їм рекорди. Він встановив абсолютний рекорд швидкості серед пілотованих літаків з прямострумними двигунами. І цей рекорд він утримує й досі.

1 вересня 1976 року стратегічний надзвуковий розвідник ВПС США SR-71 Blackbird подолав відстань від Нью-Йорка до Лондона за 1 годину 54 хвилини і 56,4 секунд, розвинувши максимальну швидкість в 3,2 Маха (3920 км/год). До теперішнього моменту жодному повітряному літальному засобу не вдалося дістатися цього показника швидкості.

Навіть наприкінці своєї кар’єри літак SR-71 продовжував ставити все нові рекорди. Після закінчення холодної війни програма була закрита, і решта «Чорних дроздів» потрапили до музею. Коли один з SR-71 переправляли своїм ходом в Смітсонівський інститут у 1990 році, літак побив чотири рекорди швидкості польоту між Лос-Анджелесом і Цинциннаті (Огайо).

Ідея про створення наступника SR-71 зріла в умах інженерів протягом багатьох років, і тепер Lockheed може нарешті оголосити про те, що працює над SR-72. На відміну від свого попередника, який отримав неофіційну назву «Чорний дрізд», ім’я нового літака-розвідника вирішили залишити більш лаконічним. Однак навіть це не завадить йому розвинути швидкість в 7350 км/год – удвічі вищу, ніж у SR-71.

Легендарний SR-71 і новий SR-72
Система двигуна SR-72

Перед SR-72 стоїть завдання не тільки забезпечити Сполучені Штати Америки новою надзвуковою машиною, але і підвищити збройну могутність країни.

«Надзвукові літаки, що оснащені надзвуковими ракетами, зможуть проникати в закритий повітряний простір супротивника і наносити удар в будь-якій частині континенту, діставшись туди менш ніж за одну годину», – говорить Бред Леланд, керівник програми Hypersonics.

«Протягом наступних декількох десятиліть швидкість стане ключовим показником в сучасній авіації нового покоління. Така технологія буде переломним моментом для зміни «правил гри», яким свого часу були впроваджені технології стелс».

За словами Леланда, SR-72 при швидкості 6 Махів зможе залишити потенційним ворогам не тільки мінімум часу для дій у відповідь, але і здивувати показниками високої ефективності в запуску надзвукових ракет. Оскільки для їх запуску не потрібен ракетоносій, швидкість ракет зможе в шість разів перевищити швидкість звуку, а їх конструкція буде набагато легше, як в плані ваги, так і в плані самої будови.

Легендарний SR-71 і новий SR-72
Гіперзвуковий літальний апарат Falcon HTV-2 розробки DARPA

Серцем SR-72 стане, як його називають в Lockheed, турбіна на основі комбінованого циклу роботи, що поєднує в собі технології двигуна «гіперзвукового літального апарату» HTV-2, який під час тестових випробувань розвинув швидкість в 20 Махів (24 501 км/год). У свою чергу SR-72 має два двигуни і при цьому кожен з них по суті є подвійним. Кожен з них використовує складну об’єднану конструкцію з повітрозабірників і сопла, що підключаються до двох різних джерел живлення. Це дозволяє істотно знизити лобовий опір повітря.

Верхній двигун являє собою турбіну, яка буде використовуватися SR-72 для стандартного зльоту і розгону до швидкості 3 Махи. Потім в дію вступить двухрежимний повітрозабірник, який буде прискорювати апарат до 6 Махів. У компаній Lockheed і Aerojet Rocketdyne на розробку дизайну двигуна було затрачено цілих сім років спільної роботи. В цей час кращі інженери багаторазово ламали голови, намагаючись з’ясувати, як можна використати наявні в даний момент турбіни спільно з надзвуковою системою літака.

Легендарний SR-71 і новий SR-72
SR-71 Blackbird в польоті

Леланд в інтерв’ю для тижневика Aviation Week пояснив, що списання у відставку SR-71 залишило після себе величезну прогалину в розвитку супутникових технологій (не телевізійних, а апаратних), а також дозвукових пілотованих і безпілотних систем. Тепер цю прогалину вирішено було закрити. Так почалася програма SR-72. Стаття в журналі повідомляє, що однією з умов розробки SR-72 було прийняття Пентагоном програми по дослідженню і розвитку озброєння. Тому, останній диктує інженерам Lockheed тимчасові умови і багато інших аспектів в будівництві нового літака.

Леланд зазначає, що для побудови SR-72 не потрібно буде розробляти нові технології, тому перший демонстраційний політ нового надзвукового багатоцільового літального апарату може відбутися вже до 2018 року. В експлуатацію літак SR-72 може надійти до 2030 року.

«Тестова версія літака – розміром з F-22 (багатоцільовий винищувач п’ятого покоління). Він має тільки один двигун, який дозволить йому тримати швидкість 6 Махів протягом декількох хвилин, – каже Леланд. – Фінальна версія розміром з SR-71, буде мати ту ж дальність польоту, але зможе забезпечити в два рази вищу швидкість». Джерело

Залишити коментар