Категорії
Лікарські рослини Природа

Лікарські збори при бронхіальній астмі

Астма бронхіальна – алергічне захворювання, що характеризується нападами задухи в результаті спазму дрібних бронхів і посилення бронхіальної секреції. Безпосередньою причиною нападу може бути прямий вплив алергенів (контакт з твариною, вдихання пилу, загострення інфекційного процесу), вплив неспецифічних факторів – метеорологічних (охолодження), психічних тощо.

Приступ звичайно виникає раптово, часто вночі. Людина прокидається з відчуттям утруднення в грудях і гострої нестачі повітря. Щоб полегшити утруднений видих, хворий сідає в ліжку, упираючись в нього руками, або стоїть, спираючись на стіл чи спинку стільця, при цьому в акт дихання включається допоміжна мускулатура плечового пояса, грудей. Обличчя має ціанотичний відтінок, вени набряклі, навіть на відстані чутні свистячі хрипи на тлі гучного утрудненого видиху.

При перкусії легень – коробковий звук, аускультація – різке подовження видиху і свистячі хрипи. Вислуховування серця ускладнено внаслідок емфіземи легень і великої кількості хрипів. Пульс зазвичай прискорений. Нерідко хворі збуджені, відчувають страх смерті, стогнуть. Може спостерігатися короткочасне підвищення температури. Якщо напад супроводжується кашлем, через силу відходить невелика кількість в’язкого скловидного мокротиння. Еозинофілія при дослідженні крові і мокротиння виявляють.

У деяких хворих напад постійно супроводжується «провісниками»: поганим настроєм, слабкістю, сверблячкою в носі або почуттям нерухомості грудної клітини. Перебіг різних нападів навіть у одного і того ж хворого різноманітний: від стертих (свистячі хрипи при порівняно легкому для хворого відчуття задухи, сухий кашель) і короткочасних (напад триває 10-15 хвилин, проходить самостійно або після прийому таблетки теофедрину) до дуже важких і тривалих, що переходять в астматичний стан.

Астматичний стан (status asthmaticus) триває від кількох годин до багатьох днів. Приступ або не припиняється зовсім, або є дуже короткі «світлі проміжки», коли дихання дещо полегшується, але один напад слідує за іншим. Засоби, які раніше швидко знімали напад, не діють або дають короткочасне, незначне полегшення. Нерідко підвищується артеріальний тиск, що створює додаткове навантаження на серце. Поступово хворий слабшає, дихання стає поверхневим, менш частим, відчуття задухи менш болісним. Виникає загроза розвитку коматозного стану і зупинки дихання. Перед втратою свідомості може передувати збудження, психічні порушення, судоми. У рідких випадках при нападі бронхіальної астми, особливо при астматичному стані, може наступити смерть.

Після виходу з нападу хворий зазвичай повертається до колишнього режиму праці та життя. Однак часті і тривалі напади можуть привести до розвитку стійкої емфіземи легень, пневмосклерозу, хронічної легенево-серцевої недостатності і зниження працездатності.

Диференціальний діагноз проводять з серцевою астмою, яка зазвичай виникає у хворих похилого віку з хронічним захворюванням серцево-судинної системи, проявляється нападами задухи, при яких утруднений не тільки видих, але і вдих. При вислуховуванні переважають вологі хрипи в нижніх відділах легень, мокрота рідка, нерідко з домішками крові. При хронічних захворюваннях легень, наприклад, при хронічному бронхіті, емфіземі легень, дифузному пневмосклерозі, нерідко наступають періоди різкого посилення задишки. Відрізнити їх від нападу бронхіальної астми допомагає відсутність яскравих ознак цього нападу, до яких відноситься раптовий початок, енергійна участь допоміжної мускулатури в фазі видиху, свистячі хрипи на тлі різко утрудненого видиху.

При рубцевому звуженні гортані або бронхів або здавлені їх ззовні пухлиною, аневризмою, при попаданні в трахею або бронхи чужорідного тіла виникає стенотична задишка, яка має інспіраторний характер (тривалий галасливий вдих, що супроводжується втягненням міжреберних проміжків, надгрудинних і надключичних ямок), немає гострої емфіземи легень та інших характерних симптомів бронхіальної астми. При медіастинальному синдромі (результат поразки середостіння запальним процесом або пухлиною) крім задухи є й інші ознаки здавлення: венозний застій на шиї і в грудях, ціаноз і набряк обличчя і шиї, симптоми здавлення блукаючого, поворотного або діафрагмального нервів. Задишка при уремії (отруєння організму сечею в результаті хворобу нирок) не дає настільки окресленої картини нападу (якщо немає набряку легень), характерні зовнішній вигляд хворого, запах від нього та інші симптоми.

Напади задухи у нервовохворих (істерична астма) протікають без ортопное (хворі можуть лежати); часте поверхневе дихання не супроводжується свистячими хрипами і різко подовженим видихом, загальний стан хворих залишається задовільним. Слід враховувати, що свистячі хрипи на тлі гучного утрудненого видиху можуть бути наслідком рефлекторного спазму бронхів, що виник на тлі гострої коронарної недостатності, гіпертонічної кризи і т. п. при лівошлуночковій недостатності і серцевій астмі, що супроводжується спазмом бронхів і набряком їх слизової оболонки.

Якщо алерген відомий і пов’язаний з предметами побуту (килими, квіти і т. п.), домашніми тваринами («котяча астма»), професійними факторами («урсолова астма» хутровиків) або їжею (яйця, молоко і т. п. ), то виключення контакту з алергеном може позбавити від нападів бронхіальної астми. Спеціальні шкірні проби дозволяють виявити алерген шляхом підшкірного введення його в мінімальних, але поступово зростаючих дозах. При інфекційно-аллергічній астмі – санація хронічного вогнища інфекції. Нервоворефлекторну терапію проводять методом акупунктури. У важких випадках застосовують курсове лікування кортикостероїдними препаратами. Лікування зазначеними методами проводить лікар. Застосовують також спазмолітичні засоби. При нічних нападах призначають свічки перед сном, що містять 0,4 г амінофіліну (еуфіліну). Необхідні нормалізація режиму роботи і відпочинку, повноцінний сон, перебування на свіжому повітрі і перш за все заспокоєння нервової системи, для чого застосовують настій валеріани (10 г на 200 мл окропу, настояти, процідити і вживати по 1 столовій ложці 3 рази на день).

При нападі застосовують всередину теофедрин, еуфілін в таблетках або свічках, інгаляції різних складів, банки, гірчичники. Якщо виникає необхідність парентеральної терапії, зазвичай починають з підшкірного введення 0,2-0,3 мл 0,1% розчину адреналіну, який часто купірує напад протягом кількох хвилин після ін’єкції. Препарат швидко руйнується в організмі, тому бронхолітичний ефект триває всього 1-2 години після ін’єкції, а потім знову може виникнути приступ задухи. При неефективності ін’єкції адреналіну доцільно приступати до повільного (1-2 мл за хвилину) внутрішньовенного введення 10 мл 2,4% розчину еуфіліну.

В окремих випадках при астматичному стані разове (а не курсове) застосування преднізолону є необхідним заходом невідкладної терапії. У зв’язку з наявністю у хворих гіпоксії доцільно вдихання кисню. При пригніченні дихального центру внутрішньом’язово або внутрішньовенно (повільно) вводять 3 мл кордіаміну і 1 мл 10% розчину коразола. Неефективність цих засобів вимагає застосування штучного дихання (при наявності відповідної апаратури). Питання про госпіталізацію вирішується з урахуванням загального перебігу захворювання, стану хворого.

В народі бронхіальну астму називають «жабою». Основною причиною цієї хвороби є наявність надмірної кількості відходів, шлаків в організмі, що і викликає роздратування і запалення дихальних шляхів. Тому система лікування медичними ліками іноді веде не до звільнення організму від токсичного вантажу, а навпаки підсилює його. Саме це найчастіше і отримують в процесі лікування таблетками.

Доктор натуропат Г. Шелтон вважав, що ніяке інше лікування не приносить полегшення від нападів астми так швидко, як лікувальне голодування. Не рекомендується голодувати лише худим і слабким пацієнтам. В таких випадках голодування безпечної тривалості має змінюватися періодами легкого харчування, а в принципі проводити голодування слід до повного очищення і зникнення симптомів і ненормальних звуків в легенях. Можна обрати інший шлях лікування – стати вегетаріанцем.

Астматикам треба пити сирі овочеві соки, влітку більше їсти найрізноманітніших ягід, фруктів, салатів з листям кульбаби, подорожника, кропиви, календули, медунки, настурції та інших рослин в суміші з буряком, яблуками, капустою, морквою з додаванням кропу, спецій і рослинної олії.

Дикорослі рослини є найбільш чистими продуктами, тому збільшення в харчовому раціоні рослинних продуктів, що не зазнали хімічної та теплової обробки, сприяє нормалізації обмінних процесів, відновленню зниженого імунного статусу і зниженню вираженості бронхіальної астми.

Як відхаркувальний і сечогінний засіб можна пити теплий чай з квіток конюшини лугової і звіробою разом з медом. При раптовому (нічному) нападі треба ковтати ячмінну каву зі шматочками льоду, нюхати нашатирний спирт, до литок прикладати гірчичники, тіло розтирати щітками. Необхідно остерігатися тютюнового диму.

Лікарські рослини з успіхом застосовуються для лікування бронхіальної астми. Складіть збір із 1/2 склянки листя лопуха, такої ж кількості листя осики, 1 чайної ложки ялиці свіжої. Додайте половину чайної ложки соди і склянку води. Витримати суміш 5-6 днів в темному місці і пити по столовій ложці 1 раз на день вранці або перед сном протягом тижня.

Народна медицина рекомендує при бронхіальній астмі настій наступних трав: корінь лепехи – 1 частина, багно – 2 частини, мати-й-мачуха – 2 частини, фіалка триколірна – 2 частини, корінь оману – 1 частина, насіння полину цитварного – 3 частини. Столову ложку збору трав заварюють на ніч склянкою окропу і витримують в теплі. Врахуйте важливу обставину і не нехтуйте нею ніколи: в алюмінієвому посуді ніяких трав варити не можна. Приймати чай, починаючи з ранку, по 2 столові ложки 3 рази на день до їжі і четвертий раз на ніч.

Склад збору Спосіб приготування Спосіб застосування
Збір № 1:
– корінь алтеї – 1 частина,
– чебрець (трава) – 1 частина.
4 повних чайних ложки суміші на 1 склянку окропу, настоювати 2 години, процідити. По 1/3 склянки 3 рази на день.
Збір № 2:
– мати-й-мачуха (листя) – 1 частина,
– подорожник (листя) – 1 частина,
– сосна (бруньки) – 1 частина.
4 повних чайних ложки суміші на 1 склянку окропу, настоювати 2 години, процідити. По 1/3 склянки 3 рази на день.
Збір № 3:
– аніс (плоди) – 1 частина,
– льон (насіння) – 1 частина,
– чебрець (трава) – 1 частина,
– фенхель (плоди) – 1 частина.
4 повних чайних ложки суміші на 1 склянку окропу, настоювати 2 години, процідити. По 1/3 склянки 3 рази на день.
Збір № 4:
– сосна (бруньки) – 1 частина,
– фіалка (корінь) – 2 частини,
– цетрарія (трава) – 4 частини.
4 повних чайних ложки суміші на 1 склянку окропу, настоювати 2 години, процідити. По 1/3 склянки 3 рази на день.
Збір № 5:
– корінь алтеї – 2 частини,
– ялівець (плоди) – 2 частини,
– сосни (бруньки) – 2 частини.
4 повних чайних ложки суміші на 1 склянку окропу, настоювати 2 години, процідити. По 1/3 склянки 3 рази на день.
Збір № 6:
– аніс (плоди) – 1 частина,
– солодка (корінь) – 1 частина,
– сосна (бруньки) – 1 частина,
– чебрець (трава) – 1 частина.
4 повних чайних ложки суміші на 1 склянку окропу, настоювати 2 години, процідити. По 1/3 склянки 3 рази на день.

Залишити відповідь