Категорії
Міста, країни, люди

Левенська ратуша

Левенська ратуша (нідерландською Stadhuis van Leuven) – одна з визначних пам’яток міста Левен (Бельгія). Будівлю ратуші побудовано в 1440-1469 роках в стилі брабантської пізньої готики. У XIX столітті відбулася перша реставрація. У XX столітті під час Першої світової війни руйнування були порівняно невеликими. Ремонтні роботи після Другої світової тривали аж до 1983 року.

Левенська ратуша
Будівля Левенської ратуші

Всі, хто хоч раз бачив цю будівлю, визнають, що це грандіозна споруда. Багатий фасад ратуші, оформлений архітектурними «мереживом» та 236 статуями. На кронштейнах вирізані біблійні сцени.

Левенська ратуша
Зображення Левенської ратуші (малюнок Йохана Мареша)

Якщо ви потрапили в університетський центр Левену, розташований на схід від столиці Бельгії, знайти ратушу буде нескладно – це найвідоміша пам’ятка міста, розташована на площі Гроте-маркт. Вона стоїть навпроти собору Святого Петра і ще здалеку привертає увагу. Будівля в стилі пізньої брабантської готики нагадує замок з мокрого піску, настільки велично і настільки рясно вкрита архітектурним «мереживом» (особливо кутові вежі), що одразу цілком охопити поглядом або об’єктивом фотокамери дуже складно. А коли наближаєшся до цього архітектурного шедевру, щоб розглянути його більш детально, очі розбігаються і просто не знаєш, з чого почати.

Будівництво Левенської ратуші почалося в 1439 році, яку з самого початку запланували щось на зразок знаменитої Брюссельської ратуші. В підсумку Левенський «аналог», хоча і не має великої, центральної вежі, перевершив помпезністю брюссельську будівлю.

Автором проекту був архітектор Сульпіціус ван Ворст, але, на жаль, він помер ще на початковому етапі будівельних робіт. Естафетну паличку прийняв майстер Ян Кельдерман II, а вже після його смерті в 1445 році грандіозну справу продовжив Маттеус де Лайенс. Будівлю зводили, починаючи зі східного боку, постійно додаючи в початковий проект щось нове, і роботи тривали аж до 1469 року.

В період з 1841 по 1892 році в ратуші відбувалася масштабна реставрація. В кінці позаминулого століття на фасаді з’явилися численні статуї, кожна зі своїм архітектурним смислом і своїм настроєм. Всього тут можна нарахувати близько 240 фігур. Фігури ставили поступово, аж до початку XX століття. Два ряди статуй, розташованих на рівні першого поверху – це художники, науковці та інші відомі особистості, тим чи іншим чином пов’язані з історією Левена. Також тут є фігури людей, які символізують «муніципальні свободи» і покровителів церковних парафій. На другому поверсі можна побачити втілених в камені графів Левена і герцогів Брабантських.

Вежі Левенської ратуші прикрашають біблійні персонажі, а також різні сцени з Біблії та історії на тему «Злочин і кара». Оскільки в Ратуші засідали судді, ці скульптурні композиції повинні були нести повчальну функцію не тільки для народу, а й для служителів Феміди.

На передньому плані можна побачити шикарні вхідні двері, зверху прикрашені фігурами Богородиці з Немовлям і шанованого в місті Святого Петра.

Якщо подивитися наверх, то, крім дивовижних бічних і фронтонних башточок, можна побачити ще одне цікаве архітектурне рішення – кілька ярусів мансардних вікон на крутому даху.

Левенська ратуша
Левенська ратуша – шедевр архітектури Середньовіччя

Численні кам’яні фігури і скульптурні композиції, декоративні елементи, вікна-арки, велика кількість яскравих живих квітів на підвіконнях, прапори – все це надає «мереживній» будівлі неймовірно-святкового вигляду. Місцеві жителі називають свою ратушу «музеєм під відкритим небом», адже розглядати її зовні можна годинами.

В минулому столітті в період між 1900 і 1914 роками в Левенській ратуші провели ще одну реставрацію. Потужний обстріл міста німцями і велика пожежа в серпні 1914-го поставили під загрозу існування цього шедевра. На щастя, будівля дивом уціліла, отримавши мінімум пошкоджень. Є версія, що її не чіпали, оскільки в Левенській ратуші розташовувалася німецька штаб-квартира.

Левенська ратуша
Ескіз Левенської ратуші і палаючої площі в серпні 1914-го, рисунок Хільди Вербовен
Левенська ратуша
Левенська ратуша після Першої світової

Під час Другої світової війни, після вибуху бомби в 1944 році, яка впала якраз перед фасадом, будівля постраждала набагато серйозніше. У другій половині минулого століття Левенську ратушу було повністю відновлено, і сьогодні цей чудовий пам’ятник архітектури виглядає бездоганно.

Всередині будівлі теж можна побачити багато цікавого. Наприклад, дерев’яні фрески і дерев’яну стелю в колишньому залі суду. Крім того, тут представлена ​​чудова колекція картин і скульптур XVII-XIX століть і портрети міських голів, починаючи з 1794 року. Також відвідувачі можуть оглянути старі підвали, що збереглися ще з часів спорудження будівлі і добре відреставровані. В них можна потрапити, якщо увійти в невеликі двері, розташовані в лівій частині будівлі.

Левенська ратуша
Внутрішнє приміщення Левенської ратуші
Левенська ратуша
Інтер’єр вітальні Левенської ратуші
Левенська ратуша
Яруси скульптур Левенської ратуші
Левенська ратуша
У підніжжя величних скульптур Левенської ратуші розташовані більш дрібні
Левенська ратуша
Скульптурне мереживо Левенської ратуші
Левенська ратуша
Ратуша Левена (зліва)
Левенська ратуша
Мереживна ратуша Бельгії
Левенська ратуша
Мадонна з Немовлям на фронтальній частині Левенської ратуші
Левенська ратуша
Левенська ратуша
Левенська ратуша
Левенська ратуша, стиль пізньої брабантської готики
Левенська ратуша
Левенська ратуша після реставрації
Левенська ратуша
Левенська ратуша (близько 240 фігур)
Левенська ратуша
Графи і герцоги зображені на верхніх ярусах Левенської ратуші
Левенська ратуша
Будівля Левенської ратуші сьогодні

Залишити відповідь